استفاده خلاقانه از نور های خطی در 5 پروژه معماری منحصر به فرد

نور های خطی : طراحی نور پردازی یک پروژه تاثیر مستقیم بر حس فضا دارد و راه های مختلفی برای استفاده از فضا به ما ارائه می دهد. انتخاب تجهیزات روشنایی برای یک پروژه می تواند در اوایل فرایند طراحی رخ دهد. این روشنایی ها می توانند مفهوم کلی کانسپت طراحی و ایده هایی که ورای آن قرار دارد را تغییر دهند.  راه حل های روشنایی و محصولات مختلف برای نورپردازی، در اشکال واندازه متنوع و گوناگون ارائه شده است که شامل راه حل های قدیمی و سنتی نور های آویز قدیمی و هم چنین نورهای مخفی امروزی می باشد. اگرچه هنگامی که ایده اصلی طراحی یک فضا در استفاده از سطوح نرم و خطوط موج دار می باشد، نورهای خطی و توکار در نورپردازی مؤثرتر از سایر محصولات نورپردازی هستند.

نور های خطی

معمار شاپ در این مطلب با پروژه هایی که به شما معماران عزیز معرفی می کند نشان می دهد که چگونه می توان نور پردازی های ساده ای را برای طیف گسترده ای از ساختارهای ساختمان به کار برد. و یا اگر شما به دنبال یک راه حل عالی برای نور پردازی پروژه بعدی یا اگر به دنبال راهکاری اقتصادی و کار آمد برای نور پردازی می باشید این نمونه های موردی معاصر می توانند راهگشای شما باشند.


حتما ببینید: طراحی اتاق نشیمن مدرن به رنگ آبی تیره


1- مرکز طراحی Vol Walker Hall و Steven L. Anderson، طراحی شده توسط شرکت معماری Blackwell Architects، Fayetteville، در ایالت آرکانزاس، آمریکا

نور های خطی تولید شده توسط شرکت های Visa، Winona، Eaton، Spectrum و Selux

مرکز طراحی Vol Walker Hall، دوره های مختلف معماری، معماری منظر و معماری داخلی را به صورت هم زمان درون یک ساختمان قرار داده است. کانسپت و مفهوم اتصال و جریان، در سراسر فضای این مرکز طراحی با ایجاد یک ساختمان ترکیبی به وجود آمده است، ساختمانی که از یک طرف با بازسازی متفکرانه از کتابخانه اصلی این دانشگاه یعنی Vol Walker Hall  و از طرف دیگر با یک بخش توسعه مدرن رو برو است.

قبل از این گالری مرکزی یک سیستم روشنایی و آکوستیک ضعیف داشته است. استراتژی برای رفع این مشکل و وارد کردن نور به داخل بنا در نظر گرفته شده بود، یک استراتژی برای آوردن نور دو برابر بود. اول، با معرفی راه حل های نورپردازی مختلف و محصولات روشنایی متنوع وابسته به معماری، روش های ساخت و ساز نورپردازی را برای دانشجویان خود نمایش می دهند. دوم، ایجاد یک فضایی که در عین استفاده از محصولات متنوع، متحد و یکپارچه باشد. در این پروژه یک ورودی جدید در محدوده محوطه اصلی دانشگاه قرار داده شده است. نور طبیعی به مرکز ساختمان قدیمی در مکانی که به بنای جدید متصل می شود، با استفاده از فضای اختصاص داده شده به پلکان، به داخل وارد می شود. در این پروژه بسیاری از گونه های مختلف و برند های متنوع محصولات روشنایی از نور های آویز تا نورهای توکار خطی با هم به صورت ترکیبی استفاده شده اند. برندهایی مانند Visa Lighting تا برندهای Winona Lighting، Spectrum، Selux, و Lucifer Lighting در کنار هم قرار گرفته اند تا فضایی منحصر به فرد برای مطالعه و طراحی ایجاد کنند.

استفاده خلاقانه از نور های خطی

استفاده خلاقانه از نور های خطی

 

2- ساختمان اداری Dominion طراحی شده توسط زاها ، در مسکو، روسیه

نور های خطی تولید شده توسط شرکت FisTechenergo

دو گانه های سیاه و سفید و تاریک و روشن، واژه هایی هستند که به خوبی می توانند توصیف گر پروژه ساختمان اداری Dominion طراحی شده توسط زاها حدید باشند. این فضای کاری یکی از اولین پروژه های جدید است که برای بخش های در حال توسعه IT (بخش های خلاق و فناری) در شهر مسکو ساخته شده است. ایده طراحی این فضا این بود که مجموعه ای از صفحات منظم که با فاصله از یک دیگر در تراز های مختلف قرار گرفته اند ایجاد شود.

بالکن ها و راه پله ها، هر سطح در داخل یک آتریوم مرکزی، را به یک دیگر متصل می کنند که این آتریوم امکان نفوذ نور به داخل بنا را به وجود می آورد. با نگاه کردن از بالا به پایین تمام صفحات و سطوح افقی به صورت سیاه هستند در صورتی که صفحات منحنی شکل عمودی به رنگ سفید می باشند. با نگاه از پایین به بالای این نورگیر، صفحات افقی سیاه رنگ باقی می مانند در صورتی که بالکن ها، طبقات و دیوار ها سفید هستند. خط منحنی مجموعه ای از پله ها، توسط راه حل های روشنایی توکار توسط شرکت Fis Techenergo تولید شده است. نوار های ممتد نوری یک خط درخشان نرم را ایجاد کرده اند که تا بالای آتریوم کشیده شده است.

کابرد خلاقانه نورهای خطی

کابرد خلاقانه نورهای خطی

3- مدرسه Exeter طراحی شده توسط گروه معماری Dake Wells  در اکستر، ایالت میزوری، آمریکا

نور های خطی تولید شده توسط شرکت GE

در طراحی مدرسه اکستر، تیم معماری Dake Wells اهمیت طراحی و ترکیب آن با راه حل های روشنایی انرژی با استفاده از نور طبیعی، را نشان می دهد. علاوه بر این در مدرسه اکستر به مساحت 11000 متر مربع، پانل های چوبی جالبی در امتداد دیوار کشیده شده و تا خورده اند و بر روی سقف آمده اند. فرم این پانل ها که با الهام از  رول های غذای محبوب سوشی می باشد، برنامه های مختلف و سیستم را به یک قطعه منسجک تبدیل کرده است و در خود جای داده است.

با وجود پنجره هایی که در هر دو طرف وجود دارد این فضای چند منظوره، غرق در نور است در حالی که پانل های چوبی تا خورده سقف نیز دارای حفره هایی برای ورود نور طبیعی می باشند. نحوه کاربرد نورهای توکار در پانل های چوبی نیز به شکلی بوده است که در برابر حفره های بزرگتر نورگیر به نوعی ایجاد توازن کنند. کیفیت خطی و نظمی که از استفاده نورهای توکار به دست آمده است، و با استفاده از نور های خطی مناسب از نظر مصرف انرژی که تولید شرکت GE می باشند، در تمام فضا در جهت پانل های چوبی پراکنده شده اند.

نور های خطی

نور های خطی

4- موزه ملی لوئیزیانا و سالن مشاهیر ورزشی، طراحی شده توسط گروه معماران Trahan، Natchitoches، در ایالت لوئیزیانا، آمریکا

نورهای توکار تولید شده توسط Eaton Lighting

شکل گسترده و جریان بصری ، ایده های اصلی کانسپت طراحی موزه ملی لوئیزیانا و سالن مشاهیر ورزشی می باشد. این موزه زیبا و جذاب توسط تیم معماری Trahan طراحی شده است. این مرکز فرهنگی، دو مجموعه به ظاهر متفاوت ورزشی و تاریخ را به زیبایی به هم مرتبط کرده است، گروه معماری Trahan مجموعه ای از فضا های پیوسته را برای طرح خود در نظر گرفته است که هم در پلان و هم در مقطع به داخل یک دیگر کشیده شده اند.

این ساختمان با الهام از رودخانه قدیمی، طراحی شده است. این ساختمان دارای ویژگی های فضای قدرتمند جریان است که خیلی نرم به داخل هم کشیده شده و در سراسر موزه حک شده است. در این پروژه از نور های توکار تولید شده توسط EatonLighting استفاده شده استکه دارای فرم منحنی شکل بوده که به صورت سفارشی تولید شده اند. این نورها به صورت ظریف در سطح پانل های سنگی قالب گیری شده قرار گرفته و راهنمای بازدیدکنندگان در هر یک از نمایشگاه های هنری می باشند.

استفاده خلاقانه از نور های خطی

کابرد خلاقانه نورهای خطی

5- خانه مسکونی Pittman Dowell، طراحی شده توسط گروه معماری Michael Maltzan، La Crescenta-Montrose  در ایالت کالیفرنیا، آمریکا

نورهای خطی تولید شده توسط شرکت Eaton Lighting

خانه مسکونی Pittman Dowell  توسط گروه معماری Michael Maltzan طراحی شده است و در حاشیه جنگل های ملی لس آنجلس قرار دارد. در این خانه ساکنان بر روی زمینی زندگی می کنند که به عنوان قسمت فرعی دامنه یک کوه در طرح ریچارد نیوترا بوده است. امروز این خانه مسکونی به خانه مسکونی Serulnic که توسط ریچارد نیوترا در سال 1952طراحی شده و هم چنین به یک باغ بیابانی وسیع چسبیده است.

صاحب ساختمان اصلی یک هنرمند است. این هنرمند مدت زمانی که در این خانه زندگی می کرد ، به فکر ساختن یک بنای جدید بود که مطابق با سبک زندگی معاصر باشد و هم چنین تونایی ارتباط بین ساختمان و چشم انداز های اطراف را داشته باشد. این ساختمان به شکل هفت ضلعی می باشد که این فرم به صورت چند بخشی از چند قطعه و برش ساخته شده است که طرح آن از یک تئوری تقسیم اشکال در ریاضیات الهام گرفته شده است. در طرح پلان این خانه مجموعه ای از فضا هایی است که بدون خمیدگی و انحنا دیده می شود که در امتداد هم قرار دارند و به فضای بیرون دید دارند. صفحات، خطوط و مرز های تشکیل دهنده این ساختمان کاملا خالص هستند و با بی نظمی و منحنی های کوه متضاد هستند. نور های خطی شرکت Eaton Lighting از بارتاب نور بر سقف جلوگیری کرده و در عین حال باعث شده است این سطوح در سرتاسر فضا ها تداوم داشته باشند.

نور های خطی

نور های خطی

منبع: architizer

ترجمه: از تحریریه معمار آپ