طراحی نمای ساختمان تجاری Hexalace

ساختمان تجاری “Hexalace” در هند واقع شده که توسط استودیو معماری “Ardete” طراحی شده است. این ساختمان تجاری به منظور کرایه دادن به شکل پلان باز طراحی شده است. نمای ساختمان تجاری Hexalace بر اساس الگوی شش ضلعی لانه زنبوری طراحی شده است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : استودیو معماری Ardete
  • مکان پروژه : پنجاب، هند
  • مدیریت پروژه : R.S Builders
  • عکاس پروژه : Purnesh Dev Nikhanj
  • سال ساخت : 2018

نمای ساختمان تجاری

تیم معماران در طراحی این پروژه با محدودیت های فضا و هنجار های ساختاری مواجه بودند و برای رفع چالش های تنگ بودن ساختمان، نیازمند نمایی بودند که به خوبی مفهوم عملکرد تجاری را به تصویر بکشد. معماران در طراحی این ساختمان، با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی گرم شهر پنجاب و قرار گیری نمای اصلی در ضلع غربی، نمای ساختمان را همچون فیلتری طراحی کردند که شامل خصوصیات طبقه بندی بصری و کاور باشد و از نفوذ گرما به داخل جلوگیری نماید.

استودیو معماری Ardete نمای این ساختمان را با استفاده از یک لایه بتن 3 اینچی و هندسه شش ضلعی لانه زنبوری ساخته اند که به عنوان لایه ایی برای ایجاد سایه عمل می نماید. این لایه پیش آمده بتنی شامل بافت بصری مناسب می باشد که با لایه شیشه ایی ساختمان هارمونی غیرقابل تصور را به وجود آورده است. گروه معماری برای ایجاد سایه بهتر در طراحی نمای این ساختمان تجاری از المان های ارگانیک استفاده نموده تا ویژگی زیبایی و طراوت را به بیرون و داخل ساختمان منتقل نماید.

الگو های هندسی نمای ساختمان تجاری Hexalace از قاب های فلزی آلومینیومی ساخته شده اند که یه شکل افقی به پوسته سه اینچی بتن اتصال یافته اند. و نقش جان پناه بالکن ها را ایفا می نمایند. هم چنین این دیوار های بتنی حائل، به جز ویژگی جدا سازی و بصری، همچون یک فیلتر برای کاهش دمای بیرون و تعدیل سازی هوای داخل عمل می نماید. این فاصله به ویژه در ضلع غربی شدت تابش گرمای ساختمان را جذب نموده و از طریق بعضی روزنه های داخل نما، نور روز را به داخل ساختمان هدایت می کند. به مرور زمان، بافت سبز نمای ساختمان رشد نموده و برای خوشه های جوان تر و سبزتر جا باز می نماید. در نهایت یک تجربه تنفسی با کاربرد هندسه ایی جسورانه نمای ساختمان را کامل نموده است.


حتما ببینید : تغییر کاربری ساختمان اداری به هتل در هنگ کنگ


سایر تصاویر پروژه طراحی نمای ساختمان تجاری Hexalace

نمای ساختمان تجاری

نمای ساختمان تجاری

طراحی نمای ساختمان تجاری

طراحی نمای ساختمان تجاری

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ