7 تیپ برای چیدمان اتاق خواب

چیدمان ساده و مناسب دکوراسیون اتاق خواب باعث می شود همه چیز فضا درست و در مکان درست خود قرار گیرد. اما چیدمان صحیح و مناسب اتاق خواب به وجود تخت خواب کار چندان راحت و آسانی نیست. زیرا معمولا تخت خواب ها بسیار بزرگ و بدقواره هستند و مکان قرار گیری سایر لوازم را تحت الشعاع خود قرار می دهند. اما در صورتی که پلان اتاق خواب ، را خود طراحی کرده باشد و یا این که خو اقدام به بازسازی اتاق خواب نموده اید ، می توانید همه چیز را خودتان کنترل کنید و فضایی نه تنها زیبا بلکه کاربردی را طراحی کنید. معمولا اتاق خواب به علت داشتن فضایی ساده ، کم تر مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین پلان کاربردی با یک طراحی خوب نخستین قدم برای ایجاد یک اتاق خواب مناسب است. در طراحی اتاق خواب مساحت فضا چندان اهمیتی ندارد ، بلکه پلان مهم ترین نکته محسوب می شود. در ادامه با 7 پلان برای چیدمان اتاق خواب آشنا خواهید شد که باعث می شود حداکثر استفاده از فضای اتاق خواب را داشته باشید.

 

1- کشیدن پلان دایره ایی ساده :

سعی کنید در یک سمت اتاق ، دایره و کروی بودن را حفظ کنید. عملکرد هتل ها در این زمینه فوق العاده است. و به همین علت 90 در صد هتل ها دارای پلانی یکسان و مشابه به هم هستند: زیرا این نوع پلان بسیار ساده و کاربردی است. طراحی اتاق خواب های مستر دارای سرویس بهداشتی دایره ایی کمی با چالش مواجه است. البته منظور اتاق دوار نیست اما چیدمان وسایل باید مانند یک دایره نرم و آرام از قطعه ایی به قطعه ایی دیگر حرکت کنند. اتاق خواب هایی که دارای درب بیرونی هستند نیز به همین شکل هستند. بنابراین برای ذخیره سازی لوازم به مکانی که قرار است اتاق خواب و کمد دیواری در آنجا قرار گیرد توجه کنید. در اتاق خواب هایی مستر که کمد دیواری در سمت چپ قرار گرفته بایستی راهرو طویل تر در نظر گرفته شود. اما در صورتی که پلان کروی شکل به گونه ایی طراحی شود که اتاق خواب مستر و کمد دیواری از سمت راست دسترسی داشته باشند نیازی به راهرو طویل نیست و حتی باعث می شود اتاق بزرگ تر از اندازه واقعی به نظر برسد.

7 پلان برای چیدمان اتاق خواب

2- متمرکز شدن بر روی چشم انداز :

معمولا اتاق خواب هایی که دارای چشم انداز به بیرون هستند از جذابیت بیشتری برخوردار هستند. مخصوصا اگر چشم انداز از روی تخت خواب نیز قابل مشاهده باشد. در صورت طراحی و یا بازسازی اتاق خواب حتما به منظره و چشم انداز نیز توجه کنید. لزومی ندارد این چشم انداز چیز خاصی باشد بلکه حتی منظره حیاط نیز کفایت می کند. بهتر است از پنجره دوجداره استفاده کنید تا مانع ورود صدا و گرد و خاک به داخل اتاق شوید.

7 پلان برای چیدمان اتاق خواب

3- توجه به حریم خصوصی :

یکی از جنبه های مثبتی که بهتر است به آن توجه کنید این است که در هنگام خارج شدن از اتاق خواب برای حفظ حریم خصوصی لزومی به بستن درب نباشد. با مشاهده تصویر زیر می بینید که راهروی کوچک باعث تفکیک فضای اتاق خواب از نشیمن شده است. بنابراین بهتر است طراحی و چیدمان اتاق خواب را به گونه ایی طراحی کنید که آشپزخانه ، نشیمن یا سایر فضا های عمومی تر دید مستقیمی به اتاق خواب نداشته باشند.

7 پلان برای چیدمان اتاق خواب


حتما ببینید : ترکیب رنگ های جسورانه در دکوراسیون داخلی


4- برقراری ارتباط با فضای بیرون :

یکی از ترفند های بزرگ نشان دادن فضا و هدایت نور طبیعی خورشید به داخل اتاق مرتبط کردن اتاق با فضای بیرون است. البته ممکن است این راهکار متناسب با هر شرایط آب و هوایی نباشد. اگر خانه شما واقع در طبقه همکف و رو به حیاط است می توانید یک درب اضافه کنید و برای طبقات بالاتر نیز تعبیه تراس راهکار ایده آلی محسوب می شود.

7 پلان برای چیدمان اتاق خواب

5- در نظر گرفتن فضای مورد نیاز برای مبلمان اتاق خواب :

در طراحی و چیدمان اتاق خواب بایستی فضای کافی برای مبلمان و سایر لوازم در نظر گرفته شود. معمولا کف اتاق خواب به تخت خواب اختصاص می یابد. اما فضایی برای لوازمی مانند کمد ، پاتختی ، میز تحریر ، صندلی و … به علت انتخابی بودن در نظر گرفته نمی شود. بنابراین از طراح داخلی در مورد فضای تخت خواب سوال کنید و اطمینان حاصل کنید که حداقل به سه طرف تشک دسترسی دارید.

چیدمان اتاق خواب

6- افزایش روشنایی و تهویه هوا :

اختصاص دادن گوشه اتاق خواب به تخت خواب ، باعث ایجاد فضای مناسب برای تعبیه پنجره می شود. نور طبیعی و تهویه مناسب نیز از مزایای مهم وجود پنجره در اتاق هستند.

چیدمان اتاق خواب

7- عجله نکنید :

یک طراحی خود نیاز به مدت زمان زیاد و بررسی مجدد دارد. بنابراین در طراحی پلان و چیدمان اتاق خواب عجله نکنید. زیرا برای داشتن یک پلان کاربردی تر و مفید تر بهتر است زمان بیشتری را صرف کنید و همه جوانب را نیز در نظر بگیرید. در واقع لزوما یک طراحی ایده آل به معنای طراحی پیچیده با هزینه بسیار زیاد نیست. زیرا مکانی که دارای بهره وری بالایی است و ساخت آن با کم ترین هزینه ممکن صورت گرفته است نه تنها کاربردی است بلکه از نظر بصری نیز زیبا تر می باشد.

چیدمان اتاق خواب

پس از آشنایی با این 7 ایده برای پلان و چیدمان اتاق خواب بایستی بدانید در صورت عدم وجود پنجره بزرگ و رو به بیرون و یک چشم انداز خوب و یا فضای کافی برای قرار گیری وسایل نگران نباشید زیرا راحتی و کاربردی بودن اتاق خواب مهم ترین نکات در طراحی اتاق خواب محسوب می شوند. بنابراین طراحی و یا بازسازی اتاق خواب را به گونه ایی انجام دهید که امکان حداکثر استفاده مفید از اتاق خواب وجود داشته باشد.