طراحی آپارتمان با رویکرد معماری ارگانیک

آپارتمان مسکونی به نام “Tree ness House” یا “به مانند یک درخت” در شهر توکیو، ژاپن واقع شده، که توسط معماری به نام “Akihisa Hirata” طراحی شده است. این پروژه شامل واحد های مسکونی پیچیده و نمایه های گالری شکل می باشد. Akihisa Hirata این ساختمان مسکونی را با الهام از شکل درخت طراحی کرده است. به این صورت که یک درخت متشکل از تنه، شاخه و برگ می باشد و به همین ترتیب نمای ساختمان را به شکلی شبیه به درخت طراحی کرده است. معمار این پروژه قصد داشته است که خانه ایی شبیه به یک درخت طراحی کنند تا معماری ارگانیک را به شیوه عملکردی و بصری به تصویر بکشد. و علت طراحی به خانه به شکل درخت، این بوده که فرم ساختمان بر روی ساکنین تاثیر سبز و مثبت داشته باشد.

معماری ارگانیک

در این ساختمان، مرکز خانه و سازه به تنه درخت تشبیه شده و ساقه های آن تراس هایی به شکل مکعب می باشد که به شکل بیرون آمده از بدنه ساختمان طراحی شده اند. تراس های مکعبی شکل با متریال بتن ساخته شده اند و به شکل سه بعدی به سازه ساختمان الصاق شده اند و موجب پیچیدگی ساختار اصلی ساختمان شده اند.

Akihisa Hirata در این ساختمان پنجره ها و بازشو ها را به گونه ایی طراحی کرده است که در زمان باز شدن، محیط بیرون را به فضای داخلی متصل می کنند. و هدف از این طراحی ایجاد حس هیجان برای ساکنین آپارتمان بوده است. از این رو Akihisa Hirata بر روی تراس ها از پوشش سبز و گلدان های طبیعی استفاده کرده تا این حس تازگی به حقیقت بپیوندد و ساختمان تلفیقی از پوشش سبز ارگانیک باشد.

هم چنین Akihisa Hirata  فضای داخلی این آپارتمان را به گونه ایی طراحی کرده است که به ساکنان حس آرامش بخشی را القا می کند. نحوه جایگذاری اتاق خواب ها در پلان به گونه ایی است که از نور طبیعی و تراس ها بهره می برند. اتاق ها شبیه به گالری طراحی شده اند و دارای نور بسیاری می باشند. در حالی که تراس های مکعبی شکل، پوشش سبز گیاهی و محوطه شیشه ایی در خارج از ساختمان تعبیه شده اند، ولی طراوت و نور این فضا ها به نشیمن و غذا خوری نفوذ پیدا کرده است. Akihisa Hirata در طراحی این خانه تلاش کرده تا المان های مهم معماری ارگانیک را هم در فضای داخلی و هم در خارج از ساختمان منتقل و مرتبط کنند.


حتما ببینید : طراحی داخلی 10 نمونه آپارتمان ساده و شیک به سبک اسکاندیناوی


سایر تصاویر طراحی آپارتمان با رویکرد معماری ارگانیک

طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی

معماری ارگانیک

معماری ارگانیک

معماری ارگانیک

طراحی آپارتمان

معماری پایدار

طراحی آپارتمان

پلان آپارتمان

پلان آپارتمان

پلان آپارتمان

پلان آپارتمان

پلان آپارتمان

پلان آپارتمان

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ