طراحی ساختمان اداری آفتاب توسط استودیو طراحی بهزاد اتابکی

ساختمان اداری آفتاب در شهر تهران واقع شده است که توسط استودیو طراحی بهزاد اتابکی طراحی شده است. این ساختمان دارای 6 طبقه می باشد که در زمینی ساخته شده است که از دو طرف به واسطه ساختمان های اطراف احاطه گردیده است. ایده اولیه معمار برای طراحی این ساختمان ارائه تصویری از نور بوده است که از زیر لایه های تیره سایه وار به بیرون پوسته نما منتشر شود و خطوط باریک شفافی را به وجود بیاورد. کانسپت طرح با انتخاب رنگ سیاه و سفید واقعیت پیدا کرده است. بنابراین معمار این پروژه بهزاد اتابکی، نمای ساختمان را به رنگ تیره و نور پردازی ساختمان را سفید رنگ انتخاب کرده است. علت این که تیم طراحی ترتیب رنگ بندی ساختمان را به این شیوه انجام داده اند این است که ساختمان هایی که در همسایگی این دفتر کار واقع شده اند تیره رنگ بوده اند. به همین علت رنگ نمای مشکی هارمونی مناسبی را به محله بخشیده است.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : استودیو طراحی بهزاد اتابکی
  • مکان پروژه : خیابان آفتاب، خیابان خدامی غربی، تهران، ایران
  • مساحت پروژه : 2800 متر مربع

ساختمان اداری آفتاب

انتخاب رنگ مشکی در نمای ساختمان موجب شد تا تیم طراحان تمام قسمت های فضا های داخلی این ساختمان اداری را با رنگ سفید طراحی کنند. تیم طراحی در این پروژه از نور پردازی خطی ظریف بر روی نمای مشکی رنگ استفاده کرده اند که باعث شده تا یک ریتم مناسب را در هنگام شب به ساختمان ببخشد. هم چنین در ساعات طول روز نیز یک ساختمان بلند را مشاهده می کنیم که هویت یک فضای اداری را به تصویر می کشد. بهترین گزینه برای فضا های داخلی اداری استفاده از رنگ های خنثی می باشد زیرا این امکان را فراهم می کند تا تغییرات عمده ایی را در هر قسمت با توجه به کاربری و فعالیت شرکت اعمال کرد. بنابراین طراحان از رنگ سفید برای فضا های داخلی این ساختمان استفاده کرده اند که باعث ایجاد تناقض منحصربه فرد بین فضای داخلی و نمای خارجی تیره رنگ ساختمان شده است.

ساختمان اداری آفتاب

تیم طراحان استودیو طراحی بهزاد اتابکی با ایجاد این تناقض میان فضای داخلی و نمای خارجی تیره رنگ ساختمان (تداوم میان رنگ سیاه و سفید) تلاش کرده اند تا فضای تلخ کوچه را از بین ببرند و موجب شوند ساختمان مانند یک جزء شناور در کوچه مشاهده شود. تیم طراحی فضای داخلی این ساختمان اداری را به گونه ایی طراحی کرده اند که نور طبیعی به واسطه پنجره های گسترده به داخل ساختمان راه پیدا کند. هم چنین با طرحی هوشمندانه پلان ساختمان را نیز طراحی کرده اند که در متراژ محدود هر واحد دارای یک تقسیم بندی مناسب باشد.


حتما ببینید: ایده هدیه – چاپ تایپوگرافی برای افرادی که فونت، حروف و نماد ها را دوست دارند


سایر تصاویر پروژه طراحی ساختمان اداری آفتاب توسط استودیو طراحی بهزاد اتابکی

ساختمان اداری آفتاب

ساختمان اداری آفتاب

طراحی فضای اداری

طراحی فضای اداری

طراحی فضای اداری

طراحی فضای اداری

طراحی دفتر کار

طراحی دفتر کار

طراحی دفتر کار

طراحی ساختمان اداری

طراحی ساختمان اداری

پلان ساختمان اداری آفتاب

پلان ساختمان اداری آفتاب

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ