طراحی مجموعه اقامتی Micro Hutong با اتاق های بتنی کوچک

مجموعه اقامتی Micro Hutong واقع در خیابانی به نام Yang-Mei-Zhu در منطقه Dashilar شهر پکن، چین می باشد که توسط استودیو معماری standard architecture با مدیریت معمار چینی به نام Zhang Ke طراحی شده است. این مجموعه شامل یک فضای اقامتی منحصر به فرد و فانتزی می باشد. این اقامتگاه تفریحی شامل اتاق های کوچک می باشد که به شکل زاویه دار و رو به حیاط مرکزی قرار گرفته اند.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : استودیو معماری standard architecture
  • تیم طراحی : Zhang Ke, Zhang Mingming, Dai Haifei, Ao Ikegami, Zhang Yanping, Huang Tanyu
  • عکاس پروژه : Chen Su, Su Shengliang, Zhang Yanping, Zhang Mingming
  • مکان پروژه : شهر پکن، چین
  • مساحت پروژه : 30 متر مربع
  • سال ساخت : 2013

مجموعه اقامتی

استودیو معماری standard architecture این مجموعه اقامتی 30 متر مربعی را به عنوان قسمتی از پروژه بازسازی هوتونگ های قدیمی به نام Micro Hutong Renewal project طراحی کرده است. هدف از طراحی این اقامتگاه برجسته سازی پتانسیل های محله های قدیمی است که ویژگی منحصر به فرد شهر پکن، پایتخت کشور چین می باشد ولی با گذشت زمان در معرض نابودی قرار گرفته است.

طراحی مجتمع اقامتی

تیم طراحی استودیو معماری standard architecture یک نکته را در طراحی این پروسه مورد اهمیت و توجه قرار داده اند و آن نکته توجه به ناهمسانی از جهت متریال در هوتونگ های باستانی بوده است. به همین علت تیم معماری در طراحی این اقامتگاه توریستی مجموعه ایی از فضاهای پیچیده را طراحی کرده اند که دارای نوعی پرداخت بتنی غیر متداول با بافت خشن می باشند.

مجموعه اقامتی

تیم طراحان استودیو معماری standard architecture در مورد طراحی این مسافرخانه توریستی اظهار داشته اند: ” هدف از طراحی این مجموعه اقامتی این بوده است که یک هاستل 30 متر مربعی را ارائه دهد. و این که ساخت فضا هایی با مقیاس بسیار کوچک بتواند در فضای محدود هوتونگ های باستانی شهر پکن جای گذاری شود.

این مسافرخانه توریستی از متریال بتن با ترکیب مرکب چینی ساخته شده است. و ساخت این اقامتگاه به گونه ایی انجام شده است که ابتدا در محل بتن ریزی شده و سپس با پانل های چوبی قالب گیری شده است. این سطوح خشن بتنی از قسمت داخل بنا نیز به صورت اکسپوز و پرداخت نشده هستند و به لحاظ ظاهری، متناسب با کف سازی چوبی استفاده شده در فضا، می باشند.

طراحی مسافرخانه

این اقامتگاه در دو طبقه ساخته شده است که طبقه همکف شامل فضا هایی مانند : آشپزخانه، غذا خوری، دو حمام و دو راهروی ارتباطی می باشد. تیم طراحی استودیو معماری standard architecture به جای استفاده از باکس پله های جاگیر، از نردبان برای تردد به طبقه بالا استفاده کرده اند. در طیقه بالا نیز عرصه هایی مانند : اتاق خواب، یک فضای مطالعه، یک چایخانه و یک تراس تعبیه شده است.

مجموعه اقامتی

تیم معماری در این پروژه فضا ها را به صورتی تعبیه کرده اند که از بیرون در زوایای مختلفی رو به حیاط مرکزی قرار گرفته اند و به این شکل نور طبیعی نیز به داخل فضا ها هدایت می شود و باعث می شود تا فضای داخلی خیلی تنگ به نظر نرسد.

طراحی مجتمع اقامتی

تیم طراحی استودیو معماری standard architecture بر این باور هستند که : ” علاوه بر بهبود جریان نور و هوا، حیاط مرکزی به وجود آورنده ارتباط مستقیمی است میان فضا های زندگی که در حجم هایی پویا جای گرفته و دالان شهری که در قسمت جلویی بنا قرار گرفته اند.”

طراحی مسافرخانه

هر کدام از عرصه های این مجموعه اقامتی توریستی یک پنجره سرتاسری دارند که رو به حیاط مرکزی بازشو دارند. این پنجره ها در طبقه همکف تبدیل به درب شده اند و به عنوان یک المان عملکرد گرا برای ورود و خروج مورد استفاده قرار می گیرند. در قسمت جلویی هوتونگ نیز یک فضای چند منظوره به عنوان مرز بین خیابان و فضای خصوصی عمل می کند.

طراحی اقامتگاه تفریحی

این فضا برای استفاده توسط افرادی که در این هاستل اقامت دارند و هم چنین عموم مردم در نظر گرفته شده است. تیم معماری standard architecture در طراحی این فضا از ترکیب نوار های چوبی و فلزی استفاده کرده اند که نوعی کرکره را پشت پنجره ایجاد می کنند و در فضای داخلی نیز از متریال چوب به صورت اکسپوز استفاده کرده اند.

استودیو معماری standard architecture در طراحی این پروژه از یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی و سیستم گرمایشی از کف استفاده کرده اند تا این مجموعه اقامتی متناسب با استاندارد های زندگی مدرن ساخته شود. هم چنین در این بنا سه نور گیر بازشو نیز تعبیه شده است که جریان هوا را در سرتاسر بنا ممکن می سازد.


حتما ببینید : ایده دکوراسیون دیوار – یک شروع کننده گفتگو با آویختن هنر معماری بر روی دیوار شما خلق می شود


سایر تصاویر پروژه طراحی مجموعه اقامتی Micro Hutong با اتاق های بتنی کوچک

طراحی اقامتگاه تفریحی

طراحی مسافرخانه

مجموعه اقامتی

 طراحی اقامتگاه تفریحی

پلان مجموعه اقامتی Micro Hutong

پلان مجموعه اقامتی Micro Hutong

پلان مجموعه اقامتی Micro Hutong

پلان مجموعه اقامتی Micro Hutong

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ