طراحی مدرسه Kalasatama توسط گروه معماری JKMM

منطقه جدید و در حال رشد شهر کالاساتاما (Kalasatama) در حال حاضر دارای مرکز مراقبت از کودکان و مدرسه است. مدرسه Kalasatama با نمایی رنگارنگ و جذاب توسط گروه معماری JKMM در هلسینکی، فنلاند طراحی شده است. این مدرسه هیچ کلاس درسی که دارای میز و صندلی های رسمی و رایج باشد را ندارد و  هم چنین کلاس های آن پر سر و صدا نیستند.

مشخصات کلی پروژه

 • معمار: گروه معماری JKMM
 • مهندس معمار: Juha Mäki-Jyllilä
 • مهندس سازه: Finnmap Consulting Oy
 • مهندس فضای سبز: Maisema-arkkitehtitoimisto Maanlumo Oy
 • طراحی داخلی: Päivi Meuronen
 • پیمانکار: Oy Rakennuskultti Ab
 • همکاران طرح: Asmo Jaaksi, Teemu Kurkela, Samuli Miettinen
 • تاسیسات الکتریکی: Insinööritoimisto Lausamo Oy
 • عکاس: Studio Hans Koistinen , Mika Huisman, Courtesy of JKMM Architects
 • مکان پروژه: هلسینکی، فنلاند
 • مساحت پروژه: 8480 متر مربع
 • سال ساخت: 2016

مدرسه Kalasatama

شهر هلسینکی Helsinki,  در سال 2010 یک رقابت معماری برای مدرسه و مرکز مراقبت روزانه برگزار کرد که در این مسابقه تیم معماری JKMM با ارائه طرحی ملهم از “خیمه” برنده این رقابت شد. مدرسه Kalasatama به عنوان یک ساختمان عمومی جذاب و قابل دسترس طراحی شده بود. طراحی این ساختمان سرشار از زندگی و هیجان است و شادابی آن در رنگ آمیزی نمای این ساختمان در میان بلوک های ساختمان های بتنی اطراف به وضوح دیده می شود و شکل آن شبیه به مجسمه ایی زیبا و جذاب می باشد که به یک مکان قابل توجه در ساختار شهری بین خیابان Junonkatu و پارک Kalasatamanpuisto تبدیل شده است. این ساختمان دارای سه طبقه با یک حیاط مرکزی می باشد.

مدرسه Kalasatama

این مدرسه به گونه ایی برنامه ریزی شده است که کودکان پس از ورود به مدرسه ابتدا آموزش خود را از از مقطع دبستان تا مقاطع بالاتر و در نهایت دانشگاه در این مرکز خواهند بود و تمام دوران تحصیل خود را در این مرکز می گذرانند. هدف از طراحی این مدرسه این است که همراه با آموزش و رشد کاربران خود مدرسه نیز از یک مرکز مراقبت روزانه یک طبقه به یک مدرسه جامع سه طبقه رشد کند.

طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

مدرسه Kalasatama در دو مرحله ساخته شده است. مرحله اول آن شامل ساخت ساختمان آموزش ابتدایی بود و تسهیلات پیش دبستانی و هم چنین امکانات ورزشی و غذاخوری می باشد که در بهار 2016 ساخته شد و مرحله دوم آن با افزایش دانش آموزان و رشد و ارتقای دانش آموزان قدیمی به درجات بالا تر در سال 200 تکمیل خواهد شد که دارای ظرفیت حدود 700 نفر دانش آموز را خواهد داشت و شامل سالن غذاخوری، خوابگاه، کتابخانه و نیز امکانات آموزشی برای دانش آموزان مسن تر خواهد بود.

طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

ساختمان دارای یک قاب بتنی تقویت شده می باشد. طبقات از بتن قالب‌ریزی شده در محل ساخته شده‌ اند، سازه بام مواج روی سقف از جنس چوب می باشد و پیش آمدگی های سقف از سازه محافظت می کند. در حیاط، یک مسیر سایبان‌دار وجود دارد که از جنس فولاد می باشد و ساختمان را در بر می‌گیرد. دیوار خارجی متفاوت از ساختمان مدرسه با بازی با رنگ های مختلف ایجاد شده است.  روکش فلزی، با رنگ تند، از صفحات بتنی فیبری با دوام ساخته شده است. پانل های مشبک آلومینیومی که مطابق با معماری طراحی شده اند، برای محافظت ساختمان در برابر آب و هوای آلوده و تابش نور خورشید استفاده شده اند.

طراحی مدرسه Kalasatama

امکانات تدریس این مدرسه برای پشتیبانی از جدیدترین مفروضات پایه‌ آموزش و پرورش طراحی شده است. میز و کلاس درس سنتی کنار گذاشته شده است و معلم دیگر در پشت میز نمی نشیند. محیط باعث تحریک و تعامل و هم چنین باعث ایجاد انگیزه می شود. امکانات آموزشی و مبلمان آن ها برای کارهای مختلف طراحی شده و دانش آموزان با آموزش در بین این فضا ها جابه جا می شوند. راه حل های فضایی و مبلمان دانش آموزان را به معلم نزدیک تر می کند و می تواند برای شرایط مختلف تدریس تغییر کند. این امکانات را می توان به راحتی تغییر داد و با باز کردن دیواره های پارتیشن، به راحتی جایگزین و به یک دیگر متصل می شوند. هم چنین طراحی چند منظوره  به یادگیری عملکرد-محور و پدیدار-محور را نیز کمک می کند.

مدرسه Kalasatama

ساختمان مدرسه Kalasatama یک ابزار آموزشی است. تمام تجهیزات فنی و عملیات ساختمان در دسترس برای دیدن و مطالعه است. دانش آموزان می توانند ببینند که هوای تازه از کجا می آید و آب به کجا می رود. کار انجام شده توسط کارکنان پنهان نیست. تدریس و تعمیر و نگهداری می تواند توسط همه از طریق پنجره های بزرگ دیده می شود. ایده طراحی امکانات ساختمان، ایجاد یک روحیه اجتماعی و توسعه مهارت های اجتماعی است.

طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

تجهیزات فنی قابل مشاهده در داخل ساختمان یک حس گرافیکی و صنعتی به وجود می آورد. در طراحی دکوراسیون داخلی از چوب استفاده شده است. سطوح گرم تخته چند لایی به سطوح متضاد مات و مشکی متصل می شوند. نقاط رنگی، رنگ سبز در مرکز مهد کودک و رنگ قرمز در مدرسه  فقط برای مبلمان استفاده شده است.

طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

قلب هر سلول – یک واحد آموزشی برای 75 دانش آموز یک فضای عمومی و وسیع است که امکانات آموزشی حول آن ها گروه بندی می شوند. در وسط آن یک مبلمان بزرگ پاتوق مانند به منظور دور هم جمع کردن دانش آموزان قرار گرفته است. مبلمان قرمز و کاملا پارچه ایی می تواند هم زمان تمام دانش آموزان یک سلول را در خود جای دهد. با توجه به وضعیت، می توان آن را برای صندلی، به عنوان یک امکان آموزش یا محل بازی استفاده کرد. فضای بزرگ دارای مبلمان ذخیره سازی می باشد، جایی که دانش آموزان می توانند وسایل خود را حفظ کنند.

طراحی مدرسه Kalasatama

تمام مبلمان ثابت توسط معماران JKMM طراحی شده است. این راه کارها به طور خاص برای ساخت مدرسه و نیاز های آموزشی آن طراحی شده است. انتخاب منریال تحت تاثیر این واقعیت است که در داخل ساختمان کفشی پوشیده نمی شود.

طراحی مدرسه Kalasatama

در ساختمان مدرسه، یادگیری نیز زمانی که کسی پشت میز نشسته است ممکن است. میز و صندلی های معمولی با صندلی های دایره ای، مبل بین‌بگ و جیم‌بال (توپ های سالن های ورزشی) تکمیل شده اند. تمام مبلمان غیر ثابت می تواند به راحتی جا به جا شود. میز ها دارای چر می باشند و صندلی ها روی هم جمع می شوند. قطعات مختلف مبلمان به خوبی با یک دیگر ترکیب می شوند و می توانند در سایر مکان ها استفاده شوند. مبلمان غیر ثابت، مانند Nikari ، Artek و Martela می باشند که اکثرا فنلاندی هستند.

مدرسه Kalasatama

شور و احساس با هنر در داخل مدرسه ادامه می یابد. ساختمان مدرسه بخشی از یک پروژه هنری می باشد. مرحله اول (تکمیل شده) دارای بازی با سایه روی دیوار به نام Shadow Play است که توسط Heli Hiltunen  برای این مدرسه نقاشی شده است. در مرحله دوم، تجربه هنری در بخش مدرسه توسط هنرمند دیگری که بعدا انتخاب می شود، تکمیل خواهد شد.


حتما ببینید: تصاویر جذاب Rich Mccor از پروژه های معروف معماری


سایر تصاویر پروژه طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

مدرسه Kalasatama

مدرسه Kalasatama

مدرسه Kalasatama

طراحی مدرسه Kalasatama

طراحی مدرسه Kalasatama

طراحی مدرسه Kalasatama

طراحی مدرسه Kalasatama

طراحی مدرسه Kalasatama

طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

طراحی مدرسه Kalasatama در فنلاند

منبع: archdaily

ترجمه: از تحریریه معمار آپ