طراحی مسجد معاصر دوبی

مسجد معاصر دوبی توسط استودیو طراحی QASTIC طراحی شده است. این پروژه که یک نقطه نمادین و محوری در بندر این شهر محسوب می شود، با تاثیر پذیری از ماهیت نور طراحی شده است. این مسجد در دو طبقه اصلی که به قسمت جنوبی غربی امتداد یافته طراحی شده که فضای قبله را با پیچشی مکعبی و مرتفع برجسته ساخته است. در هنگام برگزاری امور مذهبی مسلمانان، مسیر جهت گیری قبله مسجد به واسطه ویژگی هندسی خود، جنبشی از نور و سایه را در داخل فضا فراهم می سازد. می توان این گونه اظهار داشت که به علت افزایش حس معنوی فضا، به این شیوه قبله طراحی شده است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : استودیو طراحی QASTIC
  • مکان پروژه : دوبی، امارات متحده عربی
  • کارفرما پروژه : emaar properties, dubai, UAE
  • معماران مسئول : محمد مومن آبادی، مهدی علی بخشیان
  • تیم طراحی : tiv ngoun, takin daneshmir, sohrab pak, ning yi
  • تصویر ساز : Naab Rendering Studio) naab.design)
  • عکاس پروژه : martin ruiz

تعریف مجدد یک ساختمان مذهبی مدرن در یک نقطه کانونی در شهر، هدف تیم معماران QASTIC از طراحی این پروژه بوده است. یکی از ابزار های طراحی در این پروژه استفاده از نور جنوب غرب بوده، که موجب شده تا ارتباط فضایی ساختمان بین منطقه نماز خواندن، طبقات بالا، منطقه سرویس و خدمات به یک هارمونی پویا دست یابد. کانسپت شکل گیری پروژه، قالب مفهومی سیر حرکتی نور بوده است که یک حجم موجی شکل را از روی زمین بلند کرده و به سمت نقطه کانونی قبله مکعبی امتداد داده است.

مسجد معاصر دوبی

این مسجد مدرن دارای عرصه های دیگری مانند: حوزه های خدماتی و فضا های فرهنگی است. در محور اصلی مسجد، به منظور بهره مندی از محور نورگیر ساختمان، فضایی به نام وضو خانه تعبیه شده است. مسیر قرارگیری قبله موجب شده تا یک گذر نرم و صاف در محور اصلی ساختمان مسجد ایجاد شود و برای 10 هزار نمازگذار، مسیر گردش استانداردی را ارائه دهد.

مسجد معاصر دوبی

نمای این مسجد مدرن با استفاده از متریال بتن شیشه ای مسلح (GFRC) طراحی شده که توسط سازه های فولادی و هماهنگ با ترکیبات هندسه پشتیبانی می شود. هم چنین یک محدوده فعال با عملکرد های مدنی و فرهنگی متنوعی، به واسطه حضور میدان شهری و ساختمان های اطراف مسجد ایجاد شده است. با وجود این که، نقشه شهری و خط آسمانه بندر creek بیشتر بر روی برج های عمودی تاکید داشته، فرم مسجد نمادین با افتخار و فروتنی به سمت قبله چرخیده و نقطه ایی برجسته ، شایسته ضلع جنوب بندر را به تصویر کشیده است.


حتما ببینید : طراحی ساختمان شرکت Dr Schar در ایتالیا


سایر تصاویر پروژه طراحی مسجد معاصر دبی با تاثیرپذیری از ماهیت نور

طراحی مسجد مدرن

مسجد معاصر دوبی

طراحی مسجد مدرن

طراحی مسجد مدرن

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ