طراحی کلینیک دندان پزشکی

کلینیک دندان پزشکی یک مکان شاد برای رفتن نیست، یا یهتر بگوییم، رفتن به هیچ درمانگاهی نمی تواند مردم را خوشحال کند. یک فضای پذیرش سرد و بی روح، صندلی های انتظار نگران کننده و استرس زا و درب های زجرآور اتاق های کلینیک؛ کل فضا با احساس عدم اعتماد بین پزشکان و بیماران روبرو است. با این حال، اگر خوشبینانه تر به این فضاها نگاه کنیم، درمانگاه باید مکانی باشد که امید به ارمغان می آورد، یا حداقل باید یک فضای گرم و صمیمی باشد. ممکن است تجربه رفتن پیش دندانپزشک یک تجربه ناخوشایند باشد، بنابراین شرکت Design RIGI از طریق جادوی طراحی به این فضا گرما و صمیمیت، حس توجه به بیمار و اهمیت به حضور او می بخشد.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار: شرکت Design RIGI
  • طراح پروژه: LIU Kai
  • مکان پروژه: تیانجین – چین
  • مساحت پروژه: 250 متر مربع
  • سال ساخت: 2015

کلینیک دندان پزشکی

قبل از این که شرکت RIGI طراحی این پروژه را به عهده بگیرد، کارفرما این کلینیک دندان پزشکی، یک طرح کامل و آماده برای طراحی این فضا داشت ولی طرح او مشکلات موجود در یک فضای درمانی معمولی را حل نمی کرد. پس از آن که شرکت RIGI برای طراحی این پروژه در نظر گرفته شد. ابتدا معماران این شرکت با همکاری کارفرما کانسپت های اولیه را طراحی کردند. از هدف های طراحی معماران این استودیو از بین بردن احساس ناراحتی در فضاهای درمانی، از طریق طراحی و ایجاد فضایی متفاوت برای کل فضا بود. شرکت معماری RIGI در این طراحی تلاش کردند که این ایده را بیان کند که فضای درمانی نیاز دارند از طریق بینش های مختلف در طراحی، اعتماد و امید را نشان دهند. این فضاها باید دارای گرما، صمیمت، حسن نیت و باز بودن را داشته باشند و ارتباط و لبخند را وارد زندگی کنند. تیم طراحی شرکت RIGI در طراحی این کلینیک قصد دارند تمام این اهداف در این فضا نشان داده شود

کلینیک دندان پزشکی

زمانی که یک فضا دارای گرما و صمیمیت باشد، زندگی بهتر و شادتر می شود. این کلینیک دندان پزشکی در قلب RIGI است و قسمتی از سبک زندگی به روش تیم معماری RIGI می باشد.

کلینیک دندان پزشکی

لوگوی نام تجاری و رنگ سازمانی این کلینیک دندان پزشکی نارنجی رنگ می باشد و الهام گرفته از تصویر پرتغال است. بنابراین فرم دایره، به عنوان عنصر اساسی و اصلی در کل طراحی به کار رفته است و هم چنین از چوب به عنوان متریال استفاده شده است. بازی رنگ انتخابی نارنجی و رنگ های متناسب به کار رفته با رنگ اصلی و چوب در کل کلینیک حس گرمی را به فضا می بخشد. این فضا شامل 4 قسمت است: ورودی، بخش اطفال، بخش انتظار و کلینیک. علاوه بر عملکرد اساسی آن، در طراحی هر یک از بخش ها رویکردی به کار رفته است. که همه این بخش ها هویت برند این کلینیک را نشان می دهند. و هم چنین محیط سرد فضای درمانی را به یک فضای گرم و زنده تبدیل می کنند. که باعث ارتباط و تعامل بین افراد می شود و هم چنین حس گرما، صمیمیت، توجه و مراقبت به بیماران می دهد.

کلینیک دندان پزشکی

این کلینیک دندان پزشکی در یک پارک قرار گرفته است. برای بررسی این کلینیک از لحاظ رفتاری که در آن اتفاق می افتد باید فهمید که دیدن دکتر متفاوت با خرید کردن است. تقریبا هیچ مهمان گذری برای درمانگاه وجود ندارد، بیماران تنها پس از آگاهی از بیماری خود تصمیم می گیرند به پزشک مراجعه کنند. ماهیت ویژه این صنعت مشخص می کند که این فضا نیازی به استفاده از نشانه های چشمگیر برای جذب مشتری ندارد و فقط یک نمای دوستانه می تواند فاصله بین فضای پزشکی و بیماران را از بین ببرد.

کلینیک دندان پزشکی درچین

بنابراین، شرکت معماری RIGI  یک استراتژی طراحی برای تضعیف مرز بین فضای بیرون و فضای داخل را از طریق استفاده از گیاهان در نمای داخلی برای اتصال فضای بیرون و فضای داخل در نظر گرفت. هم چنین مقیاس لوگو کلینیک دندان پزشکی که بر روی دیوار قرار گفته است را ساده می کند تا از ایجاد بیش از حد فضای تجاری جلوگیری کند. نمای بیرونی از طریق فرم های دایره ای به فضای داخلی نفوذ می کند، شکل و فرمی که از برند این کلینیک تاثیر گرفته است. هم چنین از مواد و مصالح جالب و جذاب برای ایجاد یک فضای گرم و صمیمی استفاده شده است. طراحی کانتر پذیرش به گونه ایی است که حس آرامش و برابری را القا می کند. زمانی که بیماران از بخش ورودی به فضای داخل وارد می شوند می توانند حس گرما و صمیمیت را در این فضا احساس کنند.

کلینیک دندان پزشکی درچین

ایجاد حس اعتماد در فضای یکی از اهداف طراحی شرکت معماری RIGI بوده است. دنیای بزرگسالان پیچیده است. کمبود امنیت و همین طور توجه بیش از اندازه ممکن است یک احساس دور و غیر صمیمی را به وجود بیاورد. بنابراین استودیو RIGI فضای مختص کودکان را در مهم ترین قسمت ورودی قرار داده است. مراقبت از بچه ها در واقع توجه به بزرگسالان است؛ یک کلینیک که برای بچه ها حائز اهمیت است و به مراقبت از آنان توجه می کند به نوعی حس مسئولیت را به وجود می آورد حسی که شرایط بیمار مهم است و این فضا به بیماران توجه می کند. فضا فقط یک محدوده نیست و احساسات و نیاز به نقش رفتار افراد در یک فضا، همان چیزی است که شرکت معماری RIGI همیشه سعی در کشف آن دارد. ایده طراحی فقط در راستای تبلیغات نبوده، بلکه هدف طراحان درک فضا توسط کاربران است و این کلید طراحی در این عصر است.

کلینیک دندان پزشکی

در بیمارستان های معمولی صندلی های انتظار در ردیف های موازی قرار می گیرند. اگر چه این حس نظم است که باعث افزایش راحت نبودن بیماران می شود. پس از همه، بدترین حس انتظار بیمار و دیدن دندان پزشک است و این اتفاق برای هیچ کس خوشایند نیست بنابراین شرکت معماری RIGI در طراحی سالن انتظار این کلینیک دندان پزشکی چیدمان این فضا را به صورت میز شام طراحی کرده است. در این فضا بیماران روبروی یک دیگر می نشینند و می توانند با هم ارتباط برقرار کنند و با آرامش بیشتر صبر کنند. به این ترتیب، این فرایند انتظار ساده تر می شود و بیماران می توانند خلق و خوی فضا را احساس کنند.

طراحی کلینیک دندان پزشکی

فضای اصلی که برای این کلینیک دندان پزشکی در نظر گرفته شده است فضای نارنجی رنگ و شفاف در قسمت چپ سالن انتظار می باشد. تمام دستگاه ها و تجهیزات پزشکی در اینجا متمرکز و استریلیزه می شوند. بدین ترتیب فلسفه “شفاف سازی” کلینیک از طریق جداره های شیشه ای و گشوده رو به بیماران،فراهم شده است. تمام رویکرد های موجود در این طراح باعث می شود تا بیماران بیشتر از آن چه که در یک فضای یک کلینیک معمولی وجود دارد این فضا را درک کنند. در حالی که طراحی این کلینیک دندانپزشکی بر اساس سناریوی زندگی افراد می باشد باعث افزایش حس گرما و توجه در فضا شده و بیانگر ماهیت گرم و مراقبت کلینیک است. امکان دارد این فضا مثل یک خانه نباشد اما شرکت معماری RIGI در طراحی این فضا تلاش کرده اند بیماران حسی مانند حسی که در یک خانه دارند را در این فضا درک کنند. جدا از تمام این بحث ها کلینیک مکانی است که در آن مشکلات حل می شود و امید به وجود می آید و این کاملا همان حسی است که در یک خانه وجود دارد.

کلینیک دندان پزشکی درچین

زمانی که بیماران تابلو های قسمت های مختلف یک کلینیک مانند تابلو بخش ایمپلنت دندان و یا بخش رادیولوژی را مشاهده می کنند حس ناراحت و اضطراب در آن ها افزایش می یابد. شرکت RIGI تمام تابلوهای متداول این قسمت ها را حذف کرده است و عوض آن ها نشانه هایی که با حروف طراحی شده اند و خوانا می باشند را بر روی شیشه هایی که در راهرو وجود دارند قرار داده است. مسئله سردرگمی و پیدا نکردن مسیر در کلینیک وجود ندارد. استودیو RIGI هم چنین از نشانه های اعداد برای به وجود آمدن ارتباط بین راه رو و ادارات بهره گرفته است. اعداد مختلف در کلینیک، فضاهای کاربردی مختلفی با کاربری متفاوت را نشان می دهند. هدف اصلی از طراحی این کلینیک دندان پزشکی از بین بردن حس ناخوشایند ناراحتی و استرس بیمار از دیدن پزشک بوده است. و طراحی آن بر اساس ایده های گرما بخش، صمیمیت، به وجود آمدن حس مراقبت و توجه می باشد. شرکت معماری RIGI این بنا را به بیماران این کلینیک و دندان های آن ها هدیه می دهد.


حتما ببینید: ایده هایی برای معماران نسل جوان در بازی ماین کرافت


سایر تصاویر پروژه طراحی کلینیک دندان پزشکی در چین

کلینیک دندان پزشکی

کلینیک دندان پزشکی

طراحی کلینیک دندان پزشکی

طراحی کلینیک دندان پزشکی

طراحی کلینیک دندان پزشکی

طراحی کلینیک دندان پزشکی

طراحی کلینیک دندان پزشکی

 

کلینیک دندان پزشکی

کلینیک دندان پزشکی درچین

کلینیک دندان پزشکی درچین

کلینیک دندان پزشکی درچین

کلینیک دندان پزشکی درچین

کلینیک دندان پزشکی درچین

پلان کلینیک دندان پزشکی

پلان کلینیک دندان پزشکی

 

پلان کلینیک دندان پزشکی

پلان کلینیک دندان پزشکی

پلان کلینیک دندان پزشکی

پلان کلینیک دندان پزشکی

پلان کلینیک دندان پزشکی

پلان کلینیک دندان پزشکی

منبع: retail design blog

ترجمه: از تحریریه معمار آپ