طراحی نمای منحنی مجتمع مسکونی

یکی از چالش های جدید و مهیج که معماری مدرن را به تصویر کشیده است، نمای منحنی مجتمع مسکونی واقع در شهر دهلی، هند می باشد که توسط استودیو معماری Infact طراحی شده است. این شرکت معماری سعی داشته تا با ارائه طراحی نمای منحصر به فرد، روش نوینی را برای قالب بندی پوسته ساختمان های هند در سال های آتی معرفی کند. کانسپت معماران در طراحی این ساختمان هم چون پاکت نامه ایی می باشد که محتوای درون خود را حفظ کرده است.

نمای منحنی مجتمع مسکونی

تیم معماران نمای این ساختمان بر اساس پارامتر های موجود طراحی کرده اند و روش الحاق این پوسته به ساختمان به شکلی می باشد که توانایی ایستادن بدون نیاز به کالبد ساختمان را دارد. بهترین متریال برای جلوگیری از گرمای زیاد شهر دهلی بتن سبک وزن می باشد. به همین دلیل معماران در طراحی نمای این مجتمع مسکونی از این متریال استفاده کرده اند.

نمای منحنی مجتمع مسکونی

نمای منحنی شکل ساختمان با خطوط پیش آمده امکان استفاده از سایه های بزرگ و خنک در روز های گرم را برای ساختمان مهیا کرده است. گروه معماران با طرحی هوشمندانه ، یک پلان عملکرد گرا با حداکثر فضا های مثبت و منفی را برای این ساختمان مسکونی در نظر گرفته اند. به منظور استفاده از محدوده مرکزی که فضا هایی مانند نشیمن، آشپزخانه و پذیرایی در آن قرار گرفته اند، سازه و تاسیسات بر روی لبه های ساختمان تعبیه شده اند. بنابراین در کناره های ساختمان فضا هایی مانند: پذیرایی و اتاق خواب ها تعبیه شده و در قسمت مرکزی ساختمان عرصه هایی مانند: آشپزخانه، ناهار خوری و نشیمن قرار گرفته است.

طراحی نمای منحنی

نمای این مجتمع مسکونی از کالبد آن جدا می باشد ولی با این حال عملکرد آن به طور کامل بر روی ساختمان از جهت اقلیمی، عملکرد و زیبایی شناسی تاثیر گذار بوده است. این روش طراحی نشان گر این مفهوم می باشد که سازه های ارزان و مقرون به صرفه بتنی یا فلزی توانایی تبدیل کردن نمای یک ساختمان سرد و بی روح را به مکانی مدرن و قابل درک را دارا می باشند.


حتما ببینید : ایده های خلاقانه دکوراسیون – دیوار های خود را با نقاشی های هنری از شهر های مورد علاقه تان پر کنید


سایر تصاویر پروژه طراحی نمای منحنی مجتمع مسکونی

طراحی نمای ساختمان

پلان مجتمع مسکونی

پلان مجتمع مسکونی

منبع : design boom

ترجمه : از تحریریه معمارآپ