طراحی مسجد مدرن وحی در مرکز شهر ابوظبی

مجسد مدرن به نام “وحی” در مرکز شهر ابوظبی، امارات واقع شده که توسط شرکت معماری X Architects طراحی شده است. تیم معماران در این پروژه با موضوع مذهبی سعی در گسترش و توسعه تعاملات و ارتباطات بین عموم در این مسجد داشته اند. گروه معماران X Architects در طراحی مسجد مدرن وحی از میراث فرهنگی و معماری اسلام الهام گرفته اند.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : شرکت معماری X Architects
  • مکان پروژه : شهر ابوظبی، امارات
  • مساحت پروژه : 2517.8 متر مربع
  • سال ساخت: 2017

مسجد مدرن وحی

گروه معماری X Architects این مسجد مدرن را در مساحت 2517.8 متر مربع ساخته است. که هدف از طراحی این مسجد ارائه یک ساختار معماری به عنوان قلب تپنده شهر ابوظبی امارات می باشد. تیم معماران در طراحی این پروژه برای ایجاد یک فرم سخاوتمندانه بین سازه های بلند شهری، نیازمند طرحی بودند که دارای خطوط و الگو های هیجان انگیز باشد. تا بدین وسیله محلی برای جدا شدن از زندگی روزمره و احساس آرامش به واسطه تعاملات اجتماعی و ایجاد ارتباط با دیگران باشد. تعاملات اجتماعی به واسطه طرح مسجد می بایست تا حد زیادی قدرتمند به نظر می رسید تا از روی اجبار و تعاملات دینی مردم را در این مسجد جمع نکند. بنابراین مهم ترین هدف تیم طراحی ارائه کانسپتی با نگرش به ویژگی های اسلام بود. تا به وسیله آن بتوانند فضایی ایجاد کنند که مردم بدون نیاز به دعا و نماز به سمت چنین ساختاری جذب شوند.

معماری مسجد مدرن

تیم معماران برای مسجد وحی یک گنبد بزرگ نامتقارن را طراحی کرده اند که دارای سه عملکرد اصلی می باشد. معماران شکل اصلی گنبد را از مسجد های سنتی الهام گرفته اند که در عین حال نماد جبل ال نور (کوه روحانی) می باشد. در قرآن به این کوه اشاره شده به همین دلیل تیم معماران در این پروژه این کوه را به عنوان مرجع طراحی خود قرار داده اند.

تیم معماران با ارائه طرحی ساده و پلانی گسترده، فضای عمومی مسجد را به سطح خیابان وصل کرده اند و هدف از این کار جذب مردم به داخل فضا می باشد. طراحی داخلی مسجد شامل یک نقطه کانونی است که فرم ساختمان را به قبله هدایت می کند. از دید پرسپکتیو داخلی نیز فرم مارپیچ گنبد و مسجد به همین شکل است که هدف از این کار همپوشانی فضای داخلی و بیرونی با یک دیگر است.

مسجد مدرن وحی

گروه معماری نور پردازی فضای داخلی مسجد مدرن وحی را به گونه ایی طراحی کرده است که با سقف و دیوار ها هارمونی مناسبی دارد. به این ترتیب نور مسجد شدید و زننده نیست و در شیار های گنبد و دیوار ها تعبیه شده است که هدف از این کار این بوده است که مخاطب با یک سالن پر نور روبرو نشود. و همین کار باعث ایجاد فضایی آرامش بخش شده است.

معماری مسجد مدرن

تیم معماران این پروژه برای نشان دادن مفهوم اتصال زمین به آسمان، شکل مارپیچی ساختمان را در قالب یک فرم نرم و تکرار شونده از سطح زمین تا گنبد امتداد داده اند. معماران همین روش را در فضا هایی مانند: فضای موذن، محل اقامت امام مسجد و فضای شبستان اجرا کرده اند. تنها با این تفاوت که این فضا های ذکر شده در ساختمانی بلند تر و باریک تر قرار گرفته اند.

طراحی داخلی مسجد مدرن

گروه معماران X Architects فضای اصلی نمازگزاران را مانند یک سالن تئاتر وسیع و گستره طراحی کرده اند. به این صورت که تمام افراد در کنار یک دیگر جمع می شوند و یک گروه متحد و یکپارچه را شکل می دهند. در سرتاسر مسجد از وضو خانه گرفته تا قسمت کفش داری کانسپت فضا های دوار و مارپیچی دیده می شود. هم چنین تیم معماران در طراحی مسیر ورودی از سایت به مسجد، توپوگرافی زمین را نیز در نظر گرفته اند. تمام ویژگی های طراحی مسجد مدرن وحی دارای یک پتانسیل بزرگ برای ایجاد تعاملات اجتماعی در یک ساختمان با کاربری مذهبی می باشد.


حتما ببینید : چگونه و در چه زمانی ترکیبی زیبا از کاناپه با میز و صندلی داشته باشیم


سایر تصاویر پروژه طراحی مسجد مدرن وحی در مرکز شهر ابوظبی

طراحی مسجد مدرن

طراحی مسجد مدرن

مسجد مدرن وحی

پلان مسجد وحی

پلان مسجد وحی

پلان مسجد وحی

پلان مسجد وحی

پلان مسجد وحی

پلان مسجد وحی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ