معماری مدرسه ابتدایی با فضا های اختصاصی برای دانش آموزان

مدرسه ابتدایی Marlborough در شهر لندن، انگلستان واقع شده که توسط گروه معماری Dixon Jones بازساری و طراحی شده است. توسعه و بازسازی ساختمان قدیمی مدرسه برای تیم طراحی Dixon Jones یک چالش بزرگ محسوب می شد. زیرا چند عامل در روند بازسازی و گسترش یک مدرسه قدیمی دخیل خواهد بود. این عوامل شامل هزینه های مالی و نیروی انسانی و هم چنین بلا استفاده شدن مدرسه در مدت زمانی است که کار بازسازی و تعمیرات در آن انجام می گیرد.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه معماری Dixon Jones
  • طراحی منظر : Macgregor Smith
  • سازندگان پروژه : Milliken, Nora, Schüco, Trespa, Covering Chile
  • پیمانکار پروژه : Mace
  • عکاس پروژه : Paul Riddle
  • مکان پروژه : شهر لندن، انگلستان
  • مساحت پروژه : 4095 متر مربع
  • سال ساخت: 2017

مدرسه ابتدایی

تیم طراحی در بازسازی این پروژه باید کاربری های جدید را به مدرسه اضافه می کردند و این کار بسیار دشوار بود زیرا مساحت ساختمان قدیمی این مدرسه 2500 متر مربع بود و این گونه با محدودیت فضا مواجه بودند. این تیم طراحی باید در یک فضای بازی، قسمت های جدیدی مانند دفاتر اداری و فضای خورده فروشی را ایجاد می کردند. علاوه بر تمام این موارد فضای پیاده روی بیرونی ساختمان هم به اندازه کافی کوچک بود و گسترش مرز ساختمان از اطراف کار غیر ممکنی بود.

طراحی فضای آموزشی

برای تیم طراحی Dixon Jones شرایط سخت این پروژه، استاندارد طراحی مدرسه و بازسازی فضا های آن با توجه با تراکم کم و ابعاد کوچک آن (در محدوده 80 در 40 متر) بود. بنابراین باید تقسیم بندی فضا ها را به گونه ایی انجام می دادند که به کاربری ها آسیبی وارد نشود. و در عین حال برای مدرسه ویکتوریا که از سال 1878 تاسیس شده بود نیز جایگزین مناسبی محسوب می شد.

طراحی فضای آموزشی

تیم طراحی هم چنین با یک محدودیت بصری مواجه بودند به این شکل که در ضلع غربی مدرسه یک ساختمان 5 طبقه و در ضلع شرقی نیز یک ساختمان 10 طبقه وجود داشت. بنابراین قسمتی از محوطه مدرسه را به دلیل وجود ساختمان های بلندی که در همسایگی آن وجود داشت به یک سرسرای روباز تبدیل کردند. این محدوده های بسته منجر به ایجاد باغچه های زیبا و تنوعی از بازی های خارجی در محیط باز مدرسه شد تا دانش آموزان پس از کلاس به حیاط مدرسه دسترسی مستقیم داشته باشند.

مدرسه ابتدایی

تیم طراحی Dixon Jones این مدرسه ابتدایی را در محدوده ساختمان های عمودی سازماندهی کرده است، به گونه ایی که کم ترین رده سنی دانش آموزان که ما بین 3 تا 5 سال است و بزرگ ترین رده سنی دانش آموزان که ما بین 9 تا 11 سال می باشد از یک دیگر تفکیک شده اند و در فضا های جداگانه ایی قرار گرفته اند. هم چنین دسترسی دانش آموزان به کلاس های درس در هر سطح از حیاط مدرسه نیز آسان شده است. تیم طراحان از فضای پله ایی سایت و ساختمان مدرسه به گونه ایی استفاد کرده اند که فضا های عمومی و گردهمایی در هسته ساختمان قرار بگیرد. به عنوان مثال در هسته ساختمان سالن اجتماعات قرار گرفته است که دسترسی همه دانش آموزان به این فضا راحت و سریع شده است.

معماری مدرسه ابتدایی

طراحان پروژه، فضای داخلی مدرسه را با توجه به سیرکولاسیونی طراحی کرده اند که مختص به رده سنی مختلف دانش آموزان و رفت و آمد راحت و آسان آنان می باشد. یکی از شاهکار ترین نکات طراحی این مدرسه، که توسط معماران Dixon Jones انجام گرفته است تفکیک فضا ها با توجه به سنین مختلف دانش آموزان می باشد. تیم طراحی برای مسیر گردش دانش آموزان کوچک به سالن همایش، کلاس ها و محوطه رمپ هایی با شیب ملایم طراحی کرده اند. و هم چنین مسیر گردش داشن آموزان بزرگ را نیز با پله هایی کم ارتفاع طراحی کرده اند. و قابل ذکر است که این حجم از توجه به راحتی کودکان مثال زدنی و بی همتا است.

تیم معماران Dixon Jones با توجه به محدودیت کم محوطه مدرسه از ترفند های ساده ایی برای تفکیک و تقسیم بندی فضا های داخلی و خارجی مثل رنگ فضای بازی، کاشت بافت گیاهی و چیدمان وسایل بازی استفاده کرده اند. در تمام نقاط ساختمان این مدرسه ابتدایی از مسیر های رفت و آمد گرفته تا سالن اجتماعات همگی دارای نورگیر هایی در سقف هستند. تیم طراحان به این دلیل از نورگیر استفاده کرده اند تا ساختمان 10 طبقه ایی که در ضلغ غربی مدرسه وجود دارد مشکلی برای نورگیری ساختمان ایجاد نکند.

طراحی مدرسه

گروه طراحی Dixon Jones برای نمای ساختمان مدرسه از متریال آجر و سنگ استفاده کرده اند تا علاوه بر نوسازی و مدرن شدن، سنت های گذشته را نیز حفظ کند. به مین علت برای نمای ساختمان از پوشش آجری استفاده شده است که قبلا نیز بر روی ساختمان قبلی وجود داشته است.


حتما ببینید: مجسمه های شیشه ایی Dale Chihuly’s در باغ گیاه شناسی نیویورک


سایر تصاویر پروژه معماری مدرسه ابتدایی با فضا های اختصاصی برای دانش آموزان

طراحی فضای آموزشی

مدرسه ابتدایی

مدرسه ابتدایی

مدرسه ابتدایی

 

معماری مدرسه ابتدایی

طراحی مدرسه

معماری مدرسه ابتدایی

طراحی مدرسه

 

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

پلان مدرسه در انگلیس

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ