10 نمونه از روش های تغییر شکل پشت بام

اگر شما ساکن در شهر هستید به احتمال زیاد دسترسی به فضای پشت بام دارید. ولی تا کنون دید دیگری بیشتر از یک پشت بام به آن داشته اید؟ اگر شما تمایل دارید که در این فضا تغییر و تحول ایجاد کنید. پس با ما همراه باشید. معمار شاپ در این مطلب 10 نمونه از روش های تغییر شکل پشت بام را به شما معماران و علاقمندان به معماری معرفی می کند تا الهام بخش ایده ای نو برای شما باشد.

 

1- وان آب گرم به اضافه پرچین مصنوعی

NYC که برای حفظ حریم وان آب گرم تعبیه شده است توسط Cotney و Novograte Robert طراحی شده است. NYC روی یک نرده بلند را با استفاده از گیاهان مصنوعی پوشانده اند. ولی سمت دیگر آن باز است تا چشم انداز بهتری داشته باشد. اگر شما نیز به دنبال تغییر شکل پشت بام خانه تان هستید و قصد دارید در پشت بام خود یک فضایی خصوصی خلق کنید به چشم اندازهایی که دوست دارید حفظ شوند فکر کنید.

تغییر شکل پشت بام

2- باغی برای ملاقات با همسایه ها

شما می توانید فضای استفاده نشده روی پارکینگ محله تان را به باغی برای دور هم جمع شدن تبدیل کنید. حتی شما می توانید درباره فضا های کوچک تر نیز با مشورت و هم فکری همسایه های خود به طرحی ایده آل و مناسب دست پیدا کنید. برای تغییر شکل پشت بام خود و خلق فضای مورد نظر می توانید از گیاهانی برای ایجاد سایه، گل های شاداب و چند نیمکت استفاده کنید.

 روش های تغییر شکل پشت بام

3- باغ آب

شما می توانید در پشت بام خود با صدای قل قل فواره ای، هیاهوی ترافیک شهر را محو کنید و فضای آرامش بخشی را خلق کنید. چنین طرحی در نیویورک اجرا شده است به این شکل که بر روی پشت بام، یک استخر کوچک ایجاد شده است و بالای نیمکت با استفاده از آلاچیقی پوشانده شده است که با رشد درختان انگور تعبیه شده، سایه لازم در این مکان فراهم می شود.

تغییر شکل پشت بام

4- تخت های توری آویزان

اگر شما خواستار فضایی برای ستراحت کردن و تمدد اعصاب هستید، بهترین و مناسب ترین انتخاب برای شما استفاده از یک تخت توری (ننو) است. گیاهان می توانند به شما آرامش عمیقی ببخشند. بنابراین از تعداد زیادی گلدان گل در فضای پشت بام خود استفاده کنید. اگر شما علاقمند به استفاده از تخت توری نمی باشید می توانید به جای آن، از یک جفت صندلی راحتی استفاده کنید.

طراحی پشت بام

5-  فضایی خصوصی در ارتفاع

یکی دیگر از روش های تغییر شکل پشت بام تبدیل کردن تراس ساختمان های بلند به یک حریم شخصی و خصوصی است. برای عملی کردن این ایده، شما باید بر روی پشت بام خود یک حصیر چوبی در کل ناحیه و روی سقف پشت بام بکشید تا یک فضای خصوصی و به دور از آفتاب ایجاد کنید. اگر شما مایل هستید که طراحی این فضا در زمان کمتر و با هزینه کمتری ساخته شود می توانید از پارچه های بادبانی یا یک آلاچیق کوچک نیز استفاده کنید.

تغییر شکل پشت بام


حتما ببینید: طراحی هواپیما های الکتریکی و ماشین های بدون راننده برای اولین شهر فرودگاهی پایدار جهان


6- سینما روی بام

شما می توانید با استفاده از یک صفحه نمایش، پشت بام خلوت خود را به یک سینمای شخصی تبدیل کنید. دوستان خود را پس از غروب آفتاب، برای تماشای فیلم دعوت کنید و حتما تعدادی بالشت و پشتی برای آن ها در نظر بگیرید. هم چنین می توانید تعداد کمی فانوس یا لامپ رشته ایی در اطراف لبه ها قرار دهید تا با خیال راحت از حفظ ایمنی مهمان های خود مطمئن باشید چون امکان دارد که مهمانان نیاز داشته باشند تا پیش از تمام شدن فیلم، از جای خود بلند شوند.

تغییر شکل پشت بام

7- باغ آشپزی

شما می توانید در اطراف و لبه های پشت بام خود گیاه بکارید تا فضای پشت بام خود را بزرگ تر از چیزی که هست، نشان دهید. اگر شما علاقمند به آشپزی هستید می توانید سبزیجات، کاهو و… نیز بکارید. شما هم چنین می توانید از یک چتر پر زرق وبرق برای جلوگیری از تابش نور خورشد استفاده کنید تا در حقیقت یک اتاق غذا خوری منحصر به فرد را ایجاد کنید.

طراحی پشت بام

8- صبحانه فرانسوی

شما برای تغییر شکل پشت بام خود می توانید از پرچین های مرتب به همراه یک میز گرد تیره استفاده کنید و به فضای پشت بام خود حال و هوایی پاریسی هدیه کنید. هم چنین با استفاده از چند گلدان بزرگ یا درخت مرکبات کوتاه، می توانید زیبایی پشت بام خود را دو برابر کنید. و برای یک میان وعده با یک فنجان قهوه یا یک لیوان آب میوه از دوستان و مهمانان خود پذیرایی کنید.

تغییر شکل پشت بام

9- تراس شهری

بالکن های وسیع در مرکز شهر لندن به مکانی برای نشستن تبدیل شده اند. گلدان های مو به هراه چمن های بلند یک فضایی خصوصی و به دور از هیاهو و شلوغی خیابان را خلق کرده اند. در این تراس های شهری با استفاده از یک میز قهوه منحصر به فرد، می توانید از مهمانان و دوستان خود با نوشیدنی، تنقلات و… پذیرایی کنید.

تغییر شکل پشت بام

10- به حفظ ایمنی توجه داشته باشید

حتما پیش از قبول کردن مسئولیت اجرای این پروژه ها با یک مشاور با تجربه مشورت کنید. به این دلیل که با اجرای این طرح ها، پشت بام باید قابلیت و ظرفیت تحمل وزن های اضافی مانند وان آب گرم، آلاچیق و… داشته باشد. زیرا برخی از ساختمان ها قابلیت تحمل این بار های اضافی را ندارند.

 روش های تغییر شکل پشت بام

 روش های تغییر شکل پشت بام

منبع: houzz

ترجمه: از تحریریه معمار آپ