طراحی هتل باغ Myrtle

هتل باغ “Myrtle” واقع در چین توسط گروه معماران GRAFT Architects و penda به منظور حقظ تعادل میان معماری و طبیعت طراحی شده است. این هتل شامل یک دوار و حلقه ایی است که در یکی از بزرگ ترین باغ های آسیای شرقی که دارای گل های Myrtle می باشد واقع شده است. هتل باغ Myrtle با تاثیر پذیری از سبک معماری ارگانیک طراحی شده و با ترکیب با طبیعت پیرامون به خلوص پایداری دست یافته است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماران GRAFT Architects و penda
  • مکان پروژه : چین
  • عکاسان پروژه : GRAFT + penda
  • مساحت پروژه : 16800 متر مربع
  • سال ساخت : 2015

معماری هتل به گونه ایی می باشد که با تایپوگرافی و سطوح سایت تلفیق شده و تا حدودی در شیب تپه قرار گرفته است. این هتل باغ به علت اختلاف سطح با سایت پلان، از دیدگاه ها و ظاهری متفاوت برخوردار است. هتل Myrtle در محور شمالی جنوبی قرار گرفته است که تیم معماران برای حفظ پیوستگی در آن تلاش کرده اند تا یک مجموعه یکپارچه با چشم انداز و عملکرد گرا طراحی نمایند.

تیم معماران در این هتل عرصه های خدماتی رفاهی را در حلقه جنوبی مجموعه تعبیه نموده اند که هدف از این جانمایی در پلان، استفاده مفید از سیرکولاسیون منظم و فضا سازی بوده است. بنابراین چشم انداز ضلع جنوبی هتل به فضا های خدماتی و رستوارن هتل اختصاص داده شده است. معماران در زیر حجم دوار ساختمان، یک خط مسیر منحنی قرار داده اند که به عنوان محدوده ایی آزاد برای گردش اقامت کنندگان و مهمانان مورد استفاده قرار می گیرد. و هدف از این طراحی وارد شدن مسافران هتل به شکل ناخودآگاه در باغ بوده است. بقیه قسمت های هتل نیز به سه بخش : فضا های مدیریتی، اتاق ها و آشپزخانه تقسیم بندی شده اند. لابی هتل به منظور مدیریت نیاز های بخش آشپزخانه و مدیریت در میان محدوده این دو بخش واقع شده است.

هتل باغ

نمای این هتل باغ نیز با توجه به موقعیت اتاق ها و مساحت آن ها طراحی شده که هر یک از اتاق ها از عمق روشنایی متفاوتی برخوردار هستند. به علت متفاوت بودن مساحت اتاق ها، در حاشیه داخلی دایره ها تراس های کوچک و باریکی ایجاد شده است. ولی تراس های حاشیه های بیرونی بزرگ تر و گسترده تر هستند و برای ساکنین منظره پانورامایی را خلق نموده است.

کانسپتی برای نور و تهویه و منظره :

تیم معماران در طراحی این پروژه، فضا های خصوصی را در طبقات بالایی ساختمان تعبیه کرده اند. این هتل دارای 146 اتاق است که هر اتاق از این خصوصیت برخوردار می باشد که منظره ایی متفاوت از باغ را برای مهمانان ارائه می دهد. هر یک از دایره های ساختمان، یک پارک به همراه آبگیر کوچک و بافت گیاهی منحصر به فرد می باشد که نقش بسزایی در تسهیل تهویه و بادگیر بودن مجموعه ایفا می نماید. هدف از طراحی فرم دوار ساختمان تنها با شاخصه های بصری نبوده بلکه، یک روش مبتکرانه برای کنترل باد و سرمای به نسبت سرد محسوب می شود. هر یک از دایره ها به گونه ایی تعبیه شده ابتدا سیر حرکتی باد را دریافت و سپس درصد بیشتر آن را دفع نماید. و همچون یک فیلتر باد شدید را کنترل و سپس هدایت می نماید. اگرچه این دایره ها فیلتر نور نیز محسوب می شوند و در طول روز نور طبیعی مناسب را به تمام اتاق های هتل هدایت می نمایند. و تمام اتاق های هتل از نور طبیعی بهره مند می شوند.


حتما ببینید : طراحی ویلای لوکس در جزیره خصوصی سوئد


سایر تصاویر پروژه طراحی هتل باغ Myrtle

هتل باغ

هتل باغ

طراحی هتل باغ

طراحی هتل باغ

منبع: archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ