معماری پارامتریک ، جزئیات معماری

در این سال های اخیر در زمینه معماری طراحان به تکنیک های طراحی و تولیدات اتوماتیک، دست یافته اند که موجب متحول شدن جزئیات ساختمان ها شده است. بنابراین بهره گیری از شیوه های معماری پارامتریک و الگوریتمی و ساختار دیجیتال نیازمند داشتن توانایی های جدید معمار برای طراحی جزئیات است. اگرچه از جهت های بسیار جزئیات ساختمان حائز اهمیت می باشد ولی اغلب آن طور که شایسته است مورد توجه قرار نمی گیرد.

معماری پارامتریک

معماری عصر حاضر به جزئیات علاقه بدیعی نشان می دهد که نباید آن را با بازگشت به دوران طراحی تنها برای خدمت به عناصر زیبایی اشتباه گرفت. این علاقه نو ظهور از بهره گیری اخیر معماران از مدل فیزیکی ساختمان تاثیر گرفته که حاصل استفاده از تکنولوژی دیجیتال به شیوه file to factory می باشد. در این مطلب جزئیات ساخت به طور مستقیم تحت تاثیر دانش مراحل تولید موجود می باشد. به عنوان مثال: در فرایند طراحی ورزشگاه اویوا در اوبلین، اصول هندسی عناصر ساختاری و اجزای نما در مراحل اولیه در غالب یک مدل پارامتریک ایجاد شده است. در طول فرایند طراحی پیشنهادات و الزامات قرار داد بر طبق محدودیت های ساخت و ساز در این مدل جای داده شده که به عنوان پایه برای ساخت مورد استفاده قرار گرفته است.

 

پیمانکار پروژه، اطلاعات تولید سیستم نما را از مدل کامل ساخت و ساز استخراج کرده و در نهایت تمام قطعات قابل تولید در کارخانه و قابل سر هم کردن به طور دقیق در محل پروژه صورت گرفته است. پیمانکاران قسمت های دیگر نیز این توانایی را دارند که اطلاعات مورد نیاز برای ساخت قطعات مربوطه را برای شماره گذاری، ترتیب دهی و ایجاد بارکد و در نتیجه تعیین مکان و جهت چرخش حفره ایجاد شده توسط مته از مدل اصلی استخراج کنند. این فرآیند امکان تولید قطعات مختلف ساختمان را خارج از محل پروژه فراهم می کند.

 

نمونه ایی که می توان آن را به عنوان چگونگی تغییرات جزئیات معماری توسط تولید دیجیتال معرفی کرد، سازه غیر متعارف نما و سقف Westend Gate Tower می باشد که توسط a3lab طراحی شده است. از مرحله کانسپچوال پروژه، طراحی برای عملکرد ساختاری و تولید، بهینه سازی شده و تصمیم گیری درباره زهکشی، روکش و مفاصل ساختاری میان طراحان و تولید کنندگان انجام گرفته است. به طور مثال، ابعاد شاخه ها به وسیله اندازه های استخر های گالوانیزه که در آن ها باید روکش شوند تعریف شده است.

 

در جزئیات معماری 7 اسطوره وجود دارد:

1- یک طراحی دقیق از کانسپت قابل توجه تر می باشد.

اغلب اوقات استودیو های طراحی، خلاقیت را بیش از مسائل فنی حائز اهمیت قرار می دهند و گسترش جزئیات را به تکنسین ها محول می کنند. در حال حاضر همیاری میان جزئیات و طراحی مفهومی مستلزم یک ساختمان موفق و بسیار حیاتی می باشد. نمونه هایی که به تازگی ارائه شده نشان می دهد که چگونه جزئیات ساختمان در طی مراحل چالش برانگیز هوشمندانه در مراحل اولیه طراحی توسعه پیدا کرده است.

 

2- نوشتن جزئیات به معماری متعلق است.

این تفکر که معماری فقط توانایی توسعه جزئیات را دارد یک توهم می باشد. جزئیات خوب تنها در صورتی توسعه می یابد که ارتباط با تولید کنندگان ، مواد و مهندسین مکانیکی وجود داشته باشد. در حال حاضر قسمت مهمی از مستندات جزئیات دستورالعمل های تولید دیجیتال می باشد که جزییات مورد نظر و کاربردی را مشخص می کند. زیرا مشخصات ابزار و پارامتر دستگاه ها قابلیت دخالت در محصول نهایی را دارد.

 

3- جزئیات پس از تصویب کانسپت اتفاق می افتد.

زمانی که امکانات تولید دیجیتالی را برای قطعات سفارشی در نظر می گیریم باید ابتدا چگونگی تولید و سرهم کردن آن ها را از مراحل اولیه طراحی پیش بینی کنیم. ما نمی توانیم طرح اولیه ایی که قابل ساخت نیست را توسعه دهیم. در نتیجه جزئیات باید در موازات پیشروی طرح اولیه و در غالب تولید دیجیتالی هماهنگ ایجاد شود. مدل سازی معماری پارامتریک به طراحان اجازه استفاده از ابعاد موقت را می دهد و این ابعاد در مراحل بعدی پروژه بدون دگرگونی کامل پروژه قابلیت تغییر دارند.

 

4-  جزئیاتی برای پنهان کردن کمبود های مادی وجود دارد.

جزئیات نه برای مخفی کردن بلکه باید به جهت تقویت و ایجاد ارتباط گسترش پیدا کند. با بهره گیری از فرآیند تولید دیجیتالی احتمال هیچ نقصی وجود ندارد و ما به سمت تولید جزئیات با نگاه به کلیات پیش می رویم.

 

5- با استفاده از فن آوری های دیجیتال نیازی به جزئیات نیست.

با بهره گیری از معماری پارامتریک و تولید دیجیتالی موقعیت های جدیدی برای طراحی جزئیات پیچیده و جالب ساختمان به وجود می آید که طراح را مستلزم داشتن مهارت های جدید می کند.

 

6- همیشه یک راهکار استاندارد برای یک مشکل طراحی دقیق وجود دارد.

در روش های معاصر جزئیات جدیدی حاصل می شود که به قسمت مهمی از طراحی تبدیل می شود. البته هنوز هم برای بیشتر قسمت های ساختمان، جزئیات استاندارد مورد توجه و استفاده قرار می گیرد. و جزئیات ویژه ایی را تولید می کند که موجب افزایش ارزش ساختمان می شود و هویت آن را معرفی می کند. به طور مثال ایجاد اثرات سطحی نمایی که مورد استفاده قرار می گیرد.

 

7- جزئیات از طریق نقاشی های ارتجاعی نشان داده شده است.

با این که دیگر استفاده از نقشه های متعارف دو بعدی که توسط معماران برای ارائه جزئیات منسوخ شده است. اما در بیشتر مواقع ما به این نقشه های سنتی نیاز داریم تا ساخت و ساز داخل سایت پروژه را با توجه به مستندات این گونه جزئیات پیش ببریم. در حال حاضر مدارک جزئیات شامل دستورالعمل های ساخت مانند: طراحی لایه بندی های محیطی و ارائه فایل های gcode است که برای تولید کننده ارسال می شود. Building Information Modeling به طراحان اجازه ارائه لایه های مختلف جزئیات و تولید نقشه های 2 بعدی از فرم 3 بعدی را می دهد. هم چنین جزئیات معماری به وسیله برنامه نویسی قابل تولید و با استفاده از انیمیشنی که مراحل سرهم کردن را نشان می دهد برای تیم اجرا قابل ارائه می باشد.

بررسی معماری پارامتریک


حتما ببینید : طراحی داخلی 10 نمونه آپارتمان ساده و شیک به سبک اسکاندیناوی


بر اساس ادبیات اخیر درباره این موضوع می توان نتیجه گیری کرد که جزییات جزئی معماری باید نه تنها جنبه های تئوری و ساختن فن آوری بلکه مسائل مربوط به شخصی سازی مانند معماری پارامتریک و اسکریپت در فرایند و استفاده از تکنیک های تولید دیجیتال در تولید قطعات را در نظر گرفت. زمانی که اسکریپت ها جزئیات یک ساختمان بسیار پیچیده را تولد می کنند، احتمال اشتباهات در آن ها کمتر می شود. ولی آن ها تنها می توانند پس از درک روشنی از منطق اساسی طراحی نوشته شوند. به عنوان مثال: اسکریپت ها به منظور تولید بیشتر بخش های مربوط به ساخت و ساز سوئیسی استفاده می شوند.

 

هیووایتهد از گروه مدل می گوید که: ” این بخش های تند شونده سازی تخصیصی در ساختمان  آن ها را مجبور کرده است که برای حل مسئله نحوه تولید جزییات که برنامه ریزی شده دور شوند.”

اصول معماری پارامتریک

در هر طبقه قوانین همیشه یکسان هستند ولی نتایج همیشه متفاوت می باشد. امکان تهیه جزییات مهندسی به صورت هم زمان به وسیله اتوماسیون و معماری پارامتریک ها میسر می شود. آن هم در حالی که جزئیات پیشرفته می تواند شروع کار باشد. در حالی که تعاریف اولیه مانند: ارتفاع کف تا ارتفاق سقف تصمیم می گیرند فرم ما چگونه تناسب یابد. در عین حال با در دسترس بودن دستگاه های پرینتر سه بعدی ارزان قیمت، مدلسازی سریع می تواند در نتیجه نهایی تأثیر بسزایی داشته باشد. به همین علت مهم است که درک درستی از فرایند های تولید جدید داشته باشیم.

 

منبع : Archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ