7 مزیت فضا های کوچک

7 مزیت فضا های کوچک - reasons small spaces best 1 1

7 مزیت فضا های کوچک

۷ دلیل بهتر بودن فضا های کوچک

امروزه به علت افزایش قیمت مسکن، مخصوصا برای شهروندان ساکن در کلان شهر ها، گرایش به سمت زندگی در فضا های کوچک بیشتر از قبل رایج شده است. به همین علت در این مطلب از سایت معمارآپ برای افزایش بهره وری زندگی در فضا های کوچک، یاد گیری و به اشتراک گذاشتن راهکار های هوشمندانه در چنین فضا هایی 7 علت از مزیت های به ظاهر پنهان خانه های کوچک شرح داده شده است.

1- دنج بودن و احساس صمیمیت و گرمی بیشتر :

به هنگام عدم وجود فضای کافی و مدیریت برای پر کردن فضا، بایستی بر روی ایجاد محیطی آرامش بخش، راحت و کارایی بالا بیشتر تمرکز نمود. به همین علت کیفیت فضا از جوانب مختلف افزایش می یابدو می توان با استفاده از اضافه نمودن اکسسوری های کوچک و ارزان قیمت مانند شمع ها و کوسن ها به فضا حس گرما و صمیمیت بخشید و با توجه به جزئیات تاثیر عمیقی بر محیط ایجاد نمود. زیرا رعایت این نکات در فضا های کوچک بیشتر جلوه می کنند و موثرتر خواهند بود. از جهتی دیگر فضا های کوچک در کاربران بیشتر حس دنج و خلوت ایجاد می نمایند و به علت کوچک بودن مدیریت دکوراسیون و اجزای آن آسان تر خواهد بود.

 فضا های کوچک

2- فضا های کوچک سازمان یافته تر هستند :

در صورت زندگی در فضای بزرگ، نیاز به عرصه های بیشتر، لوازم دکوری و الزامات دکوراسیونی افزایش خواهد یافت. و حتی امکان دارد به علت خالی ماندن قسمت هایی از خانه از وسایل غیر ضروری و غیر کاربردی استفاده نمایید. در فضا های کوچک سازماندهی و چیدمان مناسب راحت و آسان تر است. هم چنین تمیز نمودن و نظم بخشیدن به فضا نیز برای زندگی روزمره و فعالیت های مرتبط با آن کارآمد تر می باشد و در حقیقت قابلیت دسترسی راحت و آسان تر است.

 فضا های کوچک

3- هزینه کمتر برای دکوراسیون :

در فضا های بزرگ برای چیدمان مناسب و پر کردن فضا خرید مبلمان، لوازم دکوری، اکسسوری ها و خلق فضایی بزرگ، گرم و راحت هزینه های زیادی را شامل می شود. اما در فضا های کوچک بازسازی و دکوراسیون ساده تر و مقرون به صرفه تر است. و می توان برای دکوراسیون فضا های کوچک از لوازم کمتر و کاربردی تر به جای صرف هزینه های زیاد برای دکوراسیونی گران قیمت بهره برد.

 فضا های کوچک

4- ارتقا مینیمالیسم در دکوراسیون فضا های کوچک و استرس کمتر :

در دکوراسیون سبک مینیمال و ساده گرا موجب ساده تر شدن زندگی و کاهش استرس در فضا می شود. مطابقت خانه های کوچک با این سبک ها از ویژگی های شگفت انگیز فضا های کوچک به شمار می رود. در حقیقت طراحی استودیو آپارتمان به سبک مینیمال امری ضروری است. و باعث آسان تر نمودن کار ها و آرامش بیشتر می شود. در حالی که در فضا های بزرگ موجب ایجاد یکنواختی بصری و احساس خالی بودن شده و به طراحی و کاریری المان های ضروری تر نیازمند است.

مزایای فضا های کوچک


حتما ببینید : طراحی میکرو آپارتمان با کمد های مخفی


5- مرتب و تمیزی آسان تر :

بدون شک هر کاربری علاقمند به زندگی در یک فضای کوچک است زیرا این فضا با سرعت و راحتی بیشتری منظم و تمیز می شود که این ویژگی از مزیت های فضا های کوچک محسوب می شود. در حالی که سازماندهی، مرتب و تمیز کردن فضا های بزرگ تر نیازمند زمان و انرژی بیشتری است. به همین علت فضا های کوچک در صورت طراحی متناسب فضا و تبعیت از استانداردها به راحتی ساماندهی شده و صلح و آرامش را به ارمغان می آورند.

مزایای فضا های کوچک

6- از نظر محیطی و هزینه پایدار تر و با ثبات تر هستند :

هزینه گرمایش و یا سیستم های خنک کننده و برق در فضا های بزرگ بسیار زیاد می باشد. در حالی که امکان دارد صرف هزینه زیاد برای این فضا کافی نباشد و و درجه حرارت ایده آلی را نیز فراهم نکند. اما فضا های کوچک با هزینه کم تر هم از لحاظ حفظ انرژی های طبیعی و محیط زیست و هم از لحاظ هزینه ها به صرفه تر و ثابت تر هستند. به عنوان مثال، هزینه زندگی در خانه ایی به مساحت 500 متر مربع پنج، شش و حتی ده برابر بیشتر از زندگی در فضای کوچک تر است. زندگی در خانه کوچک به معنای کاهش جدی در هزینه های ماهانه و هم چنین تاثیرات خانه شما بر طبیعت خواهد بود.

مزایای فضا های کوچک

7- خانه های کوچک راحت تر شخصی سازی و دارای هویت می شوند :

دکوراسیون متناسب و متعادل برای یک فضای بزرگ به لوازم دکوری بیشتری نیاز دارد، که در صورت زیاده روی در استفاده از لوازم دکوری برای پر کردن فضا، امکان دارد خانه شما بیشتر شبیه به یک موزه به نظر برسد. اگر علاقمند به خلق فضایی دارید که بازتابی از شخصیت و احساسات سبک شخصی شما باشد باید زمان بیشتری را برای این تاثیرات صرف کنید. اما اگر در خانه ایی کوچک ساکن هستید به راحتی امکان ایجاد هویت و تم شخصی در فضا وجود دارد، زیرا تمامی دکوراسیون در یک نگاه کنار هم قرار می گیرند. بدین ترتیب با تبعیت از هم از نظر بصری بیشتر تاثیر گذار هستند و با استفاده از المان های کمتر شخصی سازی می شوند.

مزایای فضا های کوچک

منبع : thespruce

ترجمه : از تحریریه معمارآپ

درباره نویسنده