طراحی 18 خانه هوشمند

طراحی 18 خانه هوشمند - Smart Homes 13 1

طراحی 18 خانه هوشمند

معرفی 18 نمونه موردی خانه هوشمند

اتوماسیون خانگی یا فناوری هوشمند مدیریت خانه یک امر ثابت شده در ارتقاء فضای زندگی قرن 21 به شمار می رود که با جهش عظیم تکنولوژی و فناوری های دیجیتال انبوه شده است. کنترل سیستم های سرگرم کننده و لوازم خانگی، آب و هوا و نور با نرم افزار های کامپیوتری یا حتی اپلیکیشن های موبایل قابل مدیریت می باشد. این نوع سیستم ها امکان مدیریت مصرف انرژی درون خانه را برای کاربران مهیا می سازد و موجب افزایش امنیت فضای سکونت می شود. بنابراین در این مطلب به معرفی 18 نمونه طراحی خانه هوشمند پرداخته شده که در طی ده سال اخیر تعداد این نوع پروژه ها بسیار کم بوده است.

تا اوایل قرن بیستم میلادی تعریف خانه هوشمند یک مبتنی بر کانسپت و ایده های آزمایشی بود. اما در طی ده سال گذشته ایده خانه هوشمند مبدل به اجرای گسترده آن ها گردیده است. زمان اکران فیلم سینمایی مرد آهنی 1 (Ironman) در سال 2008، علاوه بر ویلای زیبای تونی استارک در مالیبو،سیستم هوشمند خانه او جارویس نام داشت که تمام جوانب داخل و بیرون خانه را مدیریت می نمود. البته سیستم های هوشمندی که به مرحله اجرا رسیده اند، در حد هوش مصنوعی جاوریس (شخصیت فیلم آیرون من) نیستند، اما در آینده بسیار نزدیک امکان دسترسی به آن ها میسر خواهد شد.

امکانات خانه هوشمند بستگی به سیاست و توانایی هر کمپانی متفاوت است. در این مبحث سیستم های هوشمند Domotic بیشتر از سایر کمپانی ها در پروژه های معماری استفاده شده اند. سیستم های هوشمند شرکت Domotic داده های خود را با سنسور های دقیق دریافت نموده و پس از پردازش بسیار سریع، دستوارت لازم برای چندین کنترل را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. با توجه به اپلیکیشن این شرکت، این امکان برای کاربران فراهم می شود تا نیاز های خود را در مقیاس های مختلف مدیریت نمایند. بنابراین در این مطلب 18 نمونه از سیستم های خانه هوشمند را معرفی نموده ایم که هر یک از تنوع معماری و سبک شناسی منحصر به فرد بهره مند می باشد. سیستم های هوشمند شرکت Domotic در نمونه موردی های این مبحث از آپارتمانی کوچک در شهر گرفته تا کلبه های کوچک جنگلی و خانه های سنتی به اجرا رسیده اند.

1- خانه “Phong” واقع در ویتنام به مساحت 100 متر مربع در سال 2018 توسط گروه معماری “VHL.Architecture” طراحی و به اجرا رسیده است.

خانه هوشمند

2- خانه شهری با باغ خصوصی واقع در شهر بانکوک، تایلند به مساحت 220 متر مربع در سال 2017 توسط معماری به نام “baan puripuri” طراحی و ساخته شده است.

خانه هوشمند

3- خانه “Iron Maiden” واقع در استرالیا به مساحت 287 متر مربع در سال 2018 توسط کارگاه معماری CplusC طراحی و اجرا شده است.

خانه هوشمند

4- خانه “Moose Road” واقع در ایالات متحده آمریکا به مساحت 348 متر مربع در سال 2013 توسط گروه معماری “Mork-Ulnes Architects” طراحی و به اجرا رسیده است.

خانه هوشمند

5- خانه “Baitasi House” واقع در شهر پکن، چین به مساحت 30 متر مربع در سال 2017 توسط گروه معماری “dot Architects” طراحی و ساخته شده است.

خانه هوشمند

6- خانه “House 13” واقع در جاکارتا، اندونزی به مساحت 333 متر مربع در سال 2017 توسط گروه معماران “INSADA” طراحی و اجرا شده است.

خانه هوشمند

7- اقامتگاه جنگلی “COBS Year Round” واقع در ایالات متحده آمریکا به مساحت 61 متر مربع در سال 2016 توسط کارگاه معماری Colorado طراحی و به اجرا رسیده است.

طراحی خانه هوشمند

8- خانه “Pool” واقع در شهر دهلی نو، هند به مساحت 1372 هزار متر مربع در سال 2014 توسط گزوه معماری “42mm Architecture” طراحی و ساخته شده است.

طراحی خانه هوشمند

9- ویلا “Akoya” واقع در کاستاریکا به مساحت 302 متر مربع در سال 2018 توسط استودیو معماری “Studio Saxe” طراحی و اجرا شده است.

طراحی خانه هوشمند


حتما ببینید : طراحی مرکز توانبخشی آبدرمانی در اسلوونی


10- آپارتمان آینده – آزمایشگاه تحقیق و توسعه واقع در لهستان در سال 2014 توسط گروه معماری “NArchitekTURA” طراحی و به اجرا رسیده است.

طراحی خانه هوشمند

11- خانه “MK5” واقع در شهر هلسینکی، فنلاند به مساحت 230 متر مربع در سال 2017 توسط گروه معماری “ORTRAUM” طراحی و ساخته شده است.

طراحی خانه هوشمند

12- خانه “ZEN” واقع در جمهوری چک به مساحت 75 متر مربع در سال 2015 توسط گروه معماری “Petr Stolín Architekt” طراحی و اجرا شده است.

طراحی خانه هوشمند

13- خانه “Brick Weave” واقع در شهر شیکاگو، ایالات متحده آمریکا توسط استودیو معماری “Studio Gang” طراحی و به اجرا رسیده است.

طراحی خانه هوشمند

14- خانه “Three Courtyard” واقع در پرتغال به مساحت 406 متر مربع در سال 2015 توسط استودیو معماری “extra studio” طراحی و ساخته شده است.

خانه های هوشمند

15- خانه “Family” واقع در ایتالیا به مساحت 160 متر مربع در سال 2013 توسط گروه معماری “Perathoner Architects” طراحی و اجرا شده است.

خانه های هوشمند

16- خانه “Grow Box” واقع در Lexington، ایالات متحده آمریکا به مساحت 602 متر مربع در سال 2016 توسط گروه معماری “Merge Architects” طراحی و به اجرا رسیده است.

خانه های هوشمند

17- خانه “Vista” واقع در Austin، ایالات متحده آمریکا به مساحت 2640 متر مربع در سال 2018 توسط گروه معماری “Miró Rivera Architects” طراحی و ساخته شده است.

خانه های هوشمند

18- خانه “Vertical” واقع در Dallas، ایالات متحده آمریکا به مساحت 2444 متر مربع در سال 2013 توسط گروه معماری “Miró Rivera Architects” طراحی و اجرا شده است.

خانه های هوشمند

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ

درباره نویسنده