راهنمای معماران در استفاده از سرامیک برای کف سازی

از میان متریال های معماری، کاشی سرامیکی متریالی است که در عین زیبایی، از تنوع بالا و عملکرد مناسب بهره مند می باشد. بنابراین عجیب نیست که از زمان تولید این متریال تا به امروز، جزء متریال های ساختمانی اصلی محسوب می شود. در حال حاضر هر ساله در صنعت ساختمان سازی آمریکا در حدود 2.75 بیلیون فیت مربع سرامیک استفاده می شود. در این مطلب مصاحبه ایی با سرجیو دیاز از شرکت Roca Tile آمریکا را مطالعه می نمایید که راهنمای معماران در استفاده از متریال کاشی سرامیکی در پروژه های معماری است.

مواد اولیه تایل و کاشی سرامیکی :

در حال حاضر انواع مختلفی از سرامیک وجود دارد که هر یک از آن ها از ظاهری زیبا و خاص بهره مند هستند و از لحاظ کارایی نیز دارای ویژگی های مختص به خود هستند و هم چنین پرداخت خاص خود را دارند. با این حال تفاوت کاشی سرامیکی پرسلانی و غیر پرسلانی، تفاوت عمده ایی است که در سرامیک ها مهم می باشد و معماران باید به آن توجه نمایند.

کاشی سرامیکی

کاشی های پرسلانی محصول شرکت Roca :

تایل های پرسلانی : یکی از انواع گوناگون کاشی سرامیکی ، پرسلان می باشد. با توجه به این که ماده اصلی پرسلان ماسه ایی است که خوب آسیاب شده ولی موادی از جمله: کوارتز، فلداسپات و خاک رس نیز از دیگر مواد تشکیل دهنده این محصول می باشند. این مواد اولیه تحت فشار های بسیار بالا فناوری شده و پخت آن در درجه حرارتی در حدود 1200 تا 1400 درجه سلسیوس صورت گرفته است. به علت چگالی و ترکیب این متریال، کاشی های پرسلانی بدون لعاب، دارای کیفیت و دوامی همانند تایل های سرامیکی لعاب دار هستند.

در کل ناخالص پرسالان نسبت به سرامیک کمتر است. تفوات عمده این دو متریال در این است که پرسلان نسبت به سرامیک در برابر آب، غیر قابل نفوذ تر می باشد. بخصوص این که انجمن ASTM میزان جذب آب را برای کاشی های پرسلانی کمتر از 0.5 درصد تعیین کرده است. در نتیجه خاک پرسلان متراکم تر بوده و نسبت به کاشی سرامیکی از دوام بیشتری برخوردار می باشد. به این معنی که این متریال برای هر دو فضا هایی که تردد کم و یا زیاد دارند مناسب است و هم برای کاربری داخلی و هم فضای خارجی مناسب می باشد.

سرجیو دیاز بر این عقیده است: “ما در فضا هایی که پر تردد هستند مثل: فرودگاه ها، فروشگاه ها، هتل ها و … از پرسلان استفاده نموده ایم. بی شک این متریال مناسب ترین متریال برای این فضا ها می باشد.”

در تصویر زیر در قسمت عقبی بار و در میانه پترن جناقی چوبی کف سازی از کاشی های پرسلانی گلاس مشکی رنگ استفاده شده که توسط شرکت Not تولید شده اند.

کاشی سرامیکی

دیاگرام تفاوت بین لایه داخلی پرسلان و کاشی های غیر پرسلانی

بررسی ترکیبات لایه داخلی پرسلان نشان دهنده این است که خاک رسی که به شکل کامل، سازنده بدنه این متریال است، دارای همان ریز دانه هایی است که بسیار به ریز دانه های روی سطح متریال شباهت دارند. از این رو با شکستن یک تایل پرسلانی مشاهده می نمایید که رنگ قسمت داخلی آن نیز شبیه به رنگ روی آن است. بنابراین در صورت شکسته شدن یا لب پر شدن سطح رویی این تایل ها، این زدگی کمتر دیده می شود، و علت آن شباهت بسیار متریال لایه داخلی به سطح روی این تایل ها است. بر عکس در صورت شکستن یک کاشی سرامیکی زیر لعاب رویی آن، خواهید دید که لایه میانی رنگ دیگری دارد.

یکی از چالش هایی که در رابطه با پرسلان با آن مواجه می شوید، تراکم آن است که موجب می شود برش دادن آن ها بسیار سخت شود. هم چنین به علت مشابه، این سرامیک ها خیلی شکننده تر هستند و برای برش دادن آن ها نیاز به یک نیروی متخصص ماهر است.

کاشی سرامیکی

در تصویر زیر بازسازی آپارتمانی توسط Anna & Eugeni Bach را مشاهده می نمایید.

کاشی های سرامیکی

کاشی سرامیکی غیر پرسلانی : تایل های سرامیکی غیر پرسلانی به دلیل میزان جذب آب بیشتر در حدود 4 درصد، متخلخل تر می باشند. به طور معمول سطح رویی کاشی های سرامیکی به علت این تخلخل، با لعاب پوشانده می شود که این لعاب مشخص کننده رنگ، طراحی و پترن نهایی کاشی سرامیکی می باشد. کاشی ها سرامیکی فقط مناسب فضا های کم تردد هستند و نسبت به پرسلان از مقاومت کمتری برخوردار می باشند. هم چنین سرامیک فقط مناسب فضای داخلی می باشد، زیرا به میزان فراوانی آب را جذب می کند و به همین علت نمی تواند انتخاب مناسبب برای فضا های خارجی باشد. به خصوص این مسئله در مناطقی که دمای هوا به درجات زیر صفر کاهش می یابد، از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. زیرا این تایل ها در برابر تغییرات شدید آب و هوایی مقاوم نیستند. کاشی سرامیکی به شکل مجزا و یا به صورت چیده شده روی ورقه های مش، به فروش می رسند.

در تصویر زیر استخر ویلا Jesolo Lido را مشاهد می نمایید که توسط گروه معماری JIM طراحی شده است. در این پروژه از کاشی سرامیکی مجموعه Quartz شرکت Mosa استفاده شده است.

کاشی های سرامیکی

زیبایی کاشی های سرامیکی :

در این قسمت به بررسی بعضی از ویژگی های تایل های سرامیکی به لحاظ بصری پرداخته ایم.

لعاب :

شیوه تولید سرامیک های لعاب دار و سرامیک های بدون لعاب و تایل های پرسلانی متفاوت نمی باشد. با این حال، تایل های لعاب دار، تنها یک مرحله اضافی دارند و آن مرحله حرارت دهی و پخت است. تایل های لعاب دار می توانند در رنگ ها و طرح های مختلف وجود داشته باشند، و هم چنین این تایل ها نسبت به سرامیک های بدون لعاب مقاومت بیشتری در برابر لک و کثیفی دارند. زیرا معمولا سطح رویی آن ها با یک لایه شیشه مایع پوشانده شده که فاقد تخلخل است. کاشی های پرسلانی رنگین مدل Borneo محصول شرکت Roca در لایه رویی خود دارای یک طرح پرینت شده بسیار ظریف هستند که از بافت چوب طبیعی تاثیر گرفته است. و به همین علت به این محصول ظاهری چوب مانند بخشیده است.

کاشی های سرامیکی

چاپ طرح :

به دلیل چاپ طرح بر روی لایه رویی یک کاشی، امکان ایجاد ظاهری همچون سنگ های طبیعی برای کاشی سرامیکی فراهم می شود که همان حس ظرافت و روستیک بودن را نیز خواهد داشت.

سرجیو دیاز در این مورد این گونه اظهار داشته است :” بیشتر مردم تصور می کنند که چاپ روی یک تایل به معنی پایین بودن کیفیت آن است. با این حال، به علت استفاده از چاپگر های باکیفیت در کارخانه Roca ، امکان ایجاد طرح هایی با کیفیت بسیار بالا بر روی تایل ها وجود دارد. به عنوان مثال: در رابطه با طرح چاپ شده روی مجموعه Carrara، شما توانایی تشخیص تفاوت آن با متریال طبیعی را ندارید. تنها در صورتی توانایی تشخیص دارید که از ذره بین استفاده نمایید. من امیدوار هستم که در آینده معماران بیشتری از تایل های پرینت شده استفاده نمایند. با توجه به این نکته که عملیات چاپ تنها بر روی لایه رویی کاشی انجام می گیرد، این گونه تایل ها نیز جزء کاشی های لعاب دار محسوب می شوند.”

در تصویر زیر مشاهده می نمایید که از تایل های پرسلانی Basel Color Body استفاده شده است.

کاشی های سرامیکی

ابعاد :

سرجیو دیاز در رابطه با ابعاد متداول تایل ها در آمریکا این گونه اظهار داشته است: “در نیویورک ابعاد متداول در استفاده از سرامیک کوچک تر از ایالت فلوریدا می باشد. و دلیل آن کوچک تر بودن خانه های نیویورک نسبت به خانه های فلوریدا است. هم چنین بیشتر فضا های مسکونی ترجیح می دهند از کفپوش های چوبی و پارکت ها استفاده نمایند. از عوامل دیگر دما و شرایط آب و هوایی می باشد، زیرا روی کفپوش چوبی، سرما کمتر احساس می شود. در عین حال، این استاندرد ها متغییذ می باشد. در حال حاضر در نیویورک پروژه هایی وجود دارد که در کف سازی آن ها حتی از یک قطعه چوب نیز استفاده نشده است.”

در تصویر زیر کفسازی ذوزنقه ایی محصول کمپانی WOW Unexpected Surfaces را مشاهده می نمایید.

کفپوش کاشی سرامیکی

نقوش :

از نقوش ساده و پیچیده روی تایل ها می توان برای بهبود کیفیت بصری یک فضا استفاده نمود. نقوش شعاعی، نقوشی با بافت زیر و رو مثل سبد، نقش کفپوش های سنگی پیاده راه ها، نقوش دوار مثل نظم فرفره های نوستالژیک و نقش دیوار های آجری از نمونه های نقوش های متداول هستند که مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، این نقوش تنها بخش کوچکی از نقوش قابل چاپ بر روی تایل ها می باشند. طرح های خطی با نقوش متنوع توسط شرکت تولیدکننده کاشی Arizona Tile ایجاد شده است که برای تایل های سرامیکی کف مورد استفاده قرار می گیرند.

کفپوش کاشی سرامیکی

عملکرد و کیفیت رنگ کاشی های سرامیکی :

کیفیت رنگ تایل ها، یکی از مهم ترین ویژگی های کاشی سرامیکی محسوب می شود. زیرا این رنگ مستقیما در کوره و بر روی بدنه این تایل ها از خاک رس و یا بر روی سطح لعاب پخته شده است. حتی کاشی هایی که به شکل مدوام در معرض نور خورشید قرار ارند نیز رنگ خود را از دست نداده و اصطلاحا رنگ آن ها نمی پرد. به همین دلیل در طی مدت زمانی که استفاده می شوند، کیفیت خود را حفظ می کنند.


حتما ببینید : 10 نمونه طراحی نما با متریال پلی کربنات


مقاومت در برابر آتش :

با وجود این که پخت کاشی های سرامیکی در حرارت های بسیار بالا صورت می گیرد، نمی شوزند و ذوب هم نمی شوند. از زمان تمدن های اولیه، متریال سرامیک در برابر آتش از مقاومت بالایی بهره مند بوده است که همین ویژگی آن را تبدیل به یکی از متریال های اصلی در ساخت بنا ها نموده است.

در تصویر زیر تایل های پرسلانی لعاب دار Borneo Chevron را مشاهده می نمایید که توسط کمپانی Roca تولید شده اند.

کفپوش کاشی سرامیکی

نگهداری :

سرجیو دیاز در رابطه با نگهداری تایل ها این گونه اظهار داشته است: “سرامیک ها بهترین متریال در رابطه با نگهداری هستند. ظاهر این متریال با کمترین میزان نگهداری، به زیبایی حفظ می شود. با وجود این که اثر لک، کثیفی و مایعات خیلی سریع روی سطح سرامیک به جا می ماند، به آسانی با استفاده از دستمال و شوینده ها نیز تمیز می شود.  معمولا سطوح لعاب دار و صاف راحت تر از سطوح زبر و بدون لعاب تمیز می شوند. اگر سرامیکی که استفاده می نمایید به تمیز کردن مداوم و نگهداری دائمی نیاز دارد، شاید بهتر باشد از لعاب های خاصی استفاده نمایید که روند تمیزکاری این سطوح را کاهش دهند.”

در تصویر زیر تایل های تولید شده توسط شرکت Egue y seta را مشاهده می نمایید.

استفاده از سرامیک برای کف سازی

پایداری :

سرجیو دیاز در مورد پایداری تایل ها این گونه اظهار داشته است: “شرکت Roca دارای مجموعه های مشخصی است که تا 80 درصد متریال اولیه آن ها از متریال های بازیافتی می باشد. برای شرکت ما خیلی مهم است که توانایی بازیافت ضایعات خود را داشته باشیم، به همین علت این چالشی است که به شدت با آن مواجه شده ایم. تقریبا در تولید بیشتر محصولات ما حداقل بین 30 تا 40 درصد، از مواد بازیافتی استفاده شده است.

سطح زیر کار :

یکی از المان های مهم برای آماده سازی جهت کفسازی با تایل سطح زیر کار می باشد که باید تایل ها بر روی آن نصب شود. بسیار حائز اهمیت است که شما از سطوح صاف، یکدست و بدون هر نوع زائدی مطمئن شوید. اگر سطح زیر کار شما بتن است، اطمینان حال کنید که حداقل یک ماه پس از بتن ریزی، تایل های سرامیک نصب شوند، تا بتن زمان کافی برای خشک شدن پیدا نماید.

 

منبع : architizer

ترجمه : از تحریریه معمارآپ