طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا

طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 1 1

طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا

طراحی خانه برای کارفرما نابینا

اخیرا استودیو معماری “So & So” بر اساس نیاز های یک کارفرما نابینا یک فضای مبتکرانه طراحی نموده که از ظرافت و خصوصیات بصری لازم برخوردار می باشد. این پروژه که خانه ایی برای نابینایان می باشد در شهر ونیز، ایتالیا وافع شده است. کارفرمای نابینای این پروژه خود را برای تغییری پنجاه و پنج ساله آماده کرده بود. معماران در طراحی این خانه سعی نمودند تا در طول یک فرایند طبیعی نیاز های یک زن نابینا را در آپارتمانی به مساحت 232 متر مربع بر طرف نمایند و به روشی ساده سیر حرکت و گذر کردن صاحب خانه را راحت و آسان نمایند.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : استودیو معماری So & So
  • مکان پروژه : ونیز، ایتالیا
  • عکاس پروژه : Stefano Calgaro
  • مساحت پروژه : 232 متر مربع
  • سال ساخت : 2018

طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 3

برای یک کارفرما نابینا، پروسه یادگیری تنها یک محیط جدید برای درک عملکرد فضایی نیست، بلکه نکته حیاتی و مهم داشتن حس زندگی روزمره در آن خانه می باشد. به همین علت معماران این خانه را بر طبق یک زبان ساده گلیفیت (یک نوع سامانه نگارشی طراحی نموده اند. گروه معماری So & So در تمامی سطوح کف ساختمان از متریال سنگی و پرسلان بافتی استفاده نموده تا سیر حرکتی کارفرما به راحتی توسط جنس برجسته و الگوی کفپوش ها کامل شود.

طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 2

یکی از راهکار های ساده و مبتکرانه معماران به منظور مدیریت صاحب خانه، تعبیه المان های معماری به عنوان روشی برای جاسازی سیستم نقشه خانه بوده است. در طراحی خانه ایی برای نابینایان ابتدا معماران برای تامین یک سیر حرکتی بالقوه در سراسر خانه، راهرو های انحصاری در طول خانه را به حداقل رساندند. ورودی ها در سه نقطه مرکزی اصلی ساختمان تعبیه شده اند که به عرصه های گاراژ، درب اصلی و پاسیو پشتی منتهی می شوند. راهروی اصلی مرکزی نیز به دو عرصه آشپزخانه و اتاق خواب ختم می شود. تمامی این فضا ها به وسیله گره هایی در طول مسیر به عرصه های اتاق مهمان، حمام و اتاق نشیمن منتهی شده اند.

خانه ایی برای نابینایان

معماران برای تامین سیر حرکتی صاحب خانه در طول خانه در کف ساختمان گره هایی را تعبیه نموده اند. با ایجاد یک زبان انحصاری گلیف (مثل حروف بریل) که برای یک فرد نابینا قابل تشخیص است، می تواند به راحتی به وسیله الگوی کف، فضای خانه را مدیریت نماید. از آن جایی که این ساختمان یک خانه قدیمی بود و به علت تسهیل روند زندگی صاحب خانه تغییراتی در آن اعمال شده، معماران به الگویی نیازمند بودند تا فعالیت های خانه قدیمی و جدید برای مالک آشنا باشد.

طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 4

روند کار استودیو معماری So & So در طراحی این خانه به این شکل بود که نخست به طور دقیق روش برنامه ریزی خود را برای صاحب خانه شرح نمود. این توضیحات به روش تئوری و دیجیتالی انجام گرفت و سپس به منظور آشنایی کامل مالک با قابلیت های خانه، نمونه و مدل های فیزیکی ساخته شد. معماران یک تداوم فضایی را در تمام خانه با حذف آستانه درب و تغییر متریال های غیر ضروری ایجاد کردند. البته قابل ذکر می باشد که یکی از مالکان این خانه نابینا نبوده و معماران دکوراسیون و نورپردازی های مینیمال را برای یک کاربر معمولی در نظر گرفته اند.


حتما ببینید : طراحی 30 نمونه اتاق نشیمن سفید که آرامش و لطافت را به ارمغان می آورند


سایر تصاویر پروژه طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا

طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 5 طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 6 طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 7 طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 10

خانه ایی برای نابینایان

طراحی خانه برای کارفرما نابینا

طراحی خانه برای کارفرما نابینا

طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 12 طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 13

خانه ایی برای نابینایان

طراحی خانه ایی برای نابینایان در ایتالیا - Blind House 14

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ

درباره نویسنده