خانه ی سیاه در ویلنیوس – گروه معماران Laurynas Žakevičius

ایده های طراحی خانه ی سیاه در ویلنیوس از زبان معمار پروژه: معماران دقیق و باریک بین این خانه و شیب محل ساخت آن با هم درآمیخته اند تا فضایی پیوسته را پدید آورند. کاشی هایی از جنس سنگ طبیعی، قطعات چوبی و پنل های سیمانی برای نماها استفاده شده اند. محل ساختمان به دو سطح مختلف تقسیم شده است منطقه ی تقرب و حیاط داخلی برای استراحت. ورودی اصلی و محوطه ی فنی آن، یک طبقه از بخش اصلی نشیمن خانه پایین ترند. راه ورود به حیاط در راستای شیب طبیعی زیر خانه امتداد می یابد، و فرد را به فضای پشتی خانه هدایت می کند. در باغ داخلی، زمین به کف اتاق نشیمن، نهارخوری و اتاق استراحت می پیوندد. شخص می تواند مستقیماً از اتاق خواب وارد فضای چمن کاری شود.

مشخصات کلی پروژه:

  • معمار: گروه معماری Laurynas Žakevičius architects
  • مکان پروژه: ویلنیوس-لیتوانی
  • مساحت: 275 متر مربع
  • سال ساخت: 2014

طراحی نما خانه ی سیاه در ویلنیوس

طراحی خانه ی سیاه در ویلنیوس :

ایده ی این پروژه از زمین محل ساخت آن الهام گرفته شده است، و تا حد امکان نمای طبیعی آن را حفظ می کند. ما خانه را به دو بخش کاری تقسیم کردیم: ورودی، پارکینگ و امکانات فنی در بخش شمالی در انتهای شیب، و تمامی فضای نشیمن در رأس شیب، در سمت جنوبی، یعنی جاییکه زمین مسطح است. در نتیجه، این تقسیم-بندی های طبیعی، طرح بنا را نیز یه یک ناحیه ی جانبی در شمال و ناحیه ی نشیمن استراحتگاه در بخش جنوبی تقسیم نموده است. پلکان خاکستری، باریک و بلند وارد فضای نشیمن خانه می شود. بخش بالایی، L شکل است. قسمتی از آن برای بخش نشیمن پر تب و تاب خانه است و یک راهروی تک رنگ طولانی به اتاق خواب-های ساکت و آرام منتهی می شود.

نمای ساختمان

روکش بتنی نمای جلویی به گونه ای انتخاب شد که با دیوارهای بتنی نگهدارنده ترکیب شود. مابقی بخش های خانه با کاشی های سنگی میله ای سیاه و چوب طبیعی پوشانده شده اند. سبک روشن و مینیمال خانه و رنگ های طبیعی تیره ی ساختمان به شیوه ای هماهنگ با طبیعت و پیرامون خانه در آمیخته اند. فضای داخلی تیره ی آن برای یک زندگی راحت طراحی شده است. فضاهایی که به خوبی کار شده اند، فرم هندسی زیبایی دارند. تمامی جزئیات برای فراهم نمودن کارکرد مطلوب، به خدمت گرفته شده اند. فضای نشیمن بیشترین ارتفاع را دارد  حدود 4 متر و با آویختن حجمی مکعبی در بالاتر از سطح میز، از بخش غذاخوری جدا شده است. نشستن سر میز غذاخوری همانند حضور داشتن در جایی متفاوت است. و اینکه می توان از طریق سقف شیشه ای اسمان پرستاره را دید، بسیار رمزآلود و فریبنده است.


حتما ببینید: مراحل رسیدن به خلاقیت در معماری


 

طراحی نمای خانه ی سیاه در ویلنیوس

سایر تصاویر پروژه طراحی خانه ی سیاه در ویلنیوس :

طراحی خانه ی سیاه در ویلنیوس

طراحی خانه ی سیاه در ویلنیوس-1

طراحی داخلی خانه ی سیاه در ویلنیوس-1

نمای ویلا

اتاق خواب

چوب

طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی راهرو

طراحی داخلی

طراحی داخلی خانه

طراحی داخلی حمام

طراحی داخلی اتاق نشیمن

طراحی داخلی نشیمن

طراحی خانه ی سیاه

طراحی داخلی خانه ی سیاه

طراحی داخلی خانه ی سیاه

طراحی محوطه خانه ی سیاه

طراحی نما خانه ی سیاه

طراحی نما خانه

طراحی نما

نمای ساختمان

پلان خانه ی سیاه

پلان

پلان خانه

منبع:archdaily

ترجمه:تحریریه معمارآپ