طراحی نمای تبخیری مرکز خرید لیون

شهردار شهر لیون در فرانسه طرح هایی برای بازسازی گسترده مرکز خرید معروف در مرکز شهر لیون Part-Dieu را به نمایش گذاشت. طراحی نمای تبخیری این مرکز خرید توسط شرکت روتردامی MVRDV  با همکاری معماران SUD در شهر لیون فرانسه انجام گردیده است. این مرکز خرید با مساحتی معادل 166000 مترمربع بزرگ ترین مرکز خرید شهر لیون می باشد که برای اولین بار در سال 1975 ساخته شده است. که باز سازی آن توسط شرکت MVRDV و  SUD در سال 2013 با طرحی مدرن و متناسب با معماری روز دنیا انجام شده است.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار: شرکت MVRDV و SUD
  • طراح منظر: BASE
  • طراح نما: VP&Green
  • مشاوران پروژه: Y Ingénierie, WSP
  • مکان پروژه: لیون، فرانسه
  • مساحت پروژه: 166000 مترمربع
  • سال ساخت: 2013

طراحی نمای تبخیری مرکز خرید لیون

هدف از طراحی مجدد و باز سازی این پروژه خلق یک باغ بزرگ و مرتفع می باشد که به مرکز خرید و ساختار شهری قلب لیون گره بخورد. هم چنین از دیگر برنامه های نوسازی، ایجاد فضاهایی در هر طرف پاساژ می باشد که به شکل تراس هایی متفاوت از کناره های ساختمان اصلی به سمت بیرون شاخه بزنند. این فضاهای اضافه، اتاق هایی به سوی باغ روی پشت بام را به وجود می آورند به شکلی که عموم مردم داخل خیابان از طریق راه پله های چندگانه، پله برقی و آسانسور به صورت مستقیم به باغ دسترسی پیدا می کنند. طبقات پایین این مجتمع جدید مختص فروشگاه های خرده فروشی می باشد. و رستوران ها، پارک و سینما در طبقات بالا قرار گرفته اند و به طور کلی این مجتمع جدید دارای مساحت 32،000 متر مربع می باشد.

طراحی نمای تبخیری مرکز خرید لیون

در بازسازی این مرکز خرید تغییرات قابل توجه ایی در نمای ساختمان بتنی صورت گرفته است. این تیم معماری برای طراحی نما از پوشش سلولی استفاده کرده اند تا به عنوان نماد و سنبل کاشی های مستطیلی درهم آمیخته ساختمان اصلی باشد. معماران پروژه در طراحی نما با رفع الگو های بتنی موجود، با تغییر شیشه به بتن از شیشه استفاده کرده و کانسپت طراحی نمای شیشه ایی مشرف به خیابان از تبخیر ایده گرفته شده است. شرکت معماری MVRDV از این طرح تبخیری به عنوان یک جنبش فیزیکی و نمادین برای مجتمع استفاده کرده است. در تمام ساختمان این الگوی کوچک سازی و کم شونده، جلوه های شیشه‌ای را ایجاد می کنند ودید و منظر زیبایی را به جهت نقاط برجسته شهر مثل کلیسای Notre-Dame و برج متالیک Fourviere به وجود می آورد.

نمای تبخیری

حجم پله پله ایی Part-Dieu جدید به رفع بعضی از نیازهای شهروندان می‌پردازد؛ با خلق پارک و باغی فضای باز و سبز را به وجود می آورد که در آن مردم می توانند ملاقات، دیدار و هم چنین استراحت کنند. این همان کیفیت و آرامشی است که مردم این منطقه از لیون از دست داده‌اند.

وینی ماس، مؤسس شرکت MVRDV توضیح می دهد: با تنظیم مجدد برنامه، ما یک پلت فرم شهری ایجاد کرده ایم تا در جایی که مردم بین پارک آرام و مرکز بازار پر جنب و جوش قرار دارند، در فضایی که  محیطش از  سواحل رودخانه‌ای لیون الهام گرفته شده است لذت ببرند.

طراحی نمای تبخیری مرکز خرید لیون

رستوران‌ها و هم چنین سینما، به شکل مستقیم به داخل این تراس‌ ها که در فضای باز قرار دارند دسترسی پیدا می کنند و از آنجا نیز به کتابخانه عمومی وصل می‌شوند. جایی که زمانی فقط یک مرکز خرید بوده است در حال حاضر به مجتمع چند منظوره ایی تبدیل شده که به زندگی و حرکت شهر پیوند خورده است.

Maas می گوید: “بازسازی مرکز تجاری Part-Dieu دروازه‌ ایی نو به سوی شهر باز می‌کند. ساختمانی تدافعی شکل و محبوس گذشته را به فضایی باز و محلی برای عموم مردم تبدیل کرده است. و هم چنین این مرکز خرید به بخشی از شهر تبدیل شده است.


حتما ببینید: طراحی منحصر به فرد صندلی توسط زاها حدید


سایر تصاویر پروژه طراحی خلاقانه نمای تبخیری مرکز خرید لیون فرانسه

نمای تبخیری

نمای تبخیری

طراحی نمای تبخیری

طراحی نمای تبخیری

منبع: archdaily

ترجمه: از تحریریه معمار آپ