طراحی نمای آجری ساختمان صنعتی

ساختمان صنایع نساجی آلمان با نمای آجری توسط گروه معماری Behet Bondzio Lin Architekten طراحی شده است. هدف تیم معماران از طراحی نمای آجری این ساختمان ارائه یک دیدگاه پیچیده و مفهومی بوده است که چشم اندازی زیبا از نمای اصلی یک ساختمان صنعتی را به تصویر کشیده است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری Behet Bondzio Lin Architekten
  • مکان پروژه : آلمان
  • عکاس پروژه : Thomas Wrede, Reimund Braun
  • مساحت پروژه : 2620 متر مربع
  • سال ساخت : 2018

نمای آجری

دیوار ضلع شمالی این ساختمان شامل یک ساختار کشیده می باشد که به شکل کامل بسته شده و از سه جهت محصور شده است. ضلع جنوب، غرب و شرق این ساختمان صنعتی به طور کامل بسته می باشد و تنها دسترسی به این مکان از طریق ضلع شمالی میسر شده است که علت آن نیز بهینه سازی انرژی داخل ساختمان می باشد.

تیم ممعاران با الهام از مجسمه مرمر سفید بتهوون (اثر توسط ماکس کلینگر واقع در موزه لایپزیگ) نمای آجری این ساختمان را طراحی نموده اند. ماکس کلینگر با طراحی مجسمه منحصر به فرد خود، یک ادراک پارادکس را خلق نموده است. زمانی که مخاطب این مجسمه را می بیند، به او حس یک شال یا پارچه به ظاهر روان یا رقصان القا می شود که بر روی پاهای بتهوون قرار گرفته است. ولی در کمتر از یک ثانیه، درخشش سنگ هویت متریال را هویدا می نماید.

نمای آجری

تیم معماران با این رویکرد نمای مفهمومی این ساختمان صنعتی را طراحی نموده اند، اما تنها با این تفاوت که از متریال آجر قرمز به جای سنگ استفاده شده است. الگوریتم چینش آجر ساختمان نساجی آلمان به گونه ایی می باشد که به هنگام مشاهده ساختمان از فاصله دور، پوشش پارچه ایی به نظر می رسد که در نسیم ملایم در حال حرکت می باشد.

نمای آجری

تیم معماران به منظور ایجاد سایه روشن های ملایم بر روی پوسته ساختمان از دو نوع آجر با بافت متفاوت استفاده نموده اند. این ترفند موجب باور پذیر تر شدن حرکت رقصان دیوار آجری شده است. اگرچه علاوه بر بافت نما، چینش آجر ها در زوایه 30 درجه نیز نقش ویژه ایی در ایجاد فرم حرکتی نما داشته است.

معماران در طراحی این پروژه نمای ساختمان را از سه طرف جداسازی و تفکیک نموده اند و به این ترتیب به راحتی کاربران را به سمت ضلع شمالی ساختمان هدایت می کنند. نمای موجدار ساختمان موجب ایجاد یک سیر حرکتی غیر مستقیم جذاب در چشم بیننده می شود. برخورد مراجعه کننده یا کارمندان به دیوار طلب، موجب چرخیدن آن ها به دور تا دور ساختمان می شود. زیرا قسمت ورودی این ساختمان با نمایی کاملا شیشه ایی طراحی شده است. نمای ضلع شمالی این ساختمان صنعتی چشم انداز منحصر به فردی را به داخل ساختمان سوق می دهد. هم چنین محدوده ایی مهم به عنوان فیلتر کننده نور طبیعی محسوب می شود. با توجه به این که تمام اتاق ها به سمت شمال قرار گرفته اند، تمامی عرصه های داخلی از نور طبیعی بهره مند می شوند.


حتما ببینید : تغییر کاربری ساختمان اداری به هتل در هنگ کنگ


سایر تصاویر پروژه طراحی نمای آجری ساختمان صنایع نساجی آلمان

طراحی نمای آجری

طراحی نمای آجری

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ