طراحی ورزشگاه هزاع بن زاید توسط گروه معماریPattern

ایده های طراحی ورزشگاه هزاع بن زاید از زبان معمار پروژه : در این استادیوم 25000 نفره ی رده ی FIFA که توسط گروه معماران Pattern طراحی شده، روش جدیدی برای معماری ورزشی در منطقه ی خلیج با گنجاندن نماد تیم العین در نمای سازه ارائه شده است. بخش هایی از این نماد توسط اقلیم بیابانی محلی و مناظر آن نمود می یابد.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : Pattern Design
  • مکان پروژه : ابوظبی – امارات
  • سال ساخت پروژه : 2014

طراحی ورزشگاه هزاع بن زاید - ابوظبی

طراحی ورزشگاه هزاع بن زاید :

ورزشگاه هزاع بن زاید (HBZ) به تازگی به عنوان استادیوم باشگاه فوتبال العین ساخته شده است. العین یکی از باشگاه های پیشتاز در لیگ حرفه ای امارات متحده ی عربی است. در این استادیوم 25000 نفره ی رده ی FIFA که توسط گروه معماران Pattern طراحی شده، روش جدیدی برای معماری ورزشی در منطقه ی خلیج با گنجاندن نماد تیم العین در نمای سازه ارائه شده است. بخش هایی از این نماد توسط اقلیم بیابانی محلی و مناظر آن نمود می یابد.

طراحی ورزشگاه هزاع بن زاید

العین دومین شهر بزرگ در امارت ابوظبی است و قدمت سکونت در آن به هزاران سال می رسد. این شهر به خاطر باغات نخلی که دارد بسیار مشهور است. طرح معماران Pattern از هندسه ی طرح چرخشی برگ های نخل الهام گرفته شده است. معماران از به روزترین فناوری پارامتری برای خلق نمای بیرونی آن که این مفهوم را نمایش می دهد، استفاده کردند.

طراحی ورزشگاه هزاع بن زاید

این نمای “تنه ی نخل” به شکل یک دستگاه خنک کننده ی منفعل نیز عمل می کند؛ به هنگام گرمای روز بر روی سازه سایه می اندازد و امکان جریان یافتن هوای تازه را فراهم می کند. درون معماری کاسه مانندی که این نما ایجاد می کند شرایط راحتی برای تماشاگران و امکان رشد چمن فراهم شده است.

ورزشگاه هزاع بن زاید

سقف ورزشگاه، نخستین نمونه در منطقه است و بطور خاص برای حفاظت در برابر خورشید طراحی شده است. بیشتر ورزشگاه ها در خلیج بر مبنای مدل اروپایی سقف پس ریز طراحی شده اند که برای اقلیم های مرطوب ایجاد شده و در نتیجه در نواحی گرم و خشک جهان، امری زائد است.

هزاع بن زاید

معماران Pattern از سربند عربی الهام گرفته و سقف سایبانی خمشی-گرانشی و موجی شکل ساخته اند که حین مسابقه بر زمین و تماشاگران، سایه می اندازد و در عین حال امکان ورود میزان کافی نور خورشید برای رشد طبیعی چمن ها در طول روز را فراهم می آورد. شکل ظاهری شناور سقف به تمامی تماشاگران امکان برخورداری از نمایی بدون مانع را داده و شرایط محیط داخلی در طول مسابقه را بهبود می بخشد.

هزاع بن زاید

یک موضوع کلیدی مورد بررسی، تقسیم بندی مخاطبان ورزشگاه بود. ردیف پایینی دارای شیب معکوس، این مشکل را حل می کند، صندلی های این بخش، گرانتر هستند.
این ورزشگاه به لحاظ نوع شناسی در درجه ی اول یک مکان ورزشی برای یک جامعه محسوب می شود. امکان دسترسی عابرین پیاده فراهم و ترغیب شده و در اطراف ورزشگاه شاهد سیل خروشان خودروهای پارک شده نیستیم. این معماری برای رویدادهای غیر مسابقه نیز مناسب بوده و سازه ای است که در طول سال مقصد پر رفت و آمدی محسوب می شود.
ورزشگاه HBZ نخستین پروژه ی ساخته شده ی ما است. این سازه، اصول طراحی ما شامل نظم طبیعی، ریاضیات و هماهنگی بصری را در کنار هم گرد آورده است. ما به این طراحی و آنچه طی چهار سال کار بدان دست یافته-ایم، بسیار افتخار می کنیم.
معمار دیپش پاتیل، بنیانگذار Pattern.


حتما ببینید: طراحی استادیوم فوتبال Arena Borisov


طراحی ورزشگاه

سایر تصاویر و پلان های پروژه طراحی ورزشگاه هزاع بن زاید :

طراحی استادیوم فوتبال هزاع بن زاید

طراحی استادیوم فوتبال هزاع بن زاید

پلان استادیوم فوتبال هزاع بن زاید

پلان ورزشگاه

پلان ورزشگاه هزاع بن زاید

پلان ورزشگاه

طراحی ورزشگاه هزاع بن زاید :

ترجمه : تحریریه معمارآپ