طراحی پل Dawn در شانگهای چین

شرکت MVRDV در رقابت طراحی پل Dawn در شانگهای شرکت کرد که در این مسابقه طرح این شرکت به عنوان طرح برتر از سوی شهرداری جوجیاجیائو انتخاب شد. پل Dawn با عرض 24 متر در نزدیکی شهر تاریخی جوجیاجیائو Zhujiajiao و بین پل مشهور فنگ شنگ (Fangsheng) و پل کوچک و کم تردد جاده کینگ پو رود (Qingpu) واقع شده است، و دارای فضاهایی برای جلسات، گردهمایی و دیدگاه های منظره می باشد. طرح رقابتی شرکت MVRDV برای پل شانگهای هم برای عبور اتومبیل و هم عابر پیاده طراحی شده است و قرار است بر طبق برنامه ریزی های انجام شده در سال 2019 تکمیل شود.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار: شرکت MVRDV
  • طراحان MVRDV: وینی ماس (Winy Maas) ، جایکوب فان ریس (Jacob van Rijs) و ناتلی دی وریس (Nathalie de Vries)
  • مکان پروژه: جیاجیاجائو، کینگ پو، شانگهای، کشور چین
  • منبع تصاویر: کمپانی MVRDV
  • سال ساخت: 2017

پل Dawn

سازه پل Dawn دارای طولی به اندازه 80 متر و عرض 24 متر می باشد و نقطه عطفی برای تقویت زندگی روزمره و فعالیت های اجتماعی خواهد شد و هم چنین به یکی از جاذبه های گردشگری در این منطقه تبدیل خواهد شد. این پل دارای طرح و ویژگی هایی می باشد که به ارزش های این منطقه می افزاید و هم چنین فعالیت های اجتماعی را در روستا و کنار این رودخانه تقویت می کند و باعث رونق منطقه در آینده خواهد شد.

پل Dawn

در طراحی این پل از متریال موجود در منطقه و پالت رنگی استفاده شده است که این امر باعث شده تا با محیط زیبای پیرامون خود ارتباط برقرار کند. رنگ خاکستری آسفالت پل به دلیل استفاده از رنگ خاکستری در سقف های خانه های اطراف می باشد در حالی که دیوار های خانه های اطراف دارای رنگ سفید بوده در کنار سازه سفید رنگ پل نمایان تر و برجسته تر می شود. در طراحی عرشه عابر پیاده از چوب های سرخ مایل به قرمز که در خانه های مجاور استفاده می شوند الهام گرفته شده و آب و طبیعت سبز به شکل استفاده از درخت و عناصر سبز رنگ بر روی عرشه پل استفاده شده است شبیه به آنچه در حال حاضر در پل Fangsheng وجود دارد و مشاهده می شود.

پل Dawn

ساختار عمودی Dawn Bridge حس سبکی و ظرافت را به نمایش می گذارد و هدف شرکت MVRDV ارائه یک منحنی کم ارتفاع و منحصر به فرد در بالای رودخانه است که با چشم انداز اطراف هم ترکیب شود. ون چین شای (Wenchian Shi)، یکی از شرکای MVRDV در باره این پروژه می گوید: ” علاوه بر تلفیق، ما می خواستیم یک پل ایجاد کنیم که عموم مردم را به زندگی بر روی خود و در اطراف آن فرا می خواند و هم چنین برای همه مردم چه آن هایی که روی ویلچر هستند و چه آن هایی که روی پای خود حرکت می کنند قابل دسترس باشد.

پل Dawn

طراحی MVRDV به محدودیت های پروژه در هر دو مورد سطح اشغال و ارتفاع آزاد پل پاسخ مناسبی می دهد. و به چالش ساختن کوتاه ترین پل با شیب قابل قبول رسیدگی می کند. علاوه بر این، پل Dawn راه حلی را برای نفوذ به منظره شهر قدیم Zhujiajiao ارائه کرده است و فضای موجود برای عابران پیاده را افزایش داده است. شرکت MVRDV در قسمت بالایی خرپای میانی با ساختاری خلاقانه برای کاهش سروصدا و آلودگی هوا ناشی از مسیر حرکت اتوموبیل بر روی پل پوشش داده اند. این ساختار خلاقانه در واقع پله های های مسطح شکلی هستند که به ساختار سه بعدی نرمی تبدیل می شود و بستری برای تجمعات و جلسات و گردهمایی ها ایجاد می کند و هم چنین امکان دیدن رودخانه دیان پو و شهر قدیمی نیز از طریق این پله ها فراهم می شود.

طراحی پل Dawn با ویژگی معماری سبز

پله های طراحی شده روی پل به عابران پیاده اجازه می دهد تا از بالای پل عبور کند و هم چنین فضایی برای مشاهده مناظر پیرامون و دست زدن به آب را به وجود می آورد. طراحی پل به شکلی می باشد که آن را به رودخانه و شبکه کانال هایی که شهر جوجیاجیائو را تشکیل می دهند، متصل می کند و حضور و فعالیت های مردم را در کنار رودخانه شکل می دهد. شرکت MVRDV در طراحی پل حرکت آب رودحانه را نیز مد نظر قرار داده است. این رودخانه فعال تقریبا عرضی برابر با 80 متر دارد و طراحی پل به شکلی می باشد که که به هیچ وجع مانع جریان آب و حرکت آزاد موج های رودخانه نمی شود و علاوه بر کاهش احتمال سیلاب، باعث حرکت آرام و مستقیم آب در امتداد رودخانه می شود.

طرح برنده شرکت MVRDV از سوی شهرداری شهر جوجیاجیائو انتخاب شده و پیش بینی می شود که در سال 2019 ساخت این پروژه به پایان برسد.


حتما ببینید: طراحی خلاقانه دیوارهای متحرک برای رستوران


سایر تصاویر پروژه طراحی پل Dawn با ویژگی معماری سبز در چین

طراحی پل Dawn با ویژگی معماری سبز

طراحی پل Dawn با ویژگی معماری سبز

طراحی پل Dawn

طراحی پل Dawn

طراحی پل Dawn

طراحی پل Dawn

منبع: archdaily

ترجمه: از تحریریه معمار آپ