طراحی ساختمان صدا و سیمای اسپانیا

ساختمان صدا و سیمای کشور اسپانیا که “BBVA” نام دارد در شمال حاشیه شهر مادرید پایتخت این کشور واقع شده که توسط گروه معماری Herzog and de Meuron طراحی و اجرا شده است. سایت این پروژه به علت برخی محدودیت ها با، ساختمان های تجاری، گسترش خانه های مسکونی منطقه، دفاتر اداری تازه تاسیس و بزرگ راه ها محدود شده است. وقتی که بانک، زمین ساختمان صدا و سیمای اسپانیا را خریده بود، قسمت اعظمی از سایت توسط هشت ساختمان نیمه کاره اشغال شده بود. بنابراین گروه معماران Herzog and de Meuron با استفاده از همین ساختمان های ناتمام پروژه خود را کامل کردند.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه معماری Herzog and de Meuron
  • مکان پروژه : شهر مادرید، اسپانیا
  • عکاس پروژه : Rubén P. Bescós
  • مساحت پروژه : 251979 هزار متر مربع
  • سال ساخت : 2015

ساختمان صدا و سیمای

تیم معماران در طراحی این پروژه عظیم، ساختمان های خطی شکل سه طبقه را به همراه مراکز تجاری و فضای سبز که قبل از ساختمان اصلی در سایت قرار داشتند، را به وسیله شیب ملایم سایت به یک دیگر متصل کرد و این امر همانند فرشی می باشد که بر روی زمین پهن شده است. گروه معماری Herzog and de Meuron با هدف تامین انحصاری قسمتی از نیاز های ساختمان اصلی صدا و سیما، این ساختمان های خطی شکل سه طبقه را درون سازی کردند.

در کل این ساختمان های خطی شکل نسبت به اطراف و هویت بصری سایت ارتباط چندانی ندارند. تنها شرایطی را فراهم کرده اند که امکان تامین کاربری های لازم به بهترین شکل وجود داشته باشد. این ساختمان های سه طبقه به وسیله شیب ملایم سایت و پله ها به یک دیگر متصل شده اند که موجب ترغیب و تشویق عموم به ارتباط غیر رسمی شده اند.

ساختمان صدا و سیمای

تیم طراحی Herzog and de Meuron در این پروژه تمام نما های ساختمان ها را به شکلی طراحی کرده است که تمام فضا های داخلی از حداکثر نور طبیعی استفاده می کنند.

این ساختمان اصلی که تحت عنوان مقر جدید صدا و سیمای اسپانیا می باشد با طرفیتی معادل 6 هزار پرسنل طراحی شده است. تیم طراحان در این پروژه با در نظر گرفتن اختلاف ظاهر و مفهوم دو مجموعه، با هدف دستیابی یک راهکار رادیکال قصد داشتند تا چشم انداز ساختمان و ارتباط بصری را با یک دیگر تلفیق کنند. و می توان گفت بزرگ ترین چالشی که معماران در طراحی این پروژه با آن مواجه بودند ایجاد تعادل میان عناصر مصنوعی و طبیعی بود تا بتوانند کل مجموعه را مثل یک باغ بزرگ در داخل شهر به تصویر بکشند.

ساختمان صدا و سیمای

تیم طراحان موفق شدند تا شکل و فرم ساختمان جدید را که یک حجم خام بود توسط سازه و طراحی نمایی هوشمندانه شاخص و برجسته کنند. دریافت نور و شرایط محیطی مناسب از مهم ترین ویژگی های طراحی ساختمان صدا و سیمای اسپانیا محسوب می شود. در پیرامون باغ های داخلی که متمرکز به محوطه اصلی مجموعه می باشد، نمای جنوبی این ساختمان به وسیله اسلب های چوبی پیش آمده، ستون های بتنی و بافت سبز باغ موجب ایجاد یک شرایط اقلیمی مناسب برای ساختمان شده است. تیم معماران دیوار های شیشه ایی نمای ساختمان را با استفاده از رگلاژ ها به صورت متحرک طراحی کرده اند که می توان آن ها را به اندازه دلخواه در جهت افقی و عمودی باز و یا بسته کرد.

گروه معماری Herzog and de Meuron در قسمت جلویی نمای شیشه ایی ساختمان، شیار هایی را تعبیه کرده است که به عنوان یک پوسته شماتیک موجب ایجاد سایه در تمام ساعات روز می شوند. تیم طراحان به وسیله همین پوسته های شماتیک، قابلیت تنظیم میزان انعکاس نور و زاویه تابش نور خورشید را بر روی تمام اتاق ها فراهم کرده اند. ساختمان BBVA نسبت به ساختمان های پیرامون خود بسیار مرتفع می باشد که همین امر موجب ایجاد یک چشم انداز متفاوت و زیبا شده است. تیم طراحان با هدف هماهنگ سازی این ساختمان اداری با کوهستان مادرید، ساختمان BBVA را مرتفع طراحی کرده اند.


حتما ببینید : طراحی 30 نمونه مبل مدرن که فضای خانه شما را زیبا تر می کنند


سایر تصاویر پروژه طراحی ساختمان صدا و سیمای اسپانیا

طراحی ساختمان اداری

طراحی ساختمان صدا و سیمای اسپانیا

طراحی ساختمان اداری

طراحی ساختمان صدا و سیمای اسپانیا

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ