طراحی داخلی باشگاه بدنسازی و فیتنس

باشگاه بدنسازی و فیتنس “PUMP” واقع در شهر لیسبون، پرتغال می باشد که توسط گروه معماری “NOZ Arquitectura” طراحی شده است. تیم طراحان این باشگاه ورزشی را با یک رویکرد اقتصادی مناسب و با عنوان “هزینه هوشمندانه” ساخته اند. چالش گروه معماری در طراحی این پروژه ایجاد فضایی مدرن و با کیفیت بود که در عین حال دارای ویژگی های سرمایه گذاری ارزان نیز باشد. بنابراین از ضروریات پروژه ارائه راهکار های اقتصادی در کنار یک طراحی مفهومی بوده است. این باشگاه بدنسازی به صورت عملکرد گرا طراحی شده که فضا های داخلی آن به روش کاملا ساده ایی سازمان دهی شده است.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه معماری NOZ Arquitectura
  • مکان پروژه : شهر لیسبون، پرتغال
  • همکاران پروژه : HURIC Sports, BAGNO
  • سازندگان پروژه : Armstrong, Margres, 2tec2
  • عکاس پروژه : Fernando Guerra | FG+SG
  • مساحت پروژه : 1250 متر مربع
  • سال ساخت : 2013

باشگاه بدنسازی و فیتنس

ساختمان این باشگاه 2 طبقه می باشد:

  1. طبقه همکف: سقف این طبقه نسبت به کل فضا ارتفاعی دو برابر دارد و شامل فضا هایی مانند: پذیرش و رختکن است که با سطح خیابان هم سطح می باشد.
  2. طبقه اول: در این طبقه وسایل و تجهیزات بدنسازی و فیتنس قرار داده شده که طراحی آن با عنوان “فضای فعالیت” انجام شده است.

بهترین بخش طراحی این سالن ورزشی “پله های رنگی” آن است که تحت عنوان فضای ارتباطی ساختمان طراحی شده است. این طراحی رنگارنگ و جذاب حرکتی جسورانه بوده که در عین سادگی انجام گرفته است و حس پویایی و جسورانه ایی را به فضا بخشیده است. پیشانی پله ها به وسیله پلکسی رنگی و نور SMD روکش شده است که طراحی آن بسیار ارزان و مقرون به صرفه بوده است.

باشگاه بدنسازی و فیتنس

تیم طراحان با استفاده از پالت های رنگی سفید و خنثی دیوار ها و سقف فضای داخلی را طراحی کرده اند که این امر موجب ایجاد حس آرامش بخش در این فضای پویا و پر تحرک شده است. سالن های ورزشی معمولا مکان هایی شلوغ و پر سر و صدا می با شند. ولی تیم طراحان با استفاده از دیوار های سفید و کف پوش های سرامیکی طوسی فضای آرامش بخشی را در این سالن ورزشی به وجود آورده اند. استفاده از رنگ های شدید و غلیظ تنها در دکوراسیون داخلی و مبلمان صورت گرفته تا بدین وسیله بعضی از المان ها را نسبت به کل فضا تفکیک و جدا سازی کنند. با وجود مساحت کم این سالن ورزشی، تجهیزات و چیدمان باشگاه به خوبی انجام شده است.


حتما ببینید : 50 ایده طراحی شگفت انگیز پاسیو در فضای خارج از منزل


سایر تصاویر پروژه طراحی داخلی باشگاه بدنسازی و فیتنس

باشگاه بدنسازی و فیتنس

طراحی باشگاه ورزشی

طراحی داخلی باشگاه بدنسازی

پلان سالن بدنسازی

پلان سالن بدنسازی

پلان سالن بدنسازی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ