متن توصیفی پروژه طراحی مرکز نوآوری دنیای هوشمند جدید ارائه شده توسط معماران این پروژه است. پروژه مرکز نوآوری دنیای هوشمند جدید در منطقه فناوری بالا هانگژو واقع شده است، در کنار ساحل شمالی رودخانه چیانتانگ و در کنار پل ژیجیانگ. این منطقه جمع‌ آوری و پایگاه فراهم‌ آوری صنعت هوشمند را با ادغام خدمات تجاری و عملکرد دفتر کاری فراهم می‌ کند و در آینده تعدادی از صنایع فناوری بالا و صنایع استراتژیک نوظهور را جذب خواهد کرد. مکان منحصر به فردی سایت و با جمع‌ آوری استعدادهای خاص در آینده نیازهای جدیدی را که از دفاتر سنتی متفاوت است، مطرح می‌ کند.

مشخصات کلی پروژه طراحی مرکز نوآوری دنیای هوشمند جدید

 • معماران: gad
 • مساحت: 89891 متر مربع
 • سال: 2023
 • تصاویر: architectural translator
 • مدیر پروژه: وی ژانگ
 • طراح اصلی پروژه: یوئه چنگ
 • اعضای تیم: ییلین ژنگ، شینشین گوو، جون سان، ییوان شی، جینگ ژانگ
 • سازه: رنقیان سونگ، ژوننگ ژونگ
 • تأمین آب و فاضلاب: بین ژانگ، تینگ هو
 • سیستم تهویه و تبرید: جینیو لی
 • سیستم برق: زوهانگ ژوو، هاییانگ یو
 • منظره‌بانی: گد
 • دکوراسیون داخلی: دیانشانگ آرشیتکتورال دکوریشن
 • مالک: گروه سرمایه‌گذاری فناوری بالا هانگژو
 • شهر: هانگژو
 • کشور: چین

توضیحات پروژه طراحی مرکز نوآوری دنیای هوشمند جدید

چرا ماژولار – محل این پروژه در ورودی پل ژجیانگ به منطقه بینجیانگ قرار دارد و در ساحل رودخانه پس زمینه‌ای از ساختمان‌های شهری وجود دارد و در طرف مقابل رودخانه، کوهستان‌هایی پی در پی قرار دارند. کمبود فضای سبز باعث شده است که ساختمان‌های جدید در شهر ارتباط خود را با طبیعت از دست دهند. در مواجهه با محیط اطراف، ما به ایده معرفی طبیعت و شبیه‌سازی کوه پیوسته‌ای رسیدیم. با تقسیم شکل به صورت پیکسلی، چندین سطح ایجاد می‌شود که مناظری را می‌سازد که به صعود و استراحت مانند یک کوه طبیعی کمک می‌کند.

کوهستان‌های ماژولار. ما دو ساختمان بلند را برای برآورده کردن نیازهای شرکت‌های مختلف به فضای اداری تنظیم کرده‌ایم. این برج‌ها به صورت گام‌به‌گام در جلو و پشت تاج خورده و به طور طبیعی دو میدان متصل در ورودی به رودخانه را تشکیل می‌دهند. با شبیه‌سازی شکل پشته‌ای کوه، دو برج از مرکز سایت به صورت طبقه به طبقه به عقب کشیده شده‌اند تا بیشترین فاصله بین دو ساختمان را بدست آورند و اختلال متقابل را کمینه کنند. بلوک‌های عقب‌تر همچنین به دلیل تأثیر بزرگراه و برج‌های بلند پیش‌بینی شده مجاور، به صورت گام به گام تغییر می‌کنند؛ در عین حال، یک باغ روی سقف و یک پلتفرم مشترک معرفی می‌شوند تا طبیعت از ساحل رودخانه به داخل ساختمان گسترش یابد.

رشد قابل انعطاف. توسعه صنایع فناوری بالا اغلب از درک کلی جامعه فعلی فراتر می‌رود و عواملی قابل پیش‌بینی نیست که نیازمندی‌هایی از طراحی فضای ساختمانی “انعطاف‌پذیر” را برای سازگاری با نیازهای شرکت‌های جدید در فرآیند توسعه فضای اداری ارتقاء می‌دهد. هر “جعبه” به عنوان یک شبکه ستون استاندارد و واحدهای ماژولار 3-5 طبقه تنظیم می‌شود که می‌تواند به عنوان یک طبقه مجزا استفاده شود یا به صورت کل به اجاره داده شود تا بتواند نیازهای مراحل مختلف توسعه کسب‌وکارهای کوچک را میزبانی کند.

باغ سه‌بعدی. شکل محکم برج‌های اداری سنتی به دلیل کمبود فضای فعالیت طبیعی، محیط اداری خسته‌کننده و کسل‌کننده‌ای را ایجاد می‌کند. ما از یک سری بلوک‌های انعطاف‌پذیر برای ایجاد فضای تراس خارجی پرباری استفاده کرده‌ایم. تزریق سبزی سقف و باغ‌های آسمانی، سختی فضای استاندارد شده معمولی را شکسته و فضای فعالیت باز و بدون مانعی به آن اضافه می‌کند. این تجربه مثبتی را ایجاد می‌کند در حالی که مفهوم یک دفتر سبز را تقویت می‌کند، دیالوگی با طبیعت را برقرار می‌کند، تعامل اجتماعی بین کاربران را ترویج می‌دهد و همچنین همبستگی و خلاقیت کارکنان شرکت را تحریک می‌کند.

ساخت ماژول – تبدیل ماژول‌ها به شکل‌هایی شبیه ماژول. تصویر ساختمان مرکز نوآوری یک مجموعه از ماژول‌های سفید به صورت پشت‌سرهم است. در روش سازه‌ای سنتی، وقتی سقف‌ها در یک سطح قرار می‌گیرند، بخش برآویزان به پایین آویزان می‌شود و بخش تراس بر روی هم قرار می‌گیرد. بلوک‌ها، شکلی مخفیانه را نشان خواهند داد. اما در این پروژه، ما به دنبال رسیدن به یک ظاهر تخت و متمرکز بیشتر بودیم و سطحی تمیز و واضح برای ماژول‌ها برای ملاقات با یکدیگر را به دست آوردیم. ارتفاع حداکثری هر ماژول را در ارتفاع بسته شدن سقف بخش برآویزان طبقه بالا کنترل کردیم و نما بیرونی تراس در همان طبقه نیز توسط این خط کنترل می‌شود. بخش تراس پانل‌ها را به پایین می‌آورد تا ارتفاع‌های کافی برای سطح و ضدآبی داخلی و خارجی فراهم شود. پانل‌های بالایی از ارتفاع‌های مختلف توسط تیرهای مایل به صورت کلی به یکدیگر متصل شده‌اند تا تأثیر پانل‌های تخت در سه موقعیت: برآویزان، طبقه مشترک و تراس را به دست آورند. در عین حال، برای جلوگیری از تأثیر تجهیزات خارجی و شافت آسانسور بر صافی، ما برج‌های مرکزی را به مناطق بالا و پایین تقسیم کرده‌ایم تا به صورت متمرکز مستقر شوند. آسانسور بخش پایینی برج مرکزی یک طبقه قبل از زمان معین بسته می‌شود و پله‌ها برای تأمین نیاز اخلال آزادی رزرو می‌شوند. با استفاده از منطقه تفاوت ارتفاع بین تراس و پانل پایینی، فضایی نزولی را به عنوان یک بافر برای سرعت بالای آسانسور تنظیم می‌کنیم. تجهیزات اصلی که باید خارج از تراس قرار گیرند، نیز در فضای کاهش یافته تلفیق و پنهان شده‌اند. شیارهای تهویه بر روی بالا قرار گرفته‌اند که کیفیت فضای تراس را بهبود می‌بخشند و مرز بین “جعبه‌ها” را واضح‌تر و شکل ساختمان را سبک‌تر می‌کنند.

از ماژول‌ها به ماژولوس. در نمای ساختمان، از یک سیستم دیوار برجسته دو لایه با شیشه داخلی که با پانل‌های سوراخ دار پوشیده شده است برای کاهش تأثیر نوری بر روی ترافیک پل استفاده کردیم. به منظور سازگاری با نمای نهایی شکل، انتظام و نمای ساختمان هر دو به یک منطق خاص پیروی می‌کنند: فاصله تعجب با محاسبه شبکه ستون‌های سازه به نسبت 1/3 و 1/4 مطابقت دارد و سپس ابعاد ورودی و خروجی به واحدهای کوچکتری تقسیم می‌شوند تا نمای ساختمان را با کمترین مخرب مشترک کنترل کند. یک چهارچوب ماژولوس فاصله 3 متر شمال-جنوب و 2.8 متر شرق-غرب در نظر گرفته شده است، به گونه‌ای که تقسیم بندی و موقعیت تعجب نمای را به طور دقیق توسط این چهارچوب کنترل می‌کند تا یک مراسم بالا و پایین شکل ایجاد شود. سپس چهارچوب با پانل‌های سوراخ دار با عرض 1/4 و با بافتی تدریجی پوشانده شده است که از طریق فضای تا ته رو به کناره تدریجاً قابل رویت می‌شود. یک سری تدابیر کنترلی حس دقت و خلوص شکل ساختمان را به دست می‌آورد و در عین حال، کنترل ماژولی نیز در منظره، تجهیزات و سایر جنبه‌ها اجرا می‌شود و یک نظم یکپارچه ایجاد می‌شود.

نتیجه‌گیری – مرکز نوآوری دنیای هوشمند جدید در نهایت طبق سختگیری طراح در تلاش برای رسیدن به اصالت و اندیشه‌ای درباره فضای شهری نسل جدید، ارائه شد. این مرکز، چهره پیشروی دفاتر شرکت‌های فناوری بالا را نمایان می‌سازد و اندیشه‌های ما را درباره فضای شهری نسل جدید بیان می‌کند. به عنوان نمونه‌ای از محیط کار پایدار، نوآورانه و آینده‌نگر، ما انتظار داریم که آن به یک مینیاتوری از توسعه با کیفیت بالای منطقه فناوری بالا رودخانه برهنه تبدیل شود و در این محیط، طبیعت و فناوری به همراهی هم‌زیستی سازنده در منطقه رودخانه، یک باغ اداری را شکل دهد.

آلبوم تصاویر پروژه طراحی مرکز نوآوری دنیای هوشمند جدید

پلان ها، نما ها و مقاطع پروژه طراحی مرکز نوآوری دنیای هوشمند جدید

ترجمه: گروه معمارآپ

منبع: archdaily