معرفی 8 نمونه طراحی فواره و آب نما زیبای جهان

بیشتر تفریحگاه ها و هتل های مختلف در سراسر نقاط دنیا در قسمت بیرونی مکان خود دارای جاذبه های خاص توریستی و گردشگری هستند. یکی از این جاذبه های توریستی فواره و آب نما ها هستند. معمار شاپ در این مطلب 8 نمونه از طراحی فواره و آب نما های زیبای جهان را به شما معماران و علاقمندان به معماری معرفی می کند.

 

1- فواره JET D’EAU (جت دو ایو) در سوئیس

فواره JET D’EAU (جت دو ایو) یا Water Jet Fountain (واتر جت فانتین) واقع در شهر ژنو، سوئیس می باشد. ژنو یکی از زیبا ترین شهر های دنیا به شمار می رود. فواره JET D’EAU در هر ثانیه، 500 لیتر آب را در هوا پخش می کند. برای این 500 لیتر آب، بیشتر از یک مگا وات برق و 2500 کیلو وات تلمبه مصرف می شود. سرعت آبی که توسط این فواره در هوا پخش می شود 200 کیلومتر بر ساعت است.

طراحی فواره و آب نما

2- فواره WEALTH (ولث) در سنگاپور

فواره WEALTH (ولث) واقع در بزرگ ترین مرکز خرید سنگاپور یعنی سانتس سیتی (Suntec City) می باشد. در سال 1998 نام این فواره در کتاب رکورد های گینس ثبت شده است. هم چنین در سال 1995 این فواره به عنوان نماد ثروت و زندگی شناخته شد. فواره WEALTH از متریال سیلیکون ساخته شده است و محیط آن 66 متر است که با 4 ستون با محوری کج ساخته شده است.

طراحی فواره و آب نما

3- فواره Petrovskiy (پترووسکی) در روسیه

فواره Petrovskiy (پترووسکی) در جلوی تئاتر بولشوی (Bolshoi) شهر مسکو، روسیه قرار گرفته است. این فواره جذاب و زیبا در سال 1917 و پس از انقلاب روسیه ساخته شده است. شهر مسکو آب نما و فواره های بسیار جذاب و زیبایی دارد که شهروندان حتی برای نوشیدن آب نیز از آن ها استفاده می کنند. یکی از عوامل زیبایی شهر مسکو وجود این فواره و آب نما ها می باشد که در پارک ها و میادین شهر ساخته شده اند.

معرفی فواره و آب نما های زیبای دنیا

4- فواره TREVI (تروی) در ایتالیا

فواره TREVI (تروی) واقع در شهر رم، ایتالیا می باشد. که در سال 1762 توسط هنرمندی به نام Pannini تکمیل شده است. این فواره زیبا و جذاب دارای ارتفاع 26.3 متر است و عرض آن 49.15 متر می باشد. فواره TREVI (تروی) یکی از زیبا ترین و مهم ترین جاذبه های توریستی و گردشگری در جهان محسوب می شود.

فواره و آب نما


حتما ببینید: طراحی رستوران Tartufo Trattoria توسط استودیو معماری YOD design studio


5- فواره BUCKINGHAM (باکینگهام) در شیکاگو

فواره BUCKINGHAM (باکینگهام) واقع در مرکز پارک شهر شیکاگو می باشد. این فواره یکی از بزرگ ترین فواره های دنیار به شما می رود. شکل این فواره مانند کیک عروسی است و طرح آن از سبک هنری قرن 18 میلادی الهام گرفته شده است. در ماه های آوریل و اکتبر امکان بازدید از این فواره زیبا وجود دارد و در طول زمستان آن را با چراغ هایی مخصوص برای جشن تزیین می کنند.

معرفی فواره و آب نما های زیبای دنیا

6- فواره MONTJUIC (مونت جوس) در اسپانیا

فواره MONTJUIC (مونت جوس) واقع در شهر بارسلونا، اسپانیا می باشد. این فواره زیبا و جذاب در سال 1929 توسط هنرمندی به نام Carles Buigas (توسط کارلس بوگیا) برای  نمایشگاه بین اللملی شهر بارسلونا طراحی و ساخته شده است. هم چنین بعد ها در سال 1980 نور و موزیک به این طرح اضافه شد. اکنون در مکان فواره MONTJUIC (مونت جوس) تنها در ماه های اکتبر تا آوریل و در روز های جمعه و شنبه موزیک و رقص اجرا می شود.

فواره و آب نما

7- فواره ARCHIBALD (آرچیبالد) در استرالیا

فواره ARCHIBALD (آرچیبالد) واقع در پارک تفریحی Hyde (هاید) در استرالیا می باشد. این پارک یکی از زیبا ترین مکان های تفریحی در استرالیا می باشد. این فواره در سال 1932 رونمایی شد. پس از اتحاد استرالیا و فرانسه در جنگ جهانی اول نام این فواره انتخاب شد. نام این فواره، از نام طراح و سازنده آن artist François-Léon Sicard (فرانسوا لئون سیکراد) برگرفته شده است.

طراحی فواره و آب نما

8- فواره DUBAI (دبی) در امارات متحده عربی

فواره DUBAI (دبی) واقع در دریاچه برج خلیفه شهر دبی، امارات متحده عربی می باشد. این فواره توسط گروه طراحی WET طراحی و ساخته شده است. فواره DUBAI با استفاده از 6600 چراغ رنگی و پرژکتور تزیین شده است. این فواره دارای ارتفاع 275 متر و عرض 500 متر می باشد. هزینه ساخت این فواره زیبا 218 میلیون دلار بوده است. فواره DUBAI یکی از بزرگ ترین آب نما های دنیا محسوب می شود.

فواره و آب نما

منبع: homedit

ترجمه: از تحریریه معمار آپ