طراحی موزه معاصر ملی توسط ژان نوول

موزه معاصر ملی که واقع در شهر دوحه، قطر می باشد توسط معمار معروف فرانسوی به نام ژان نوول (Jean Nouvel) طراحی شده است. این موزه یکی از شاخص ترین پروژه های شهر دوحه می باشد. تصاویر جدیدی که از مراحل پایانی ساخت این موزه معاصر منتشر شده است بیان کننده یک فرم مفهومی پیوسته از یک مجموعه بزرگ است. این مجموعه منحصر به فرد طبق برنامه ریزی پیش بینی شده در دسامبر 2018 افتتاح می گردد.

موزه معاصر ملی

معمار این پروژه ژان نوول (Jean Nouvel) کانسپت این موزه ملی را با الهام از رز صحرا (Desert rose) طراحی کرده است. که بیان کننده یک ارتباط غنی و قدرتمند میان معماری موزه معاصر و اشیاء داخل موزه می باشد.

طراحی موزه معاصر

ژان نوول (Jean Nouvel) فرم این موزه را به شکل سیال طراحی کرده است که هدف آن از این طراحی راهکاری برای گفتگوی بصری میان چشم مراجعه کنندگان با کالبد بنا می باشد. این موزه معاصر به دنبال بازنویسی نقش موسسات فرهنگی و انتقال بازدید کنندگان به چنین مراکزی است.

طراحی موزه معاصر

مساحت این موزه فرهنگی حدود 21 هزار متر مربع می باشد که شامل فضای داخلی موزه و عرصه های تأسیساتی می باشد. این موزه ملی شامل عرصه هایی مانند: تالار 70 نفره خصوصی، آزمایشگاه منابع طبیعی، سالن کنفرانس با گنجایش 220 نفر، مرکز تحقیقات میراث فرهنگی، گالری نمایش های دائمی و موقت، دفاتر اداری، رستوران، بوتیک و فروشگاه می باشد که از مهم ترین ویژگی های این فضا محسوب می شوند.

معماری موزه

موزه ملی قطر در حال حاضر در اطراف کاخ اصلی امیر سابق قطر، شیخ عبدالله بن جاسم آل ثانی واقع شده است که این مکان یکی از نقطه های مهم و شاخص در شهر دوحه می باشد. این کاخ به تازگی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و از آن به عنوان یک نمایشگاه مرکزی در این موزه استفاده می شود. کامل شدن این دو پروژه شاخص در کنار یک دیگر بیانگر گذشته و آینده در دو کالبد متفاوت است.


حتما ببینید : ایده دکوراسیون دیوار – یک شروع کننده گفتگو با آویختن هنر معماری بر روی دیوار شما خلق می شود


سایر تصاویر پروژه طراحی موزه معاصر ملی توسط  ژان نوول

موزه معاصر ملی

موزه ملی قطر

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ