طراحی باغ در قلب یک آپارتمان مسکونی

در شهر حیدر آباد ، هندوستان حداقل مساحت قابل ساخت زیر بنای خانه های مسکونی 170 متر مربع است. به همین علت کارفرما ها به طراحی خانه باغ بسیار علاقمند شده اند. به این صورت که پلان خانه ها به شکل درونگرا با یک باغ در مرکز خانه طراحی می شود که سایر فضا ها در اطراف آن با کاربری های متفاوت قرار می گیرند. خانه باغ Soul واقع در شهر حیدر آباد ، هندوستان توسط استودیو معماری Spacefiction به مساحت 3900 فوت مربع طراحی و به اجرا رسیده است. در این آپارتمان مسکونی باغ به منظور ایجاد فضایی کافی برای عرصه هایی مانند پارکینگ، اتاق خدمتکاران و اتاق بازی در طبقه همکف به بالا برده شده است. هم چنین یک اتاق اضافه نیز برای میهمانان به بالکن اضافه شده است.

مشخصات کلی پروژه :

 • معمار : استودیو معماری Spacefiction
 • مکان پروژه : حیدر آباد ، هندوستان
 • تیم طراحی : Anusha Dasari
 • مهندسان پروژه : Raghavendra (ALONUM Design)
 • کارفرمایان پروژه : Suresh and Arpita
 • معمار منظر : Green Leaf Landscape
 • معماران پیشگام : Baba Sashank, Vindhya Guduru
 • تولید کنندگان : Saint Gobain, Asian Paints, Autodesk, Trimble
 • عکاسان پروژه : Monika Sathe Photography
 • مساحت پروژه : 3900 فوت مربع
 • سال ساخت : 2019

باغ در خانه

در ضلع جنوبی ساختمان به منظور جلوگیری از ایجاد گرما تمامی تاسیسات تعبیه شده است. هم چنین تعبیه درب های شیشه ایی کشویی در سالن نشیمن کمک بسزایی به تهویه هوا نموده است. در هنگام باز بودن درب ها نیز ، تمامی طول خانه به عنوان یک فضای واحد متصل به باغ و یکپارچه ، عمل می کند. در طبقه بالا نیز دو اتاق خواب یک نیمکت چوبی نیز قرار گرفته که دسترسی به آن به واسطه یک راهرو بتنی میسر شده است.

باغ در خانه

تیم معماران به منظور ایجاد حریم خصوصی با استفاده از فولاد نرم با سوراخ های برش لیزری اطراف محوطه دو طبقه مرکزی را پوشش داده اند. این سوراخ ها ، در مکان هایی که ساختمان های مجاور به فضا دید مستقیم دارند کوچک تر ، و جاهایی که دیوار قرار دارد ، بزرگ تر هستند. برای محافظت ساختمان در برابر باران و حشرات موزی ساختمان از بالا به وسیله شیشه و در اطراف نیز با استفاده از شبکه های ضد زنگ پوشش داده شده است. هم چنین نور وارد شده از میان آن ها نیز فیلتر شده و باعث افزایش رشد گیاهان باغ می شود.

باغ در خانه

نور به وسیله یک فیوز اتوماتیک ، به محوطه بازی در زیر زمین هدایت می شود. باغ این خانه مسکونی دارای یک فواره است که صدای آب آن ، باعث ایجاد حسی از یک محیط استوایی در خانه شده است. در تمامی عرصه های این خانه طبیعت باغ را حس می شود. اتاق خواب اصلی این خانه باغ واقع در تراسی است که مشرف به باغ پایین است. کمد دیواری این خانه ساخته شده از نیشکر های دست بافت هستند.

باغ در خانه

سرویس بهداشتی داخل اتاق خواب به شکل شفاف طراحی و ساخته شده است به گونه ایی که گیاهان و گلدان های داخل آن ، به وضوح قابل مشاهده هستند نور این مکان از پنجره روی سقف تامین شده است. اتاق خواب کودکان این خانه باغ دارای یک تراس می باشد که مشرف به ضلع شرقی ساختمان است. و فضای در نظر گرفته شده برای بازی های آن ها به باغ دید دارد.

طراحی باغ در خانه

در اتاق مطالعه این خانه باغ گیاهانی زیر پنجره سقفی تعبیه شده اند که به محض ورود به داخل اتاق به عنوان نقطه تمرکز ، توجه هر بیننده ایی را به خود جلب می کنند. به هنگام طلوع آفتاب این اتاق روشن می شود که نور به وسیله صفحه سوراخ دار فیلتر شده و میز مطالعه را گرم می کند.

طراحی باغ در خانه

نمای این ساختمان مسکونی دارای کرکره های بازشویی ساخته شده از فولاد نرم سوراخ دار است که همچون یک پرده باعث مسدود شدن دید خانه های مجاور به داخل خانه شده است. این کرکره های بازشویی در طول روز ، کدر و مات هستند و به هنگام غروب و تابش نور به داخل خانه ، شفاف می شوند و همچون جواهری زرد رنگ می درخشند. کفپوش ساختمان ترکیبی زرد و سفید از اکسید سیمان ، کاشی های سیمانی دست ساز و کاشی های سفالی است. سقف ساختمان نیز پس از شاتر کردن دال های بتن یه شکل اکسپوز طراحی شده است. بیشتر دیوار های این آپارتمان مسکونی به رنگ سفید هستند و برخی از آن نیز زرد رنگ می باشند.


حتما ببینید : طراحی عطاری و کلینیک طب سنتی در چین


سایر تصاویر پروژه طراحی خانه باغ در هندوستان

طراحی باغ در خانه

طراحی باغ در خانه

فضای سبز در آپارتمان

فضای سبز در آپارتمان

فضای سبز در آپارتمان

فضای سبز در آپارتمان

طراحی خانه باغ

طراحی خانه باغ

طراحی خانه باغ

طراحی خانه باغ

پلان خانه باغ

پلان خانه باغ

پلان خانه باغ

پلان خانه باغ

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ