اختراع مجدد آجر برای عصر معماری دیجیتال

رشد و تکامل فناوری های نوین منجر به ایجاد طراحی های نوآورانه معاصر شده است. یک کمپانی تازه تاسیس به نام BREAKFAST واقع در شهر بروکلین، بلکژیک در زمینه تولید محصولات سریع فعالیت دارد. این شرکت محصولی به نام بریکسل یا Brixel را تولید نموده است. این محصول ترکیبی از تکنولوژی سفارشی سازی شده است که این قابلیت را دارد که بنیادی ترین متریال ساختمان سازی یعنی آجر را در ترکیبات بصری و الگو های بسیار تولید کند.

بریکسل

پوسته بریکسل یک دیوار آجری با فرمت چرخش در مقیاسی بی نهایت می باشد که کنترل آن به واسطه یک نرم افزار بر روی تلفن همراه شما صورت می گیرد. سطح آجر بریکسل به شکل صیقلی طراحی شده که به همراه تنوع شکل در رابطه با این سیستم تولید شده است. از آجر پریکسل برای ساخت دیوار سه بعدی تعاملی استفاده می شود. آجر بریکسل به گونه انعطاف پذیر طراحی شده که این ویژگی این امکان را در اختیار معماران قرار می دهد تا از این متریال در ساخت دیوار های پویا، نرده ها، طراحی نما، مجسمه سازی و فضا های نمایشگاهی استفاده نماید.

بریکسل

طراح ارشد پروژه، اندور زولتی در این مورد این گونه اظهار داشته است: “ما شاهد فرصتی برای خنثی نمودن خطوط بسته ایی بودیم که از خلق هنر، زیر ساخت و فناوری دیجیتالی جلوگیری می کرد. تلاش نموده ایم تا طراحی بریکسل، منجر به خلق یک رسانه جدید شود. تا قابلیت نمایش انواع فرمت های تلفیقی مثل: هنر، ارائه اطلاعات مربوطه و شکل پذیری را در قالب داشته باشد. این پروژه می تواند تجربه های منحصر به فردی را به هر فردی انتقال دهد.

بریکسل

از ویژگی های متریال آجر بریکسل قابل تنطیم بودن جهت گیری و جرکت جزء به جزء آن است. هم چنین با توجه به مکانزیم حرکت بریکسل، می توان ابعاد، شکل، متریال و رنگ آن را نیز تغییر و تنظیم نمود. آجر بریکسل تصور معمار یا طراح داخلی را با توجه به نیاز آن ها تقویت می نماید. پشتیبانی فناوری بریکسل توسط گروهی از کارمندان مرکزی شرکت BREAKFAST صورت می گیرد. این فناوری حرکت آجر ها به هر نحو و در هر جهتی را ممکن می سازد بدون آن که در طی مدت زمان کار سیم یا تجهیزات مکانیکی دیده شود.

بریکسل

کمپانی BREAKFAST در یک مجموعه تاسیساتی به آزمایش آجر های بریکسل پرداخته است. و توانسته تا توجه سازمانی معتبر مانند موزه کوپر هیوئیت اسمیتسون را به خود جلب نماید. دیوار بریکسل از 450 قالب آجری و در عرض 19 فیت ساخته شده است. زمانی که در مقابل این دیوار می ایستید، آجر ها متناسب با واکنش و حرکت شما می چرخند و پوسته مات و صیقلی را ایجاد می نمایند.

آجر بریکسل

زمانی که دیوار بریکسل حضور شما را حس نکند، انیمیشن ها جنبشی و اطلاعات مرتبط نسبت به فضایی که دیوار در آن محل نصب شده به نمایش در می آیند، و سطوح انرژی بخشی را از طریق رنگ و سایه نشان می دهند. هر یک از آجر های بریکسل به واسطه یک نور LED ظریف پوشانده شده اند و کمک می نمایند تا یک الگوی موجی شکل و مفهومی خلق شود.


حتما ببینید : 7 نمونه طراحی نما با متریال سنگ تخت


سایر تصاویر متریال آجر بریکسل

آجر بریکسل

دیوار آجری

دیوار آجری

دیوار آجری

متریال معماری

متریال معماری

متریال معماری

متریال مدرن

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ