طراحی استادیوم فوتبال در زیر زمین

یکی از ورزشگاه های میزبان جام جهلانی 2018 روسیه، استادیوم فوتبال کاسموس آرنا یا سامارا می باشد. که در شهر سامارا روسیه قرار گرفته و به استادیوم ورزشی سامارا نیز مشهور است. این ورزشگاه به ستاره مرگ فیلم های جنگ ستارگان بسیار شبیه است. سقف گنبدی بلند آن یکی از ویژگی مهم این مجموعه ورزشی می باشد که متشکل از 32 پانل گسترده می باشد.

طراحی استادیوم

در آغاز ساخت این پروژه بر طبق برنامه ریزی های انجام شده این ورزشگاه قرار بود بر روی یک شبه جزیره ساخته شود. و به رودخانه های ولگا و سامارا اتصال می یافت. ولی به علت کمبود زیر ساخت های موجود این مجموعه ورزشی به شمال شهر انتقال داده شد. بر طبق برنامه ریزی های انجام شده این استادیوم فوتبال میزبان بازی های مرحله گروهی، یک هشتم نهایی و یک بازی نیمه نهایی می باشد. این ورزشگاه با ظرفیت 50 هزار نفری به یکی از مهم ترین استادیوم های جام جهانی تبدیل شده و با بودجه 320 میلیون یورو ساخته شده است.

استادیوم فوتبال

نصف جایگاه تماشاچیان و زمین فوتبال این استادیوم ورزشی در زیر زمین تعبیه شده که مهم ترین و اصلی ترین ویژگی آن محسوب می شود. تیم طراحان در این پروژه یک طرح مفهومی ارائه کرده اند که این استادیوم را همچون تک ستاره ایی نشان می دهد که به زمین برخورد کرده و در آن فرو رفته است. به همین دلیل بیشتر افراد معتقد هستند که این مجموعه ورزشی شباهت انکار ناپذیری به ستاره مرگ فیلم های جنگ ستارگان دارد.

ارتفاع سقف این ورزشگاه یکی از عواملی بوده که در طول ساخت تغییر یافته است. به این صورت که ابتدا تیم معماران برای این استادیوم یک سقف بزرگ 80 متری طراحی کرده بودند ولی به علت هزینه های بالا و محدودیت در اجرا ارتفاع این مجموعه به 60 متر کاهش یافت.


حتما ببینید : ایده های خلاقانه دکوراسیون – دیوار های خود را با نقاشی های هنری از شهر های مورد علاقه تان پر کنید


سایر تصاویر پروژه طراحی ورزشگاه کاسموس آرنا برای جام جهانی 2018 روسیه

طراحی ورزشگاه

طراحی مجموعه ورزشی

استادیوم فوتبال

منبع :  football stadiums.co.uk

ترجمه : از تحریریه معمارآپ