طراحی هتل با ویژگی های پایدار

هتل “Venue” در محله ناترانگ ویتنام واقع شده که توسط گروه معماری Aline Architect طراحی شده است. ساختمان بلند این هتل در منطقه ایی قرار گرفته که پیرامون آن ساز های مرتفع شهری وجود دارند. به همین علت تیم معماران در این پروژه به اقداماتی مفهومی و فنی در طراحی نیاز داشتند تا بدین وسیله نمای ساختمان هارمونی مناسبی با سایت از جهت اقلیم منطقه و زیبایی شناسی داشته باشد. این هتل با ویژگی های پایدار و نمای شیشه ایی رنگی ساخته شده است.

مشخصات کلی پروژه

 • معمار : گروه معماری Aline Architect
 • مکان پروژه : ناترانگ، ویتنام
 • معمار مسئول : Le Minh Duc
 • تیم طراحی : Vu Dinh Phuc, Dang Quynh Le
 • سازندگان پروژه : Hai Long glass, Xingfa
 • پیمانکار پروژه : Nhan Hoa JSC
 • سرمایه گذار پروژه : Dong Gia Thinh Joint Stock Company
 • مهندس سازه : Tran Viet Oanh
 • عکاس پروژه : Hiroyuki Oki
 • مساحت زمین : 165 متر مربع
 • مساحت پروژه : 3150 هزار متر مربع
 • تعداد طبقات : 19 طبقه
 • سال ساخت : 2017

هتل با ویژگی های پایدار

گروه معماری Aline Architect در مورد طراحی این هتل اظهار داشته اند: “مشاهده یک ساختمان از بیرون” (حتی اگر شما قصد اقامت، بازدید، کار یا زندگی در آن را نداشته باشید) بیشتر جلب توجه می کند و بیشتر در احساسات ما نسبت به یک المان شهری و معماری تاثیر گذار است.

تیم طراحان Aline Architect نمای این هتل را با استفاده از شیشه های رنگی طراحی کرده اند و علت استفاده از متریال شیشه این بوده است که قسمتی از ساختمان دارای فضای تنگی بوده و موجب محدود شدن بعد نمایشی ساختمان شده بود. استفاده از متریال شیشه در نمای ساختمان موجب نمایان شدن دو ویژگی مهم درباره کاربرد هتل شده است:

 1. خارج شدن نمای ساختمان از حالت یکنواختی شیشه شفاف یا تیره
 2. خنثی شدن شدت نور آفتاب (به علت اقلیم منطقه) توسط شیشه های رنگی آبی

هتل با ویژگی های پایدار

تیم معماران این پروژه، نمای ساختمان هتل را با استفاده از الگو های مثلثی و سازه های بادبند طراحی کرده اند. که این طراحی موجب ایجاد تراس هایی در نمای ساختمان شده که بر روی این تراس ها عناصر سبز تعبیه شده و حس طراوت و شادابی را به اتاق ها هدیه می کند.

معماری پایدار

گروه معماری با وجود این که محدوه نمای اتاق ها بسیار باریک بوده ولی مرز بندی اتاق ها را به گونه ایی تقسیم بندی کرده اند که هر اتاق از نور و هوای تازه بهره مند شده است. تیم طراحان Aline Architect تقسیم بندی فضایی و عرصه بندی اتاق های این هتل را به گونه ایی انجام داده که تمامی اتاق ها و سوئیت ها دید کاملی رو به چشم انداز دریا دارند.

تیم معماری Aline Architect نمای ساختمان این هتل با ویژگی های پایدار را به صورتی طراحی کرده است، که نیاز هر اتاق را به طور 100% برطرف می کند و هم چنین موجب کاهش استفاده از نور مصنوعی شده است. شیشه های آبی نمای ساختمان در طول شب و روز عهده دار دو عملکرد می باشند:

 1. جلوگیری از نفوذ نور شدید خورشید (به علت اقلیم منطقه) به داخل اتاق ها
 2. محصور شدن نور داخل اتاق ها به هنگام شب به علت عدم دید بعضی از نقاط هتل از بیرون ساختمان

تیم معماران این پروژه، در قسمت پشت بام هتل یک پنت هاس لوکس و شیک را طراحی کرده اند که یک رویکرد اقتصادی برای هتل و رویکرد تفریحی برای مسافران و اقامت کنندگان این هتل می باشد. در این پنت هاوس یک سوئیت بزرگ تعبیه شده که دارای آسانسوری اختصاصی است که به نشیمن و استخر روی بام منتهی می شود و تنها اقامت کنندگان سوئیت می توانند از این امکانات استفاده کنند.

هتل با ویژگی های پایدار

از اهداف کارفرمای این پروژه، صرفه جویی در هزینه های ساخت و ساز و بهره برداری از ساختمان بوده است. بناراین تیم معماری Aline Architect تمام متریال های مصرفی در ساختمان را از خود کشور ویتنام تهیه کرده و امکانات هایتکی مثل سلول خورشیدی برای تامین برق دستگاه تولید آب شیرین تعبیه شده است.


حتما ببینید : 30 اتاق خواب آبی رنگ که آرامش و آسودگی را به فضای خواب شما می بخشند


سایر تصاویر پروژه طراحی هتل با ویژگی های پایدار

طراحی هتل

طراحی هتل

طراحی داخلی هتل

طراحی داخلی هتل

پلان هتل در ویتنام

پلان هتل در ویتنام

پلان هتل در ویتنام

پلان هتل در ویتنام

پلان هتل در ویتنام

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ