طراحی سالن کنسرت توسط گروه معماری زاها حدید

در رقابت بین المللی روسیه که برای طراحی سالن کنسرت Sverdlovsk برگزار شد گروه معماری زاها حدید به همراه بیش از 64 تیم بین المللی دیگر به رقابت پرداختند. که توسط مجموعه ساخت و ساز و توسعه شهری روسیه طرح گروه معماری زاها حدید به عنوان طرح برتر این رقابت برگزیده شد.

این گروه معماری برای طراحی این سالن کنسرت تلفیقی از یک کالبد که در بطن سبک معماری غربی و شرقی ذوب شده را به عنوان هسته فرهنگ، استعداد و ابتکارات مد نظر قرار داده اند. این مجموعه به طور اختصاصی و ویژه برای ارکستر سمفونی های مشهور و بزرگ طراحی شده تا اجرا های بزرگ و هیجان انگیز موسیقی در آن برگزار شود.

سالن کنسرت

طراحی این سالن کنسرت از سازه و بنای ساختمان قدیمی در سال 1963 تاثیر گرفته است. تیم معماران زاها حدید برای طراحی خانه جدید ارکستر فیلارمونیک اورال،   جنبه های فیزیکی امواج صوتی و تاثیرات آن بر روی ساختمان را در نظر گرفته اند. دیوار های این مجموعه دارای فرم مواج و قوس دار می باشد که به جز آن که خصوصیات آکوستیکی ارائه می دهد، یک قوس از امواج صوتی را نیز با هارمونی موزون و پیچش صدا تکرار می کند. به شکلی که زمان نواختن ارکستر، به شکل اکو، خواص رزونانس صدا تکرار شده و سپس به سرعت محو می شود. علت این اکو نیز گوشه های تیز و قوس دار سالن می باشد. تیم معماران در طراحی داخلی سالن کنسرت Sverdlovsk به علت ارائه بهترین اجرای زنده توسط گروه های ارکستر، از این همه جزئیات استفاده نموده اند. زیرا این سالن به طور ویژه برای ارکست سمفونی ها طراحی شده است.

این مجموعه دارای یک سالن اصلی می باشد که در محور مرکزی آن 1600 صندلی و در بالکن معلق آن 400 صندلی قرار گرفته است. ولی به واسطه قوس و شیب درون سالن، در بین سالن کنسرت یک فضای گرد همایی و جمعی ایجاد شده که در ترکیب با پوسته شیشه ایی، یک فرم آبستره را به تصویر کشیده است.

سالن کنسرت

در این پروژه برای تیم معماران زاها حدی، علاوه بر عملکرد های یک فضای فرهنگی و هنری، فرایند فضا های عمومی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار بود، بنابراین تیم معماران بر روی بام سالن یک کنسول مفهومی ایجاد کرده اند که موجب افزایش منطقه جمعی شده است.


حتما ببینید : تغییر کاربری ساختمان اداری به هتل در هنگ کنگ


سایر تصاویر پروژه طراحی سالن کنسرت Sverdlovsk

طراحی سالن کنسرت

طراحی سالن کنسرت

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ