4 ترفند ساده برای افزایش فضای کمد لباس و اتاق خواب

4 ترفند ساده برای افزایش فضای کمد لباس و اتاق خواب - Genius Closet Organizing 6 1

4 ترفند ساده برای افزایش فضای کمد لباس و اتاق خواب

ترفند هایی هوشمندانه و موثر برای افزایش فضای کمد لباس و اتاق خواب

آیا امکان افزایش فضای کمد لباس وجود دارد؟ امروزه با زندگی شهری و آپارتمانی، خانه ها کوچک تر شده اند و برای قرار دادن لوازم مختلف مانند لباس و … فضای کافی وجود ندارد. با این حال مجبور به جا دادان تعداد زیادی لباس در فضایی کوچک هستیم. و همین علت موجب ایجاد فضایی به هم ریخته در اتاق شده و شما برای یافتن لباس های خود دچار مشکل خواهید شد. اما با ترفند هایی ساده و هوشمندانه می توانید حداکثر استفاده مفید را از فضا داشته باشید و فضای کمد لباس‌ های خود را افزایش دهید. حتی برای انجام این کار نیازی به متخصص دکوراسیون داخلی ندارید و هزینه های گزافی را نیز متحمل نخواهید شد. و تنها با استفاده از ابزار های ساده و هوشمندانه می توانید به راحتی فضای داخل کمد را افزایش دهید. در این مطلب از سایت معمارآپ با 4 ترفند ساده برای افزایش فضای کمد لباس و اتاق خواب آشنا خواهید شد و می توانید بدون آن که نیازی به فضای بزرگ نری داشته باشید، لباس‌ های جدید خود را در کمد جا دهید.

در افزایش فضای کمد لباس مسئله مهم این است که بزرگ یا کوچک بودن کمد فرقی ندارد. و شما همیشه این احساس را دارید که جای کافی برای بسیاری از لباس ها وجود ندارد. و این کمبود فضا مانع از خرید لباس‌ های جدید می شود. به هر حال علاوه بر این که شما نیازی به خرید لباس های جدید دارید یا نه، استفاده بهینه از فضا کمک فراونی به منظم شدن و مرتب شدن کمد شما می نماید. و با این کار شما می توانید به افزایش فضای کمد خود کمک نموده و به لباس هایتان دسترسی آسان و راحتی داشته باشید. یکی از شاخه‌ های مهم دکوراسیون داخلی صرفه جویی در فضا و ایجاد فضای بیشتر است که دارای اصول و شیوه های مختص به خود است و بهتر است شما برای افزایش فضای کمد لباس‌ های خود این قواعد و اصول را بشناسید.

افزایش فضای کمد لباس

یک کمد لباس کامل دارای چه فضا هایی است ؟

یک کمد لباس کامل دارای 4 فضای اصلی است که هر یک کاربرد خاصی دارند. این بخش ها به شرح زیر می باشند :

بخش اول : این بخش متعلق به چوب لباسی‌ ها است یعنی میله ایی که شما چوب لباس‌ی های خود را همراه با لباس‌ ها روی آن آویزان می‌ کنید. این فضا مختص لباس هایی است که نباید تا شوند مانند،مانتو ها، لباس‌ های مجلسی، پالتو و برخی از شلوار ها و دامن‌ ها و بهترین گزینه برای سالم نگه داشتن آن‌ ها، آویزان کردن آن ها است.

بخش دوم : این قسمت متعلق به لباس‌ هایی است که باید تا شوند. این قسمت می تواند قفسه‌ ها یا کشو های داخل کمد و یا حتی کف کمد شما باشد.

بخش سوم : این بخش نیز متعلق به کفش های شما است. یعنی قسمتی که شما در آن کفش‌ های خود را با جعبه یا بدون جعبه قرار می دهید. این قسمت نیز می‌ تواند گوشه‌ ایی از کف کمد، یا فضای بالای کمد و یا قفسه‌ ها باشد.

بخش چهارم : این فضا به اکسسوری ها اختصاص دارد. یعنی شال و روسری، کیف، جواهرات و موارد دیگری که در دسته لباس‌ های اصلی قرار نمی‌ گیرند، و می توانند در قفسه‌ های مناسب یا فضایی خاص در کشو قرار داده شوند.

در واقع بدون مشخص کردن این بخش ها نمی توانید به درستی کار مرتب کردن کمد لباس و افزایس فضای کمد را انجام دهید. بنابراین باید ابتدا فضایی را که در دسترس دارید به طور کامل اندازه گیری و بررسی کنید و سعی کنید واقع بینانه عمل کنید و تصمیم بگیرید. در ادامه با 4 ترفند هوشمندانه و موثر برای افزایش فضای کمد لباس و اتاق خواب آشنا خواهید شد.

1- از پشت درب کمد برای افزایش فضای کمد استفاده کنید :

پشت درب کمد، فضایی است که معمولا بیشتر افراد به آن چندان اهمیتی نمی دهند، در حالی که این فضا می تواند امکانات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار دهد و تعداد بسیاری از لباس‌ ها و اکسسوری‌ ها را در خود جای دهد. البته تنها در کمد هایی که دارای درب لولایی هستند این کار امکان پذیر است و فضای پشت درب کمد هایی که درب کشویی و ریلی دارند، به سادگی قابل دسترس نیستند. اما در این حالت نیز شما می توانید از فضای جلوی درب استفاده نمایید و فضای بیشتری را با آویزان نمودن تعدادی از لباس‌ ها و اکسسوری‌ ها، در داخل کمد خود ایجاد نمایید. اما اگر این مسئله برای شما بسیار حائز اهمیت است می توانید درب کمد لباس خود را تعویض نمایید و به جای درب ریلی، از درب لولایی استفاده کنید.

به هر حال برای استفاده از فضای پشت درب کمد شیوه های مختلفی وجود دارد و نخستین قدم برای انجام این کار، کوبیدن چند میخ و یا چسباندن قلاب‌ های محکم روی درب است. بعد از انجام این کار یک یا دو عدد چوب لباسی را به این قلاب‌ ها و میخ‌ ها آویزان نمایید. به علاوه می توانید از یک صفحه سوراخ‌ دار بهره بگیرید و به درب آویزان کنید و جواهرات روزمره خود را در آن قرار دهید. معمولا فضای پشت درب کمد فضای مناسبی برای آویزان کردن جا جورابی، جای لباس زیر و آویز روسری است.

افزایش فضای کمد لباس

2- افزودن یک میله چوب لباسی جدید :

بیشتر کمد های لباس تنها دارای یک میله برای آویزان نمودن چوب لباسی هستند که بسته به بزرگی کمد می توان در آن تعداد مشخصی لباس جای داد. با زیاد شدن تعداد لباس ها، لباس های آویخته شده از میله های لباس ها به یک دیگر فشرده شده و در نتیجه فضای کافی برای تنفس وجود ندارد و امکان بو گرفتن و چروک شدن لباس ها وجود دارد. اما شما می توانید تحت شرایط خاصی فضای در دسترس برای قرار دادن چوب لباسی‌ ها را افزایش دهید. اگر کمد لباس شما بیشتر از 220 سانتی متر ارتفاع داشته باشد، می توانید به جای یک ردیف چوب لباسی، از دو ردیف چوب لباسی بهره بگیرید.

این کار با نصب یک میله جدید حدود 90 تا 110 سانتی‌ متر پایین‌ تر از میله اول امکان پذیر است و نیازی به هزینه های بسیار نیز ندارد. البته به یاد داشته باشید که باید یک میله چوب لباسی حداقل 100 تا 105 سانتی‌ متر از سطح زمین فاصله داشته باشد. (به قد و بلندی لباس‌ های شما بستگی دارد).  فاصله میله بالایی نیز باید حدود 7 تا 8 سانتی متر فاصله با سقف داشته باشد و میله نیز باید حداقل 30 سانتی متر با دیوار پشت فاصله داشته باشد. میله پایینی می تواند مکان مناسبی برای قرار دادن لباس‌ های کوتاه‌ تر مانند دامن و بلوز مجلسی و شلوار باشد. به همین سادگی شما می توانید فضای داخل کمد را افزایش دهید.

افزایش فضای کمد لباس


حتما ببینید : 43 ایده الهام بخش برای دکوراسیون نشیمن


3- حداکثر استفاده مفید از فضای قفسه ها :

لباس هایی هستند که امکان آویزان نمودن آن ها از چوب لباسی وجود ندارد. مانند لباس‌ های بافتنی و هر لباسی که بر اثر وزن خود تغییر شکل می‌ دهد و باید تا شوند، هم چنین اکسسوری‌ هایی مانند کیف، کفش و جعبه‌ هایی که حاوی لباس‌ ها و اکسسوری‌ های شما هستند. امکان قرار دان تمامی این موارد در کف کمد وجود ندارد، زیرا علاوه بر نبود فضای کافی، کمد شما را شلوغ و به هم ریخته نشان می دهد. بنابراین لازم است که در فضای کمد، به تعداد کافی قفسه وجود داشته باشد تا امکان قرار دادن آن ها در کمد وجود داشته باشد. بهتر است این قفسه ها درب نداشته باشند و عمق آن ها بیشتر از 35 سانتی متر نباشد. در صورت نبود قفسه های کافی در کمد، امکان استفاده از قفسه های مجزا وجود دارد. قفسه ها در انواع فلزی و پلاستیکی موجود هستند که با توجه به بادوام بودن، احتمال نخ کش شدن لباس ها وجود دارد. به همین علت مناسب ترین گزینه استفاده از قفسه‌ های چوبی و ام دی اف است. ترجیحا لباس‌ هایی را که تا کرده و روی هم قرار می‌ دهید، را در یک پوشش کاغذی مناسب قرار دهید و به منظور تمیز و سالم‌ تر باقی ماندن بین آن‌ ها یک ورقه حوله کاغذی قرار دهید.

افزایش فضای کمد لباس

4- استفاده از کشو :

هیشه کشو های داخل برای قرار دادن چیز های کوچک مانند: جواهرات، لباس‌های زیر، جوراب و … مناسب ترین فضا محسوب می شوند. حتی اگر حداکثر استفاده بهینه را از قفسه‌ ها و فضای پشت درب کرده باشید، باز هم به کشو نیاز خواهید داشت. حتما کمد لباسی تهیه کنید که حداقل دارای یک یا دو کشو باشد و این کشو ها را با استفاده از تقسیم کننده‌ های مناسب به چند بخش مجزا تقسیم نمایید. برای مثال، در یک بخش جواهرات و اکسسوری‌ های کوچک، در بخش دیگر جوراب ها و در بخش دیگری لباس های زیرا قرار دهید. هم چنین می توانید لباس‌ هایی را که کمتر استفاده می‌ کنید و فضایی برای آن ها در کمد وجود ندارد را تا کنید و در کشو قرار دهید.

افزایش فضای کمد لباس

منبع : Real Simple

ترجمه : از تحریریه معمارآپ

درباره نویسنده