طراحی فروشگاه جدید اپل با استفاده از متریال سنگ و شیشه و بامبو

نورمن فاستر و همکارانش به تازگی جدید ترین فروشگاه تجاری شرکت الکترونیکی اپل را تحت عنوان “واحه آرام” طراحی و اجرا کرده اند. این فروشگاه جدید اپل در شهر ماکائو، چین واقع شده است که تفاوت عمده آن با دیگر فروشگاه های دیگر این کمپانی طراحی داخلی و متریال مصرفی در نما می باشد. پس از افتتاح این شعبه جدید فروشگاه اپل، نسبت به طراحی فروشگاه های دیگر پاسخ و نظرات گوناگونی را کسب کرده است. که برجسته ترین منتقدان این فروشگاه را یک مکان آرامش بخش از هنر، فناوری و سرگرمی تعریف کرده اند.

فروشگاه جدید اپل

طراحی فروشگاه جدید اپل دستخوش تغییراتی شده که در شعبه شیکاگو رخ داده است. در شعبه این کمپانی در شهر شیکاگو مشکلاتی  مانند یخ زدن پله ها و سقف فروشگاه رخ داده که موجب شده تا معماران در طراحی شعبات این کمپانی در مکان های مختلف شرایط اقلیمی و فرهنگ کشور های میزبان را در نظر داشته باشند. از این رو در طراحی فروشگاه ماکائو در طراحی گاید لاین ها تغییراتی اعمال شده است.

فروشگاه ماکائو توسط شرکت معماری نورمن فاستر و همکاران با همکاری “سر جانی آیو” که طراح ارشد شرکت اپل می باشد ساخته شده است. این دو گروه قبلا نیز برای طراحی شعبه این فروشگاه در خیابان میشیگان با یک دیگر همکاری داشته اند که حاصل این همکاری یک طراحی فوق العاده می باشد. معماران در طراحی فروشگاه جدید اپل استفاده از متریال شیشه را کاهش داده اند و بیشتر از متریال سنگ، چوب بامبو استفاده کرده اند که این امر موجب شده تا ماهیت جدیدی از اپ استور به تصویر کشیده شود. فروشگاه جدید اپل به یک مکعب فلورسنت شباهت دارد که با استفاده از هندسه ایی خالص طراحی شده است. تیم معماران در طراحی این پروژه از با الهام از فانوس های کاغذی چینی موفق به کسب هارمونی دقیق شده اند.

طراحی فروشگاه اپل

با عبور از میدان و محدوده چوب های بامبو، یک مکعب سفید درخشان رویت می شود که در بین بافت سبز منظمی نسبت به میدان بامبو قرار گرفته است. زمانی که وارد این فروشگاه می شوید تناسب متریال های مصرفی و طراحی نور پردازی داخلی در ابعاد و رنگ را مشاهده می کنید که با سایه طوسی روشن در سفید و مهتابی تلفیق شده اند. تعبیه تمام فضا ها در این فروشگاه به علت پلان ساده و عملکردی این فضا بسیار آسان بوده است.

تیم معماران نمای این فروشگاه را با استفاده از متریال های شیشه، سنگ و کامپوزیت طراحی کرده است. که به گونه لایه لایه و نزدیک به یک دیگر قرار گرفته اند. تیم طراحان به منظور تناسب انعکاس میان نمای سر در و شیشه ورودی، یک لایه نازک سنگ به همراه پوشش اپوکسی بر روی سنگ را ترکیب کرده اند که موجب شفاف تر شدن این قسمت از نمای ساختمان شده است. و موجب شده تا به مشتریان حس یک سطح شفاف یکپارچه القا شود.

طراحی فروشگاه اپل

خصوصیات بافت سبز چوب بامبو در طراحی داخلی این فروشگاه تلفیق شده است. تیم معماران در این پروژه به منظور افزایش رشد چوب های بامبو تا طبقه دوم قسمتی از فضا را به شکل یک آتریوم طراحی کرده اند. طراحان بر اساس یک دیافراگم هرمی ساده پلان داخلی فروشگاه را طراحی کرده اند که این امر موجب نفوذ نور طبیعی از طریق سقف و نورگیر باریک به داخل فضا شده است. و هم چنین باعث شده تا در طول مسیر شعاع نور گسترش پیدا کند. برای جلب توجه مشتریان یک صفحه نمایش 10 متر مربعی در نزدیکی ورودی بر روی دیوار نصب شده است.


حتما ببینید : 50 ایده طراحی شگفت انگیز پاسیو در فضای خارج از منزل


سایر تصاویر پروژه طراحی فروشگاه جدید اپل با استفاده از متریال سنگ و شیشه و بامبو

فروشگاه جدید اپل

طراحی داخلی فروشگاه اپل

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ