ماین کرافت الهام‌ بخش معماران نسل جوان

معماران عصر حاضر دوران کودکی خود را با اسباب بازی هایی مانند لگو و بلوک هاب چوبی به خاطر می آورند. ولی امروزه بازی رایانه ایی ماین کرافت الهام بخش معماران نسل جوان شده است.

معمار شاپ در این مطلب به بیان مقاله ای با عنوان، معماری ماین کرافت : معماران، می توانند چه چیزی از یک بازی کامپیوتری یاد بگیرند” می پردازد. Kim A  O’Connell در این مقاله به بررسی تاثیر ماین کرافت روی آموزش و طراحی معماری پرداخته است. بازی ماین کرافت باعث رشد یک تیم جهانی به نام بلاک ورکز (BlockWorks) شده است.

ماین کرافت

ماین کرافت در سال 2009 وارد عرصه بازی ها شد و به یکی از محبوب ترین بازی های ویدئویی در جهان تبدیل شد. تا جایی که مایکروسافت در سال 2014،  این بازی و شرکت سازنده اش را به مبلغ  2.5 میلیارد دلار خریداری کرد. در حال حاضر ماین کرافت توجه معماران و طراحان را به خود جلب کرده است. آیا واقعا یک بازی رایانه ایی می تواند باعث تغییر تفکر و طراحی دنیای معماری شود؟

برای کسانی که با بازی معماری آشنا نیستند (یا کسانی که کودکان مدرسه ای ندارند)، Minecraft اجازه می دهد تا کاربران خانه ها، شهرها، پناهگاه های زیرزمینی و دنیای مجازی کامل را با استفاده از مکعب های سه بعدی بافتی که مواد مختلف را نشان می دهند، بسازند. این صفحه مکعبی یک چشم انداز پیکسلیتی ایجاد می کند که به نظر می رسد مانند یک نسخه روستایی از یک مجموعه LEGO است. کاربران این کمپانی، علاوه بر ساخت دنیای فانتزی آزاد، تقریبا می توانند همه ساختمان های معروف موجود، از جمله تاج محل، کاخ سفید و برج خلیفه را تکرار و کپی کنند.

ماین کرافت

طراحان پدیده های معماری ماین کرافت را درک کرده اند. به عنوان مثال بلاک ورکز (BlockWorks)، یک تیم جهانی از معماران، انیماتورها و دیگر طراحان است که از Minecraft در طیف وسیعی از پروژه ها در حوزه بازی، رسانه ها و آموزش استفاده می کنند. BlockWorks در سال 2013 به مدیریت جیمز دلانی که در حال حاضر دانشجوی معماری در دانشگاه کمبریج در انگلستان است راه اندازی شد و در حال حاضر شامل 41 سازنده از بیش از 10 کشور در سنین 14 تا 44 سال می باشد.

جیمز دلانی می گوید: این تیم با همیاری و کمک هر چهار نفر ما به عنوان بازیکنان خلاق آنلاین ماین کرافت تاسیس شد. ما شروع به ساختن مقیاس بزرگ با جزئیات ببشتر کردیم، و خیلی زود متوجه شدیم که ماین کرافت این قابلیت و پتانسیل را دارد که به عنوان ابزار طراحی جدی تبدیل شود. بنابراین شروع به کار در صنعت بازی و ایجاد نقشه های بازی و جهان برای بازیکنان Minecraft کردیم و تیم را گسترش دادیم تا این تقاضا را تامین کنیم.

بازی ماین کرافت


حتما ببینید: طراحی خلاقانه نمای تبخیری مرکز خرید لیون فرانسه


 

برای Delaney و همکارانش، ماین کرافت در واقع یک ابزار طراحی کامپیوتری است. او معتقد است که سهولت در ایجاد این پلتفرم وجود دارد (شمارش عزیزان در میان کاربران آن). عملکرد ماین کرافت را “دیدگاه انسانی” می نامد.

Delaney می گوید: تاکید بر قابلیت های همکاری مجازی از ویژگی های حیاتی است. به اشتراک گذاری آنلاین نشانه یک نسل هزار ساله است و یادآور ابزار های کنونی معماری مانند مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) است که به طراحان، مشتریان و کاربران نهایی اجازه می دهد تا اطلاعات عملکرد را به میزان بسیار دقیق تر از قبل تغییر دهند.

بازی ماین کرافت

در اصل، ماین کرافت  می تواند یک رویکرد دموکراتیک و مرد گرایانه را برای ساخت دنیای خلق کند. این همان مفهومی است که معمار دانمارکی بیارک اینگلس (Bjarke Ingels)، بنیانگذار شرکت BIG، در فیلم Worldcraft خود، که در اجلاس سالانه آینده StoryTelling در نیویورک در سال 2014 نمایش داده شد، اظهار داشت. “بیش از 100 میلیون نفر جمعیت عاشق ماین کرافت هستند، افرادی که در این فیلم می توانند دنیاهای خود را بسازند و از طریق بازی در آنها ساکن شوند. “این دنیای خیالی قدرت ساختن محیط را به مردم می دهد و این چیزی است که معماری باید باشد.

Delaney بر این عقیده می باشد: “فرهنگ اشتراکی Minecraft برای حفظ یک جامعه خلاق سالم، عنصری حیاتی است. این موضوع یکی از دلایل اصلی ما برای مراقبت عالی از نمونه کارهای دیجیتال خودمان است. هم چنین هدف این مجموعه جذب مشتریان جدید نیز می باشد.

در میان پروژه های دیگر، نمونه کارهای بلاک ورکز عبارتند از باز آفرینی ویلای معروف Andrea Palladio، ویلایی که با همکاری موسسه سلطنتی معماران بریتانیا (RIBA) ساخته شده است، همراه با اطلاعات پس زمینه درباره پیشینه بنا و طرح های طبقات دیگر ساختمان، به همین ترتیب به دیگر کاربران Minecraft امکان این را می دهد که ساختار های مشابه را امتحان کنند.

 بازی ماین کرافت الهام‌ بخش معماران نسل جوان

یکی دیگر از پروژه های حمایت شده توسط روزنامه گاردین، از تیم بلاک ورکز در خواست کرد تا یک شهر مجازی را بسازد که از ابزار و تکنولوژی های موجود برای ایجاد یک محیط شهری پایدار استفاده کند. این “شهر” منحنی و ارگانیک است، با مزارع بادی و ساختاری که از کلیسای سنت پل لندن الهام گرفته است، و گنبد کلاسیک آن “biodome” گذشته، حال و آینده را به هم پیوند زده است.

بلاک ورکز برای رویداد Day of Play RIBA(روز بازی موسسه رویال معماری انگلیس)، یک کارگاه آموزشی و رقابت ساختگی را راه اندازی کرد که در آن بازیکنان جوان می توانند لپ تاپ های خود را بسازند و به سرور مینیبرا RIBA متصل شوند، سپس به هریک از آن‌ ها پلانی داده شد تا ساختمانی به سبک بروتالیسم بسازند. حدود 120 نفر از 22 کشور مختلف در سنین 12 تا 20 سالگی در این مسابقه شرکت کردند.

 بازی ماین کرافت الهام‌ بخش معماران نسل جوان

ماین کرافت هم چنین در ردیف ابزار آموزشی نیز قرار گرفته است. بنیاد معماری شیکاگو اردو های تابستانی را برای دانش آموزان 7 تا 18 ساله ارائه می دهد و مرکز آموزش مدرسه ای زانیاک در ایالت یوتا، نیز کلاس های معماری را ارائه می دهد. ماین کرافت ادجو (MinecraftEdu) یک نسخه رسمی از بازی است که به طور خاص برای استفاده از کلاس درس و سازگاری توسط معلمان طراحی شده است. پلان های درسی همه چیز را از جنبه ریاضی و تاریخ گرفته تا  هنر، برنامه نویسی و معماری را پوشش می دهد.

Delaney می گوید: “در حالی که معماران امروز در گذشته با LEGO بازی می کردند، بدون شک نسل بعدی معماران بازی Minecraft را خواهند داشت. ماین کرافت یک بازی نیست؛ بلکه یک ابزار طراحی (CAD) به کمک یارانه است و بیشترین استفاده در جهان را دارد. ما به دنبال راهی هستیم تا بین طراحی و واقعیت پل بزنیم.

 

منبع: archdaily

تزجمه: از تحریریه معمار آپ