طراحی استادیوم فوتبال Arena Borisov – گروه معماران OFIS

ایده های طراحی استادیوم فوتبال Arena Borisov از زبان معمار پروژه : در این طراحی، مزایای طبیعی محل و عوارض زمین لحاظ شده است، و سعی کردیم تا حد امکان درختان کمتری قطع شوند. استادیوم علاوه بر 13000 صندلی، 3000 متر مربع فضای عمومی نیز دارد و براساس دسته بندی UEFA، در رده ی 4 ستاره جای گرفته است. ترافیک خودرویی و محل پارک در جنگل ساماندهی شده است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : OFIS Architects
  • مکان پروژه : بوریسوف – بلاروس
  • مساحت پروژه : 6108 متر مربع
  • سال ساخت : 2014

طراحی استادیوم فوتبال Arena Borisov

طراحی استادیوم فوتبال Arena Borisov :

در این طراحی، مزایای طبیعی محل و عوارض زمین لحاظ شده است، و سعی کردیم تا حد امکان درختان کمتری قطع شوند. استادیوم علاوه بر 13000 صندلی، 3000 متر مربع فضای عمومی نیز دارد و براساس دسته بندی UEFA، در رده ی 4 ستاره جای گرفته است. ترافیک خودرویی و محل پارک در جنگل ساماندهی شده است.
زمین بازی یک گنبد مدور یکپارچه است که احساس قرارگیری در یک محیط بسته را ایجاد می کند.
پوسته ی گنبد همانند یک پارچه ی کشی سوراخ دار لطیف است که بر روی اسکلت استادیوم کشیده شده است. فضای پوشیده ی بین پوسته و جایگاه، یک گذرگاه عمومی است – یک دالان سرپوشیده با برنامه های عمومی (فروشگاه، کافه، بخش خدماتی، سرویس بهداشتی) و گالری (دفاتر، جایگاه ویژه، مطبوعات).

طراحی استادیوم فوتبال

در داخل، زمین دایره ای، آکوستیک خوبی دارد و حس و حالی برونگرا برای بازیکنان و هواداران حین بازی ایجاد می کند، اما طی زمان تمرین تمرکز بر روی زمین است. میدان بازی جهتگیری شمالی-جنوبی با مساحت کل 85 در 105 متر دارد که 68 در 105 متر آن برای زمین بازی استفاده شده است. مابقی سطح فضای کافی برای نصب نمایشگرهای تبلیغاتی، و جایگاه عکاسان و دوربین ها را فراهم آورده است. صندلی ها در ردیف های 17 تایی دور تا دور زمین چیده شده اند، و ردیف های 27-28 در دو سمت کوتاه تر هستند. گالری غربی بالایی برای کابین مطبوعات، با میز و صندلی برای 40 روزنامه نگار و دسترسی مستقیم از طریق پله ها برای اتاق مطبوعات و جایگاه مصاحبه رزرو شده اند. در بخش غربی، جایگاه ویژه با 250 صندلی، کافه و فضای سرگرمی قرار دارد. جایگاه ویژه مستقیماً از طریق آسانسور از بخش ورودی با مسیر عبور خودرو، قابل دسترسی است. ورزشکاران محل عبور مجزایی در سکوهای پایینی همراه با مسیر عبور اتوبوس تیم و پارکینگ دارند. در هر نقطه ی ورود به زمین، دو رختکن، جایگاه مصاحبه، فیزیوتراپی و مکانی برای تست دوپینگ قرار دارند.

طراحی استادیوم فوتبال

چهار طبقه هم با برنامه های اضافی و امکانات خدماتی در زیر جایگاه غربی و سه طبقه زیر جایگاه شرقی قرار دارند. راهروی بازدیدکنندگان در طبقه ی اول جای دارد و می توان از چهار راه پله ی مختلف به آن وارد شد. این یک بخش سرپوشیده است و بطور طبیعی تهویه می شود. این فضا که دورتادور میدان مرکزی استادیوم کشیده شده، دربردارنده ی سرویس بهداشتی تماشاگران، کافه، اتاق کمک های اولیه و اتاق استراحت برای زمان بین دو نیمه است. 3000 متر مربع فضای عمومی در سطح زمین در بخش های شمالی، جنوبی و غربی انتهای سازه توزیع شده است. در سمت شرق، رستوران و زمین بولینگ جای دارند. رستوران حین مسابقه، غذای افراد جایگاه ویژه را آماده می کند، یک آسانسور خدماتی هم برای رساندن غذا به سالن جایگاه ویژه و کافه ی داخل سالن عمومی دارد. در بخش جنوبی، باشگاه های عمومی پرورش اندام جای گرفته اند. سایر بخش های عمومی به فعالیت های تجاری مختلف اختصاص یافته اند. از سکوی عمومی امکان دسترسی به تمامی رستوران ها وجود دارد. دورتادور سکو یک میدان عبور دایره ای به شکل منطقه ی ملاقات و راهرو مدور کشیده شده است. محل پارک در بخشی از جنگل ایجاد شده است.


حتما ببینید: طراحی ورزشگاه Arena da Amazonia


طراحی ورزشگاه فوتبال

سایر تصاویر و پلان های پروژه طراحی استادیوم فوتبال Arena Borisov :

طراحی استادیوم فوتبال Arena Borisov

طراحی استادیوم فوتبال Arena Borisov

استادیوم فوتبال Arena Borisov

استادیوم فوتبال Arena Borisov

استادیوم Arena Borisov

استادیوم Arena Borisov

Arena Borisov

Arena Borisov

طراحی استادیوم فوتبال

طراحی استادیوم فوتبال

طراحی استادیوم

طراحی استادیوم

طراحی استادیوم

طراحی نمای استادیوم

ایده طراحی استادیوم

پلان استادیوم فوتبال

پلان استادیوم فوتبال

پلان معماری استادیوم فوتبال

پلان سازه استادیوم فوتبال

پلان استادیوم

ایده طراحی استادیوم

طراحی استادیوم فوتبال Arena Borisov :

ترجمه : تحریریه معمار آپ