طراحی مرکز خرید Olympia 66 توسط گروه معماری

مرکز خرید Olympia 66 نماینگر طراحی خلاقانه به عنوان نقطه عطفی در شهر دالیان چین است. این طراحی به فرهنگ و تمدن چین با توجه به رویکرد متفکرانه نسبت به برقراری ارتباط با خیابان ها احترام می گذارد. حاصل و نتیجه این رویکرد خلق یک فضای عمومی و میدانی منحصر به فرد در دل چشم‌انداز اطراف است. این مرکز خرید دارای 7 طبقه می باشد و تعادل خوبی بین فرم پیچیده و عملکرد تعادل را برقرار کرده است. هم چنین مرکز خرید Olympia 66 به محیط اطراف و جامعه محلی پاسخ می دهد و بزرگ ترین مرکز خرید، سبک زندگی و مرکز تفریحی را در دالیان چین ارائه می دهد.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار: شرکت معماری AEDAS
  • مهندس سازه: Ove Arup & Partners Hong Kong Ltd
  • پیمانکار پروژه: Christine Lam and David Clayton
  • مکان پروژه: دالیان، لیائونینگ، چین
  • مساحت سایت پروژه: 63،400 متر مربع
  • مساحت پروژه: 221900.0 متر مربع
  • سال ساخت: 2015

مرکز خرید دالیان چین

مرکز خرید Olympia 66 توسط شرکت معماری AEDAS در خیابان Wusi Lu ، یک خیابان برجسته در قلب منطقه تجاری و مسکونی در شهر دالیان چین طراحی شده است. این سایت  63،400 متر مربع مساحت دارد که در مجاورت میدان المپیک و در طول میادین خیابان اصلی Zhangshon Lu واقع است. ساختمان شهرداری و  میدان People در شرق مرکز خرید Olympia 66 قرار گرفته اند در حالی که از سمت غرب به میدان Xinghai می‌رسد. این پروژه با چشم انداز وسیعی از Zhongshan Lu و Wusi Lu، مشاهده می شود و به مترو و حمل و نقل جاده‌ ای دسترسی دارد.

مرکز خرید دالیان چین

مرکز خرید دالیان Olympia 66، یک بیانیه معاصر با یک نوشته شرقی دارد، و یک مقصد نمادین شهری را تعریف می‌کند. طراحی این مرکز خرید الهام بخش از دو ماهی در هم پیچیده است که نماد ثروت و فراوانی در فرهنگ چینی است. که معمولا در نقاشی های سال نو چینی استفاده می شود.

پلان مرکز خرید دالیان چین

یک فرم پویا از تعامل میان دو ماهی در هم پیچیده، به وجود آمده است. که حاصل این پویایی، یک زنجیره پیوسته در بین تالار مرکزی، باغ مرکزی، فروشگاه‌ ها و  فضا های متعلق به برگزاری رویداد های مختلف را ایجاد کرده است که تجربه ی هیجان انگیز و متنوع زندگی را به مخاطب هدیه می دهند.

پلان مرکز خرید دالیان چین

قوس های انعطاف پذیر داخلی یادآور رقص ماهی است و نشانگر پوسته‌ های ساده‌ واقع بر روی تیغه خمیده مرکزی هستند. پوسته های روی سقف، طبقه ایی شیشه ایی را به وجود آورده اند که نور را به‌ شکل مستقیم و غیر مستقیم به درون دو دهلیز ساختمان هدایت می‌کنند. نمای اصلی با استفاده از صفحات شش ضلعی پوشیده شده است. اثرات نور بر روی این صفحات شش ضلعی مقیاس های مختلف ماهی را بازتاب می‌کند.

پلان مرکز خرید دالیان چین

فرم ساختمان به تقویت اتصال شهری و ساخت چند ورودی متعدد کمک کرده است. پیوستگی فروشگاه‌ ها درطبقه همکف نه تنها باعث نمایش قابل توجه مراکز خرده‌ فروشی شده بلکه باعث شده تا کل ساختمان از طبقه همکف نیز دسترس‌ پذیر باشد. ورودی های اصلی به وضوح مشخص شده و به داخل فضا های مرتبط به برگزاری رویداد ها باز می‌ شوند و به کاربر اجازه می دهند کمی مکث قبل از گردش، داشته باشند.

مرکز خرید دالیان چین

زیر بنای بزرگ مجموعه به دو قسمت مراکز تجاری با یک خط الراس مرکز و فضا های باز برای برگزاری رویداد ها تقسیم شده است که از طریق دو دهلیز موجود در طرفین، مجموعه را به هم متصل می کند،  هم چنین به شکل مورب، ورودی‌ های موجود در گوشه‌ های مجموعه را به هم وصل می‌ کنند. فضا های رویداد ها و امکانات تفریحی در طول فروشگاه ها قرار گرفته اند تا بازید کننده در زمان خرید بتواند به دیدن یک نمایشگاه برود یا در یک کافه استراحت کند. هم چنین تراس هایی که در اطراف ساختمان قرار دارند نیز فضایی برای استراحت در زمان خرید محسوب می شوند. یک سری نشانه دیجیتالی در داخل ساختمان برای هدایت گردشگران تعبیه شده تا کوتاه ترین مسیر به مقصد خود را پیدا کنند.

طراحی مرکز خرید Olympia 66

مرکز خرید Olympia 66 دارای سه طبقه زیر زمین می باشد که به فعالیت های خدماتی  اختصاص یافته‌ اند و 1400 فضای پارکینگ را ارائه می دهند. زیر زمین به دو مسیر رانندگی شیب دار و مترو دسرسی دارد. این دو مسیر دسترسی در دو حیاط گود در طبقه B1 قرار گرفته اند.

پلان مرکز خرید دالیان چین

طراحی مرکز خرید Olympia 66 در واکنش به شرایط آب و هوایی شمال چین پاسخ مثبت می دهد. سقف عایق بندی شده ساختمان به شکلی طراحی شده تا تیغه‌ هایی لب‌ به‌ لب خلق کند. این تیغه‌ های شیشه‌ ایی، اجازه می دهد تا نور مستقیم به درون دهلیز ها هدایت شود. علاوه بر این تیغه های شیشه ایی در فصل  تابستان، سایه ایجاد می‌ کنند و مانع از ورود آفتاب در تابستان می شون و از هدر رفتن انرژی گرمایی در زمستان جلوگیری می کنند. هم چنین تیغه های شیشه ایی حداکثر نور بازتابی ممکن را به داخل دهلیز ها می‌فرستند. این پروژه با اعتبار LEED Gold تایید شده است.


حتما ببینید: طراحی خانه تایوانی با خصوصیت برقراری تعادل میان فضای متعلق به بزرگسالان و کودکان


سایر تصاویر پروژه طراحی مرکز خرید Olympia 66 در دالیان چین

طراحی مرکز خرید Olympia 66

مرکز خرید دالیان چین

طراحی مرکز خرید Olympia 66

معماری مرکز خرید Olympia 66

معماری مرکز خرید Olympia 66

طراحی مرکز خرید Olympia 66

منبع: archdaily

ترجمه: از تحریریه معمار آپ