طراحی بیمارستان تخصصی کودکان در هلند

بیمارستان کودکان “شاهزاده ماکسیما” واقع در هلند توسط گروه معماری “Liag” طراحی شده است. این بیمارستان در زمینه سرطان شناسی و خون کودکان تخصص دارد که شامل یک حوزه تخصصی با ساختمانی گسترده است که هدف از احداث آن مراقبت، تحقیقات علمی و بررسی بیماران سرطانی بوده است. بیمارستان تخصصی کودکان شاهزاده ماکسیم حدود 45 هزار متر مربع مساحت دارد که یکی از بزرگ ترین مراکز آنکولوژی کودکان در اروپا به شمار می رود. این بیمارستان در کنار بیمارستان کودکان ویلهلمینا واقع شده که این دو ساختمان به وسیله یک پل شیشه ایی به یک دیگر متصل شده اند. ترکیب این دو مجموعه با یک دیگر موجب ارائه خدمات بهتر و مدیریت بیماران تخصصی و غیر تخصصی شده است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری Liag
  • مکان پروژه : هلند
  • مهندس سازه : Zonneveld ingenieurs
  • معمار منظر : Bureau B+B
  • پیمانکار پروژه : Pro Liberis
  • عکاس پروژه : Ronald Tilleman
  • مساحت پروژه : 44833 هزار متر مربع
  • سال ساخت : 2018

هدف از طراحی بیمارستان شاهزاده ماکسیما ارتقا پروسه درمان، بهبود و تشخیص بیماران سراطانی بوده است تا بدین ترتیب موجب بالا رفتن کیفیت زندگی بیماران و همراهان آن ها شود. تیم معماران Liag این بیمارستان را به گونه ایی طراحی کرده اند که در داخل و خارج ساختمان فضا های شاد کننده وجود دارد و هم چنین دارای  چشم انداز های منحصر به فرد می باشد که موجب فراهم شدن شرایطی برای رسیدن به اهداف مدیریت ساختمان به منظور بهبود بیماران شده است.

در این ساختمان جریان طبیعی میان فضا های داخلی و  خارجی برای کودکان و کارایی کارمندان بیمارستان وجود دارد. در بیمارستان شاهزاده ماکسیما مسیری که از ساختمان گذاشته به فضایی منتهی می شود که به ملاقات کودکان، والدین، پزشکان و محققان اختصاص یافته است. طراحی هسته پلان بیمارستان بر پایه مراقبت و درمان سریع است.

بیمارستان تخصصی کودکان

به منظور ارائه سریع خدمات و روند رشد درمانی کودکان فضا های اصلی درمانی در مرکز بیمارستان تعبیه شده است. بنابراین به راحتی و آسایش کودکان و همراهان آن ها توجه بسیاری شده است. از این رو در کنار اتاق کودکان، یک اتاق دیگر با امکانات کامل قرار گرفته است تا والدین یا همراهان بیمار از یک فضای مستقل نزدیک به بیماران خود استفاده نمایند. این نوع طراحی پلان موجب فراهم شدن شرایطی شده که اعضای خانواده با فرزند خود به شکل طبیعی زندگی کنند بدون آن که مشکلی در پروسه درمان بیمار در فضای ایزوله به وجود بیاید.

این اتاق ها باتوجه به نیاز های والدین بیمار به وسیله یک درب کشویی شیشه ایی از اتاق بیمار جدا شده است تا در صورت نیاز بیمار و همراه کنار یک دیگر باشند. هم چنین هر اتاق به شکل جداگانه به فضای راهرو یک درب ورود و خروج دارد که یکی دیگر از ویژگی های طراحی اتاق ها به شمار می رود.

تیم معماران در طراحی این بیمارستان به منظور تسهیل پروسه بهبود کودکان، به جنبه های مهم این مرکز درمانی مثل: عملکرد فضا، مناظر، نور و تهویه توجه ویژه ایی داشته اند. بنابراین در چنین محیطی ایجاد یک محیط آرامش بخش با خصوصیات ارگانیک، موجب ارتقا فرآیند تجربه روز و شب می شود. و موجب می شود تا کودکان، همراهان و پرسنل بیمارستان کمتر گذر زمان را حس کنند.

هم چنین معماران در یکی از حیاط خلوت های این بیمارستان به منظور ریکاوری روحی، یک زمین بازی طراحی نموده اند که در نزدیکی کلاس های درس واقع شده است. نمای ساختمان نیز در دو ضلع مختلف و با استفاده از دو متریال متفاوت طراحی شده است. به این صورت که از متریال کامپوزیت و آلومینیوم رنگی در مرز های بیرونی نمای ساختمان استفاده شده و در نمای فضا های داخلی به سمت مهد کودک و حیاط بازی از متریال ترمو وود استفاده شده است.


حتما ببینید : طراحی مسجد معاصر دبی با تاثیر پذیری از ماهیت نور


سایر تصاویر پروژه طراحی بیمارستان تخصصی کودکان در هلند

بیمارستان تخصصی کودکان

بیمارستان تخصصی کودکان

طراحی بیمارستان تخصصی کودکان

طراحی بیمارستان تخصصی کودکان

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ