شرکت های معماری خلاق

در گذشته معماری تنها در ساختن یک چهار دیواری و سقف بر روی آن خلاصه می شد. اما در عصر حاضر فناوری، هنر، ذوق و سلیقه و طرح‌های مبتکرانه، رنگ و لعابی تازه به معماری بخشیده است. با دقت به این که معماران در فرایند توسعه و گسترش پروژه نقشی محدود دارند. راه حل ها و تجربه طراحی خلاقانه و جدید با تکنیک های ساخت و ساز نوآورانه هنوز به موسسات پژوهشی و دانشگاه ها محدود می باشد. بنابراین بعضی از شرکت های معماری در حال افزایش و ترقی قابلیت های خود، کشف استعدد و توانایی، و کسب موفقیت در سطوح بین المللی هستند. معماران نسل جوان با احداث و تاسیس قسمت های پژوهشی و مراکز رشد از افزایش و گسترش ایده های جدید در صنعت AEC حمایت می کنند.

معمار آپ در این مطلب 10 نمونه از شرکت های معماری برتر و خلاق جهان که نقش مهمی در سرعت و پیشرفت این روند دارند و  هم چنین با جدید ترین راهکار های تکنولوژی به سازگاری معماری دنیا کمک می کنند را به شما معماران عزیز معرفی می کند.

 

1- شرکت معماری MMA

از امتیازات جدید و نوآوری این شرکت تفکر در باره فضای بیرونی جعبه‌ های بزرگ است. طراحی فروشگاه Walmart واقع در مرکز شهر واشنگتن در محله Brightwood می باشد که بر عهده شرکت معماری MMA  واقع در نیوجرسی بوده است. تیم معماری MMA تلاش کرده اند تا ساختمانی طراحی کنند که در دل بافت شهری وانشنگتن بنشیند. این فروشگاه دارای پارکینگی در قسمت زیر زمین می باشد که درب های آن به طور مستقیم به داخل پیاده رو باز می شوند. مکان این فروشگاه قبلا یک گاراژ ماشین بوده است که قدمت آن متعلق به دهه 1900 می باشد. فروشگاه Walmart از متریال و مصالح بازیافتی گاراژ ساخته شده است. نمای داخلی این فروشگاه از جنس آجر می باشد. هم چنین از ویژگی های شاخص این طراحی می توان به پنجره های بزرگ و ورودی‌ های هلالی اشاره کرد.

شرکت های معماری خلاق و برتر جهان

2- شرکت معماری NBBJ

شرکت معماری NBBJ دارای امتیاز مبتکرانه، طراحی‌های علمی است به همین دلیل در لیست شرکت های معماری خلاق دنیا قرار گرفته است. شرکت NBBJ در سال 2014 میلادی برنامه ای را معرفی کرد، این شرکت از افرادی که دارای تخصص و مهارت در سایر علوم بودند دعوت به همکاری کرد. اولین متخصصی که به دعوت شرکت NBBJ  پاسخ مثبت داد شخصی به نام جان مدینا John Madina بود. وی که زیست شناس مولکولی است علاقه مند به مطالعه و پژوهش درباره ارتباط میان محیط ساختمان‌ ها و بین عصب‌ شناسی می باشد. John Madina در همکاری با  شرکت معماری NBBJ در مورد نحوه عملکرد مغز در آثار این شرکت مطالعه و تحقیق کرد به این صورت که ایجاد فضا های آرامش‌ بخش و میزان بازدهی و خلاقیت افرادی که از ساختمان‌ های NBBJ استفاده می‌کنند را مورد مطالعه و بررسی قرار داد. شرکت معماری NBBJ از همکاری خود با John Madina ابراز خرسندی و رضایت کرد. این شرکت معتقد است که برای نخستین بار توانسته تا کانسپت را در حرفه معماری ثابت کنند. و هم چنین این که دیگر مجبور نیستند صبر کنند تا مردم به ساختمان جدید نقل‌ مکان کنند و سپس به مطالعه و بررسی بپردازند.

شرکت های معماری خلاق و برتر جهان

3- استودیو معماری HEATHERWICK

طراحان استودیو HEATHERWICK در طراحی فضا های سبز نوآوری دارند. از پروژه های این استودیو طراحی پارکی در ابوظبی به مساحت 30 هکتار می باشد که با آب و هوای بیابانی کشور امارات تضاد دارد. در طراحی این پارک سایبانی مرتفع با ارتفاع 65 فوت تعبیه شده که از بالا به زمین خشک و ترک خورده بیابان نگاه می کند. در زیر این سایبان باغی وجود دارد که تبدیل به یک آبادی گود در داخل بیان شده که سایبان از آن در مقابل آفتاب سوزان محافظت می‌کند. این سایبان طراحی شده باعث کاهش میزان تبخیر منابع آب نمک‌ زدایی شده می باشد. و از این منابع برای آبیاری گیاهان استفاده می‌کنند. تیم طراحی HEATHERWICK هم چنین در لندن نیز مشغول طراحی پلی سرسبز با بودجه ۲۹۰ میلیون دلار هستند. شکل این پل سرسبز مانند چنگلی سبز و خرم می باشد و در بالای رود تیمز گسترده خواهد شد. این پل، پاسخ لندن به خطوط هوایی نیویورک می باشد. این پل زیبا حاصل ذوق و فکر هنرپیشه ایی به نام جوانا لاملی است که بودجه آن را صندوق دولت انگلیس و اداره حمل‌ و نقل لندن  پرداخت می کند.

معرفی شرکت های معماری خلاق

4- شرکت معماری آنلاین HOUZZ

HOUZZ باعث تحول در شیوه بازسازی شده است. زوجی به نام Eddie Tatarko و Allon Chuen از شهر پالوآلتو آمریکا، در سال 2010 پس از سعی و تلاش بسیار اما بی فایده و نتیجه در جهت نوسازی و بازسازی منزلشان از Houzz رونمایی کردند. Houzz، یک شبکه آنلاین است که به عنوان پل ارتباطی میان طراحان و صاحب‌ خانه‌ ها محسوب می شود. اکنون پس از گذشت 5 سال، ماهانه دارای 25 میلیون کاربر فعال می باشد که با فراهم نموندن فرصت های بسیار، منجر به شکل‌گیری ۳۰ میلیون دلار طرح جهانی شده است. شبکه آنلاین Houzz بر روی پروسه های سود آور هوشمندانه سرمایه‌ گذاری می‌کند. Houzz لیستی از 60 نوع طراح، از معماران گرفته تا  پیمانکاران عمومی را معرفی می کند. افراد مبتدی و بی تجربه حاضر هستند که صد ها دلار پول به Houzz پرداخت کنند تا در این لیست قرار بگیرند. لیست شرکت معماری آنلاین Houzz در سال 2014 تجاری تر شد و به فروش وسایلی مانند پیشخوان از جنس سنگ و میز چوبی اصلاح‌ شده روی آوردند که حدود ۱۵ درصد از کاربران این وسایل را سفارش داده اند.

شرکت های معماری

5- شرکت معماری SVIGALS PARTNERS

از علل قرار گرفتن شرکت معماری SVIGALS PARTNERS در لیست شرکت های معماری خلاق طراحی یک مدرسه امن که شباهتی به زندان ندارد بوده است. شرکت معماری SVIGALS PARTNERS مسئولیت پروژه بازسازی و نوسازی مدرسه سندی هوک Sandy Hook که در ایالات کنتیکوت آمریکا American States Contiquette واقع است را بر عهده داشت. پروسه بازسازی این مدرسه پس از حادثه وحشتناک تیراندازی در مدرسه برنامه‌ریزی شد. این حادثه دردناک منجر به مرگ ۲۰ دانش‌آموز و ۶ کارمند شد. در شروع اجرای این پروژه، یک سری جلسه و کارگاه برای ساکنین محله و خانواده قربانیان برگزار شد تا انتظارات و نگرانی آنان را شنیده شود. که در این جلسه مهم ترین خواسته آن ها برقراری امنیت بود. تیم طراحی SVIGALS PARTNERS از روشی ظریف و هوشمندانه برای برقراری امنیت استفاده کردند. به این صورت که چند مسیر میان بر باریک و مخفی به سوی یک باغ بارانی طراحی کردند، مسیر هایی که علاوه بر حفظ امنیت، دارای یک سری مؤلفه‌ های آموزشی هستند تا نحوه مدیریت آب باران را به دانش آموزان یاد دهند.


حتما ببینید: طراحی خلاقانه دفتر کار شرکت سامسونگ توسط MADA Design Factory


6- شرکت معماری Bytar Ingles

شرکت معماری Bytar Ingles طرح هایی درخشان و خلاقانه در مناطق یکنواخت و ملال‌ آور سیل‌زده، اجرا کرده اند. تیم معماری Bytar Ingles، یک پیست اسکی در سایتی مرتفع و بایر طراحی کرده است. این تیم معماری برای یافتن راه حل های سرزنده برای رفع مشکلات جدی این مسیر تلاش کرده اند. شرکت معماری Bytar Ingles در رقابتی که توسط سازمان توسعه ساختمان و شهر های آمریکا برگزار شد شرکت کرد و با ارائه طرح پیشنهادی برنده این رقابت شد. این شرکت معماری به دنبال به وجود آوردن راه حلی برای حفاظت از شهر منهتن در برابر سیل بودند. طرح پیشنهادی تنها یک دیوار مقاوم در برابر سیل نبود. نتیجه طراحی این شرکت، یک محوطه حلقوی ۱۰ مایلی است که در مدت زمانی که هوا آرام‌ تر است، به مکانی برای معاشرت و حمام آفتاب گرفتن تبدیل می‌ شود. و هم چنین نقش یک باغ را ایفا می‌ کند. یک دیوار تاشو و مقاوم در برابر سیل در کنار بزرگراه واقع در سواحل غربی شهر منهتن کشیده شده است. در زمان هایی که از این دیوار استفاده نمی‌شود، آن را به طور کامل تا می زنند و یک تفریحگاه ساحلی ایجاد می‌ کنند.

شرکت های معماری

7- شرکت معماری Rockwell

از ویژگی های مبتکرانه شرکت معماری Rockwell در طراحی خانه های پیش ساخته لوکس است که باعث شده تا در زمره خلاق ترین شرکت های معماری دنیا باشد. جابه جایی و حمل این خانه های پیش ساخته راحت و مقرون به صرفه است و هم چنین این خانه ها با محیط زیست سازگار هستند. شرکت معماری Rockwell در سال 2014، خانه های پیش‌ساخته لوکس را طراحی کردند. این خانه های پیش ساخته دارای مساحت ۲۴۰۰ فوت مربعی می باشند. این خانه ها از چهار اتاق مستطیلی تشکیل شده اند و حول یک حیاط ۵۰۰ فوت مربعی قرار گرفته اند. آشپزخانه این خانه های پیش ساخته مجهز به وسایل حرفه‌ ایی می باشند. شرکت معماری Rockwell امیدوار هستند که قابلیت‌ های بیشتری به خانه اضافه کنند. بیرون این خانه ها را می‌توان شبیه به چشم‌ انداز بومی منطقه طراحی کرد.

معرفی شرکت های معماری خلاق

8- استودیو معماری Leiving

استودیو معماری Leiving با مدیریت David Benjamin، از شرکت های معماری است که خلاقیت خود را در زمینه معماری‌ های موقت به نمایش می گذارد. استودیو معماری Leiving در رقابتی که در موزه هنر های مدرن در بین معماران جوان برگزار شد شرکت کرد و با ارائه طرح پیشنهادی خود برنده این رقابت شد. این استودیو در این رقابت از یک اینستالیشن خارق‌العاده رونمایی کرد. David Benjamin برای خلق یک برج موقت از متریال و موادی استفاده کرد که قابلیت استفاده مجدد را داشته باشند. David Benjamin برج را با استفاده از ریشه یک نوع قارچ ساخت که جلینه نامیده می‌شود و با مواد دور ریز دیگر کشاورزی مثل ساقه ذرت مخلوط شده بود تا آجر هایی خودرو خلق کند. در اختتامیه نمایشگاه David Benjamin، برج را به عنوان کود به زمین برگرداند.

 

9- شرکت معماری C.F. MOLLER

از دلایلی که شرکت معماری C.F. MOLLER، در لیست شرکت های معماری خلاق جهان قرار داده است، تفکر نو این شرکت در رابطه با ساختمان های مرتفع و بلند می باشد. مناطق شهری به سرعت در حال رشد و توسعه هستند و سازمان سلامت جهانی پیش‌ بینی کرده است که تا سال ۲۰۳۰ از هر ده نفر، شش نفر ساکن شهرها خواهند بود. زندگی آینده بیشتر افراد در ساختمان‌ های مرتفع و برج ها خواهد گذشت. شرکت معماری C.F. MOLLER تنها به نحوه ساخت برج‌ های مسکونی فکر نمی‌کند بلکه به چگونگی طرز استفاده از این برج ها نیز می اندیشد. در حال حاضر این شرکت معماری  به فکر ساختن بلند ترین آسمان‌ خراش چوبی دنیا است. برج مسکونی ۳۴ طبقه در استکهلم، ارزان تر و بادوام تر از بنا های فولادی و بتنی است و این موضوع، یکی از دلایلی بود که باعث شد دولت آمریکا یک میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌ گذاری کند. شرکت معماری C.F. MOLLER به نقاط ضعف دیگری مانند انزوای اجتماعی نیز توجه کرده است. به عنوان مثال، در پروژه برج ۲۴ طبقه Antwerp به طراحی فضا های عمومی مثل: باغ زمستانی، سالن غذاخوری و بالکن های عمومی پرداخته است.

شرکت های معماری

10- شرکت معماری PERKINS WILL

شرکت معماری PERKINS WILL از شرکت های معماری خلاق دنیا معتقد است که طراحی برای داشتن جامعه‌ ای سالم تر، تنها شامل طراحی بیمارستان‌ ها نیست. تخصص این شرکت معماری طراحی مراکز سلامتی است. ولی به سمت تعریف استاندارد مرکز سلامتی روی آورده اند. شرکت معماری PERKINS WILL در سال 2014 موفق به کسب جوایز متعدد از سوی، آکادمی بین‌ المللی طراحی و سلامتی، موسسه معماران آمریکا و جامعه معماران شهر بوستون شد. PERKINS WILL در بسیاری از شهر های پر جمعیت مشغول فعالیت هستند تا بتوانند مناطق سلامتی را طراحی کنند که با پلان‌ های شهری ترکیب شوند. فضا هایی که به سلامت و بهبود بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان سرعت می‌بخشد. تیم معماری این شرکت بر این باورند که سلامتی زمانی به دست می آید که شرایط فیزیکی، اقتصادی و اجتماعی فرد مناسب باشد. بنابراین کامیابی و موفقیت شرکت PERKINS WILL در حوزه ساختن بیمارستان بستگی به کامیابی و موفقیت در شهر ها و جامعه دارد. تیم معماری این شرکت قصد دارند تا خیابان‌ هایی طراحی کنند که امکان پیاده‌ روی در آن‌ ها وجود داشته باشد و هم چنین خود را موظف به افزایش و توسعه اقتصادی در این حوزه می‌ دانند.

شرکت های معماری

منبع: fast company

ترجمه: از تحریریه معمار آپ