طراحی رستوران Dominique Bouchet با دیوارهای متحرک

رستوران Dominique Bouchet توسط طراحی به نام NAO Taniyama در توکیو، ژاپن طراحی شده است. از ویژگی های شاخص این رستوران دیوارهای متحرک می باشد که هدف از طراحی این دیوار ها ایجاد فضا سازی مناسب برای میز ها و مهمانان با توجه به فضای کم محیط داخلی رستوران می باشد. با دقت به این که کشور ژاپن سنت گرا و قانون مند است در این کشور رعایت اصول طراحی و زیبا شناسی از اهمیت ویژه ایی برخور دار است. در طراحی این رستوران اصولی مانند سنت گرایی، حفظ حریم و صمیمیت رعایت شده که باعث زیبایی و جذابیت رستوران شده است.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار: NAO Taniyama
  • مکان پروژه: توکیو، ژاپن
  • سبک پروژه: پست مدرن
  • سال ساخت: 2017

دیوارهای متحرک

به طور کلی طراحی رستوران برای طراحان معماری چالشی گیرا و جذاب در زمینه طراحی و طراحی داخلی محسوب می شود. چالشی که بستگی به نوع دید و نگرش کارفرما و نوع خدمات دهی رستوران دارد و پس از تغییر و تحولات بسیار به اجرا در می آید. به عنوان مثال عاملی مانند سرویس دهی برای صرف غذا در منزل (سفارشات بیرون‌ بر) یا سرویس دهی برای صرف غذا در محیط رستوران به طور مستقیم در میزان مساحت و متراژ پروژه تاثیر می گذارد.

دیوارهای متحرک

بعضی از اصول طراحی رستوران نیز به طور منظم در بیشتر موارد رعایت می شوند که به عنوان مثال می توان به استفاده از رنگ های اشتها آور و نور مناسب در تمامی فضا هایی که سرو غذا در آن انجام می شود اشاره کرد. اما بعضی اصول با توجه به مکان، موقعیت، موضوع پروژه جدید و سلیقه معمار هستند و دید و نگرشی نو را به موضوع طراحی رستوران اضافه می کنند.

دیوارهای متحرک

در طراحی رستوران باید برای رسیدن به یک طراحی استاندارد و منحصر به فرد از اصول کلی که مورد توجه همه طراحان است عبور کرد. و سپس باید از اصولی که بر جامعه حاکم می باشد مثل شرایط جوی و آب و هوایی، شرایط گوناگون اصول مذهبی و ظوابط و قوانین اجتماعی نیز عبور کرد.

طراحی دیوارهای متحرک

در طراحی دکوراسیون داخلی این رستوران فضای کم محیط داخلی باعث شده نا NAO Taniyama از یک ایده نو در طراحی داخلی، یعنی دیوارهای متحرک که عنصر کلیدی و اصلی در طراحی آن است، استفاده کند تا به واسطه این دیوار ها کم بودن تعداد میز ها را که باعث شده فضای رستوران کوچک شود و باعث پایین آمدن سود آوری رستوران شده را جبران کند. کارکرد دیوارهای متحرک در این پروژه در راستای حل این مشکل ، و برآورده سازی فضای محصور و خصوصی سازی فضای میز ها می باشد. به عبارت دیگر در شرایط گوناگون مثل میهمانی های بزرگ و تولد و … دیوارهای متحرک به شکلی تغییر خواهند کرد که فضایی خاص را در قسمت میانی سالن ایجاد کرده و قابلیت تغییر اندازه فضای محصور را به وجود می آورند. هم چنین در بحث نوع سرویس دهی و سرو انواع مختلف غذا و نوشیدنی با توجه به ماهیت متحرک و انعطاف پذیر خود به کمک استفاده کنندگان از فضا و مشتریان می آید.

طراحی دیوارهای متحرک

به وسیله این دیوارهای متحرک شما می توانید دید مستقیم بین میز ها را ببندید و توانایی این را دارید که محیط را هم برای خود و هم برای میهمانان دیگر میزها محدود کنید. و این امکان با توجه این که مردم ژاپن سنت گرا و آرام و اهل آداب هستند و اصول اخلاقی را به شدت رعایت می کنند بسیار کاربردی است. به طور مثال تصور کنید در یک رستوران میهمانانی که در میز کناری شما حضور دارند به هیچ وجه با شرایط روحی شما سازگار نیستند و به دلایلی از تعامل با آنها اذیت می شوید. در این صورت نه تنها روز شما خراب شده ، بلکه در زمان صرف غذا باعث می شود  فشارهای روانی زیادی به شما وارد می شود. در نتیجه معمار این پروژه NAO Taniyama با اضافه کردن این دیوار ها به طرح، باعث به وجود آمدن حس آرامش در میهمانان این رستوران شده است.

طراحی خلاقانه دیوارهای متحرکطراحی خلاقانه دیوارهای متحرک

 

این دیوارها با استفاده از متریالی گرم و صمیمی ساخته شده است تا به سنت های ژاپن و شرایط روحی جامعه احترام بگذارد و از فضای مدرن عصر حاضر دور شود. خلوص و صمیمیت و جلب توجه کمتر نسبت به موضوع و ماهیت دیوارهای متحرک تنها با استفاده از رنگ خاکستری محقق شده است. به علاوه تنوع جالب و جذابی از فضاسازی ها به وسیله نوع چیدمان دیوارهای متحرک به وجود آمده است. به عنوان مثال می توان فضا هایی برای هدایت میهمانان، فضا هایی با نور طبیعی و فضا هایی برای قرار گیری میز های بزرگ را نام برد که باعث به وجود آمدن تنوع در حس و حال متقابل میهمانان در زمان سرو و صرف غذا می شود.


حتما ببینید: تصاویر جذاب Rich Mccor از پروژه های معروف معماری


سایر تصاویر پروژه طراحی خلاقانه دیوارهای متحرک برای رستوران Dominique Bouchet

طراحی خلاقانه دیوارهای متحرکطراحی خلاقانه دیوارهای متحرک

طراحی خلاقانه دیوارهای متحرک

طراحی دیوارهای متحرک

منبع: retaildesignblog

ترجمه: از تحریریه معمار آپ