طراحی دانشکده موسیقی، هنر و طراحی توسط گروه معماری Snøhetta

دانشکده موسیقی، هنر و طراحی در شهر برگن (Bergen) نروژ واقع شده که توسط گروه معماری Snøhetta اجرا و طراحی شده است. این دانشگاه شامل یک فضای تعاملی با ظرفیت 350 دانشجو می باشد. این فضای آموزشی بی نظیر با مکانی گسترده و وسیع به عنوان جایگزینی برای آکادمی هنر و طراحی (KHiB) شهر برگن ساخته شده است. این دانشکده هنر های زیبا با مساحت 14800 هزار متر مربع ساخته شده که یکی از بزرگ ترین فضا های آموزشی کشور های اسکاندیناوی محسوب می شود و نقطه عطف آن سالن کنسرت با ظرفیت 1500 نفر است.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه معماری Snøhetta
  • مکان پروژه : شهر برگن، نروژ
  • معماران داخلی : Scenario Interiørarkitekter
  • عکاس پروژه : Tomasz Majewski, Trond Isaksen, Stephen Paolo Citrone
  • مساحت پروژه : 14800 هزار متر مربع
  • سال ساخت : 2017

تیم طراحان ساختمان این پروژه را بر طبق دو محور طراحی کرده اند:

  1. محور داخلی : که مختص به کارمندان و دانشجویان است.
  2. محور خارجی : که به عموم اختصاص یافته است.

ارتباط محور داخلی و خارجی این ساختمان موجب فراهم شدن شرایطی شده است که باعث ارتقا تعامل بین کابران (کارمندان و دانشجویان) و مهمانان (عموم) شده است. ورودی ساختمان این دانشکده به پلازای بزرگی متصل شده است. تیم طراحان پلان این ساختمان را با فضایی انعطاف پذیر طراحی کرده است و ارتباط فضایی به قوی ترین شکل ممکن بست داده شده است. ساختمان دانشکده در این پروژه با یکپارچه سازی بین تمام عناصر پلان تعریف شده است.

برنامه فیزیکی خانه موسیقی یکی از ویژگی های مهم این دانشکده بود که می بایست نسبت به دیگر فضا ها (آتیله های طراحی و هنری) با یک فیلتر اعمال می شد. به همین علت تیم طراحی کلاس های کارگاه موسیقی را به گونه ایی طراحی کرده که در فاصله بیشتری نسبت به کلاس های هنری و منطقه عمومی واقع شده است. تنها سالن کنسرت نسبت به کلاس های موسیقی و فضا های عمومی دارای دسترسی مستقیم است تا هر دو گروه (دانشجویان و عموم) به راحتی وارد این فضا شوند.

دانشکده موسیقی، هنر و طراحی

تیم طراحان به منظور در معرض دید بودن رویداد های نمایشگاهی و اجرای گالری ها برای عموم، سالن نمایشگاه را به گونه ایی طراحی کرده اند که به طور کامل محدوده عمومی دانشکده قرار گرفته است. هم چنین به منظور پشتیبانی تمام فعالیت های هنری از جمله: نقاشی، سمعی بصری، مدل سازی و مجسمه سازی کارگاه هایی با مساحت 52 ، 23 و 40 متر مربعی نیز در اطرف راهرو های اصلی تعبیه شده است.

هم چنین در این دانشکده موسیقی، هنر و طراحی ، به منظور استفاده تمام دانشجویان از فضا هایی با متراژ های متعدد برای نمایش و ارائه تصویری کار های خود بیشتر اتاق های این فضای آموزشی مجهز به ویدیو پروجکشن می باشد.

می توان گفت یکی از منحصر به فرد ترین طراحی فضا های آموزشی ، نمای این دانشکده می باشد. تیم طراحان در این پروژه فضا های خصوصی و عمومی را به خوبی از یک دیگر تفکیک کرده اند که در عین حال مکان هایی به منظور تعامل داشنجویان با محیط بیرون تعبیه شده است.

قسمت هایی از نمای ساختمان دارای یک مکعب شیشه ای است که فضا های کافی شاپ یا دفتر ناظر دانشکده می باشد. این پوسته شیشه ایی که نسبت به نمای فلزی ضد زنگ ساختمان برجسته شده، طراحی نما را از یک کولاژ ساده و نامفهوم خارج می کند تا بیرون را به درون ساختمان وصل کند.


حتما ببینید : ایده های خلاقانه دکوراسیون – دیوار های خود را با نقاشی های هنری از شهر های مورد علاقه تان پر کنید


سایر تصاویر پروژه طراحی دانشکده موسیقی، هنر و طراحی توسط گروه معماری Snøhetta

دانشکده موسیقی، هنر و طراحی

دانشکده موسیقی، هنر و طراحی

طراحی دانشکده هنرهای زیبا

طراحی دانشکده هنرهای زیبا

 

طراحی دانشگاه

پلان دانشکده

پلان دانشکده

پلان دانشکده

پلان دانشکده

پلان دانشکده

پلان دانشکده

پلان مقطع دانشکده

پلان مقطع دانشکده

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ