طراحی داخلی با سبک دانمارکی همراه با ویژگی های آن

دانمارک یکی از کشور های برتر و پیشرفته در بسیاری از علوم و هنر ها مانند طراحی می باشد. طراحی داخلی به سبک دانمارکی یک سبک متفاوت است که با تاثیر پذیری از محیط طبیعی و شرایط خاص منطقه اسکاندویناوی شکل گرفته است. ولی تنها محدود به این منطقه نمانده است و به یکی از سبک‌ های محبوب و برتر در طراحی داخلی تبدیل شده است. سبک دانمارکی دارای ویژگی های خاصی می باشد که باعث خاص و متفاوت شدن این سبک گردیده است. در این مطلب از سایت معمارآپ، به معرفی ویژگی های سبک دانمارکی و نحوه استفاده از این سبک در دکوراسیون منزل پرداخته شده است.

سبک دانمارکی

کشور دانمارک و طراحی داخلی :

دانمارک کشوری پادشاهی واقع در منطقه اسکاندیناوی می باشد که مردم آن از نسل وایکینگ‌ ها و شاخه‌ ایی از نژاد ژرمن هستند. این کشور 5.4 میلیون نفر جمعیت دارد که 85 درصد جمعیت آن ساکن در شهر ها هستند. در حال حاضر 85 درصد از جمعیت کشور دانمارک را مهاجرانی تشکیل می دهند که متعلق به کشور های خاورمیانه و جنوب آسیا می باشند. بر اساس تحقیقات رسمی سازمان یونسکو، مردم این کشور از لحاظ شاخص خوشبختی پس از نروژ و در جایگاه دوم قرار دارند. اما در طی سال های اخیر موفق به کسب رتبه اول شده اند. از جنبه های مهم شیوه زندگی مردم دانمارک می توان به وقت‌ شناسی، میانه‌ روی و برابری های اجتماعی اشاره نمود. نویسنده مشهور در زمینه داستان نویسی کودک مانند هانس کریستین اندرسون و معمار معروف یورن اوتزون، طراح مبلمان مطرح آرنه یاکوبسن و طراح برجسته جرج ینسناز در دانمارک متولد شده اند. این کشور نیز همانند دیگر کشور های منطقه اسکاندیناوی دارای سبک خاصی در طراحی و دکوراسیون داخلی می باشد که سبکی مدرن، راحت و پرطرفدار است. و روز به روز به طرافداران آن در نقاط مختلف دنیا اضافه می‌شود.

طراحی سبک دانمارکی

ده ویژگی منحصر به فرد سبک دانمارکی در طراحی داخلی :

در طراحی دخلی، سبک اسکاندیناوی و به ویژه سبک دانمارکی علاقمندان بسیاری دارد. ولی چه ویژگی هایی باعث متمایز شدن سبک دانمارکی از سایر سبک ها می شود؟ سبک دانمارکی، سبکی مدرن می باشد و طراحی داخلی به این سبک موجب خلق فضایی راحت، زیبا، آرامش بخش، و در عین حال شیک، سطح بالا و آینده نگر می شود. در کل سبک دانمارکی تفاوت چندانی با دیگر کشور های اسکاندویناویایی ندارد. و 10 ویژگی سبک دانمارکی که در ادامه شرح داده می شود از ویژگی‌ های خاص سبک اسکاندویناویایی محسوب می شوند، ولی رعایت نمودن این نکات و ویژگی ها باعث ایجاد فضای مدرن دانمارکی – اسکاندویناویایی می شود.

 

1- استفاده نکردن از فرش‌ های بزرگ :

به طور کلی در طراحی اسکاندویناویایی و سبک دانمارکی، فرش هرگز یک عنصر محبوب نبوده است. در این سبک اتاق به طور کامل با فرش پوشانده نمی شود، بلکه در صورت استفاده از فرش، تنها قسمتی از کف زمین پوشانده می شود. در کل قانون استفاده از فرش در سبک دانمارکی به این صورت است که نباید هیچ فرشی از دیواری تا دیوار دیگر کشیده شود. در سبک دانمارکی برای پوشاندن قسمتی از کف زمین از قالیچه‌ های کوچک و اکسسوری‌ هایی مانند پوست حیوانات و پشم گوسفند که گرم و نرم هستند استفاده می شوند.

سبک دانمارکی

2- استفاده از رنگ‌ های روشن اما مات :

استفاده از رنگ‌های روشن اما مات مانند زنگ های سفید مات، خاکستری خیلی روشن یکی دیگر از ویژگی های سبک دانمارکی و اسکاندیناوی می باشد. این رنگ ها موجب روشن شدن فضا می شوند ولی چشمگیر نیستند. علت استفاده از رنگ‌ های روشن مات این است که این منطقه دارای زمستان‌ های طولانی و تاریک می باشد و به همین علت دسترسی چندانی به نور طبیعی ندارد. استفاده از رنگ‌ های روشن علاوه بر خلق فضایی روشن موجب می شود فضا یکدست و متحد و به هم پیوسته به نظر برسد.

سبک دانمارکی

3- استفاده از چوب :

از دیگر عناصر مهم در طراحی داخلی به سبک دانمارکی استفاده از چوب می باشد. این عنصر طبیعی قابل استفاده در کف، دیوار ها، کابینت ها و … می باشد. این عنصر طبیعی به حدی حائز اهمیت است که از یرای ساخت ظروف و اشیای روزمره دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. البته های معمولا چوب های مورد استفاده در سبک دانمارکی و اسکاندویناویایی، مانند چوب کاج، چوب جنگلی و چوب درخت زبان گنجشک به رنگ روشن هستند. این چوب ها دارای بافت طبیعی هستند و باعث ایجاد  حس زیبایی و تنوع در محیط می شوند بدون آن که فضا را تیره نمایند.

سبک دانمارکی

4- استفاده از خطوط صاف و تمیز :

سبک اسکاندیناوی، ساده و مدرن می باشد و در آن تا حد ممکن از خطوط افقی و عمودی استفاده می‌شود. در حقیقت در این سبک تزئین و چیزهای اضافی هیچ جایگاهی ندارد. در این سبک سادگی همیشه در اولویت قرار داده می شود. بیشتر سطوح استفاده شده در سبک دانمارکی صاف، تمیز و بدون بافت هستند و در آن ها تنوع رنگی چندانی دیده نمی شود. این ویژگی باعث می‌شود که بخش عمده ایی از فضا به عنوان یک پس زمینه ساده و خنثی عمل کند و بخش‌ های مهم‌ تر آن مورد تاکید قرار گیرند.

دکوراسیون سبک دانمارکی


حتما ببینید : طراحی داخلی رستوران دریایی در اسرائیل


5- فضای خالی و مرتب :

به طور کلی خانه‌ های اسکاندویناویایی و دانمارکی در گذشته بسیار کوچک بوده اند و به علت محدودیت در فضا امکان استفاده از وسایل زیاد وجود نداشته است. البته در حال حاضر این کشور دارای خانه هایی مدرن، بزرگ و جادار می باشد. اما هنوز نیز طراحی داخلی خانه ها با رعایت سنت خالی بودن فضا صورت می گیرد. بنابراین زمانی که وارد یک خانه دانمارکی می شوید در آن اسباب و وسایل زیادی نخواهید دید. یکی دیگر از ویژگی‌ های خاص سبک دانمارکی سادگی و خلوت بودن می باشد که منجر به ایجاد حس آرامش و سکون خاصی در فضا می شود.

دکوراسیون سبک دانمارکی

6- استفاده از اکسسوری‌های ساده :

به اشیایی که به منظور تزئین و زیبا تر نمودن فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند، اکسسوری‌ گفته می شود. این اکسسوری ها می توانند در قفسه دکور و بوفه منزل قرار داده شوند و یا تابلو های روی دیوار باشند و یا حتی کتاب‌ هایی باشند که قفسه کتابخانه منزل شما را پر می‌کنند. به طور کلی انتخاب اکسسوری در سبک دانمارکی نیز ساده و کاربردی صورت می گیرد. شما هرگز در یک خانه با دکوراسیون دانمارکی مجسمه های بزرگ و پیچیده، تابلو  های رنگارنگ و اشیای تزئینی متنوع را نخواهید دید.

دکوراسیون سبک دانمارکی

7- اسباب بازی‌ های ساده در اتاق کودک :

در سبک دانمارکی دکوراسیون اتاق کودک نیز همانند سایر قسمت های خانه ساده طراحی می شود. هم چنین اکسسوری‌ ها و اشیای تزئینی که در اتاق کودک استفاده می شوند ساده و کاربردی هستند. در نتیجه در این اتاق ها اسباب بازی‌ های رنگارنگ و پیچیده‌ ایی که در کشور های دیگر استفاده می شوند را نخواهید دید. بلکه در طراحی اتاق کودکان دانمارکی از لگو های ساده چوبی، خانه‌ های بازی کوچک و سفید و … استفاده می شود.

دکوراسیون سبک دانمارکی

8- حداکثر استفاده از نور طبیعی :

در دانمارک گاهی مواقه طور روز ها کمتر از یک ساعت است و به همین علت دسترسی به نور طبیعی یک موهبت بزرگ به شمار می رود. موهبتی که در سایر کشور ها کمتر به آن اهمیت داده می‌ شود زیرا همه جا در دسترس است. اما در کشور دانمارک نور کافی در دسترس نمی باشد و یکی از چالش هایی که معماران در طراحی خانه هایی دانمارکی با آن مواجه هستند کمبود نور طبیعی است. بنابراین معماران از پنجره‌ هایی تا حد ممکن بزرگ، پرده‌ های نازک و شفاف استفاده می کنند. و راهرو ها و فضا ها را طوری طراحی می کنند که حداکثر دسترسی به نور طبیعی در فضای منزل وجود داشته باشد.

طراحی سبک دانمارکی

9- استفاده از گیاهان سبز :

همواره استفاده از گیاهان سبز، تاثیر بسیار زیادی در روشن کردن، شاداب کردن و بهبود کیفیت فضا دارند. معماران اسکاندویناویایی نیز کاملا از اهمیت گیاهان سبز در طراحی داخلی آگاه هستند و تا حد ممکن سعی می کنند برای تزئین و زیباتر کردن فضا از گیاهان طبیعی سبز استفاده نمایند. هم چنین گیاهان سبز موجب تصفیه هوا و متعادل سازی رطوبت موجود در محیط  می شوند که یک ضرورت برای محیط‌ های سرد و بسته مانند کشور های منطقه اسکاندویناوی محسوب می شود.

طراحی سبک دانمارکی

10- استفاده از بافت گرم و راحت :

در سبک دانمارکی راحتی و دنج بودن فضا در اولویت قرار داده می شود و طراحی فضا ها به گونه ایی است که حس گرما و آرامش را القا نماید. بنابراین استفاده از بافت‌ ها و منسوجات گرم، نرم و راحت یکی دیگر از ضروریات سبک دانمارکی محسوب می شود. به همین علت در خانه‌ های دانمارکی از منسوجات و بافت‌ های ضخیم و گرم در تمامی قسمت‌ های منزل مانند روی کاناپه‌ ها، مبل‌ ها و تخت خواب استفاده می شود.

طراحی سبک دانمارکی

منبع : amara

ترجمه : از تحریریه معمارآپ