طراحی مجسمه های لکسوس:

شرکت formafantasma در سال ۲۰۱۶ در هفته طراحی میلان از طرح خود برای جایزه طراحی مجسمه های لکسوس رونمایی کرد. این اینستالیشن، حاصل نتیجه هنر تیم طراحان ایتالیایی  Andrea Trimarchi و Simone Farresin بود. این تیم ایتالیایی برای نمایش موضوع رقابت تحت عنوان Anticipation، از المان هایی استفاده کردند که ریشه در درون راه و شیوه های تولید کمپانی لکسوس داشتند. نتیجه تلاش این تیم ترکیبی از هنر دست و ماشین بود. آنان تلاش کردند؛ فناوری های اکولوژیکی وابسته به پویایی و حرکت را گسترش داده و دگرگون کنند.

طراحی مجسمه های لکسوس

اینستالیشن از نظر مادیت، ترکیبی از مواد سنتی مانند پارچه پنبه‌ای و چوب درخت کاج و روکش‌های مدرن مانند رنگ اتومبیل، ریخته‌گری و فولاد ضد زنگ است. اینستالیشن در کارخانه فلزی سابق لکسوس در میلان به نمایش گذاشته شد؛ فضای صنعتی کارخانه به وسیله چند جعبه نورانی روشن می شدند؛ که این طرح یادآور معماری سنتی ژاپن و اصالت برند لکسوس است.

طراحی مجسمه های لکسوس

بزرگترین و اولین فضا از کانسپت اتومبیل لکسوس مدل LF-FC ایده گرفته شده است. سلول‌های سوخت هیدروژنی که زیر مجسمه کار گذاشته شده اند؛ نور و انرژی لامپ های پویا و متحرک این مجسمه را تامین میکنند. چهار مجسمه فولادی با ارتفاع‌های دو تا شش متر روی صفحه صورتی رنگ اینستالیشن، به آرامی حرکت می‌کنند و رقصی زیبا را برای بیننده به نمایش می‌ گذارند.

طراحی مجسمه های لکسوس

فضای نمایشگاه به جهت حفظ نبوغ و شایستگی استعدادهای قدیمی لکسوس در زمینه‌های مختلف، پذیرای یک غذای خوشمزه از  آشپز ژاپنی میلانی، Yoji Tokuyoshi نیز بود. تیم طراحی با همیاری این آشپز معروف روی تم آب همکاری کرد زیرا آب یکی از غنی‌ترین منابع هیدروژن موجود در طبیعت است و تنها محصول فرعی ناشی از فناوری سلولی سوخت هیدروژنی است.

طراحی مجسمه های لکسوس در میلان

در سال 2016 دومین فضایی که میزبان جشنواره هرساله جایزه طراحی لکسوس بود؛ در این سال شانزده چهار پایه فلزی را پذیرا شد. برای روکش چهار پایه‌ها از رنگ خودروی LF-FC استفاده شده و فرم ساده چهار پایه‌ها، روکش براق آن‌ها را سایه روشن می‌کند.

برای رنگ‌آمیزی این وسایل از تکنیک رنگ‌های لایه‌لایه ژاپنی استفاده شده که با دست و ماشین انجام می‌شود. رنگ نهایی، ظریف اما پیچیده است و بسته به میزان نور محیط پیرامون، خاکستری تیره یا آبی جلوه می‌کند.

طراحی مجسمه های لکسوس

و در آخر، این تیم ایتالیایی برای طراحی سومین فضا با بازدید از ستاد مرکزی لکسوس در ژاپن تصمیم گرفت که طرح متکی بر صنعت نساجی سابق لکسوس باشد. بنابراین، با طراحی مجسمه‌ایی شبیه به ماشین بافندگی که هزاران رشته نخ را نمایش می دهد و زمانی که ریسمان‌ها کشیده شوند؛ طرحی سه‌بعدی از اتومبیل LF-FC  خلق می کند.

این ماشین بافندگی با تبدیل شدن به یک LF-FC در مرکز اتاقی قرار گرفته است که طرح دیوارهایش از سبک ژاپنی ایده گرفته شده است. تشکیل تصویر یک خودرو شناور در هوا، واقعاً به‌صورت ناگهانی اتفاق می افتد و برای بازدید کننده غیر منتظره و جالب است.


حتما ببینید: طراحی مجسمه با ۳۰۰۰ کره شیشه ای دست ساز در شیکاگو


سایر تصاویر پروژه طراحی مجسمه های لکسوس

طراحی مجسمه های لکسوس

طراحی مجسمه های لکسوس در میلان

طراحی مجسمه های لکسوس در میلان

طراحی مجسمه های لکسوس در میلان

طراحی مجسمه های لکسوس در ایتالیا

طراحی مجسمه های لکسوس در ایتالیا

طراحی مجسمه های لکسوس توسط شرکت fORMAFANTASMA

طراحی مجسمه های لکسوس توسط شرکت fORMAFANTASMA

منبع : designboom

ترجمه: تحریریه معمارآپ