طراحی کافی شاپ با گنبد های بامبو

این کافی شاپ با گنبد های بامبو در بام یک ساختمان بتنی 7 طبقه در مرکز شهر وین، ویتنام واقع شده است. که توسط گروه معماری VTN Architects طراحی و اجرا شده است. این کافی شاپ به دلیل این که در بام یک ساختمان مرتفع قرار گرفته موجب شده تا نسبت به ساختمان های پیرامون خود تسلط داشته باشد و چشم انداز زیبایی از مناظر طبیعی مثل: رودخانه، جنگل و شهر را ارائه می دهد.

مشخصات کلی پروژه

 • معمار : گروه معماری VTN Architects
 • مکان پروژه : شهر وین، نگ، ویتنام
 • معماران اصلی: Vo Trong Nghia, Nguyen Tat Dat
 • تیم طراحی : To Quang Cam, Le Hoang Tuyet Ngoc, Takahito Yamada
 • پیمانکار بامبو : گروه معماری VTN Architects
 • عکاس پروژه : Trieu Chien
 • مساحت پروژه : 687 متر مربع
 • سال ساخت : 2018

کافی شاپ با گنبد های بامبو

در جنگ ویتنام ساختمان های موجود در این منطقه آسیب بسیاری دیده بودند. و پس از جنگ طراحی بیشتر این ساختمان ها از نماد های سبک مستعمرات الهام گرفته شده و مورد بازسازی قرار گرفتند. در حال حاضر، صرف نظر از ارتفاع ساختمان، بعضی از آن ها این نماد و سبک را اجرا می کنند. در طراحی این کافی شاپ، ساختن با سبکی جدید و استفاده از متریال منحصر به فرد و محلی چالشی بود که معماران در این پروژه با آن مواجه بودند.

به همین دلیل معماران پس از مطالعه و بررسی خصوصیات چندین متریال و مصالح بومی مثل: سنگ، آجر و … در نهایت چوب بامبو را برگزیدند و ساخت پروژه خود را آغاز کردند. تیم طراحان با علم به شرایط اقلیمی و آب و هوای این منطقه گرمسیری و بهره گیری از تجارب قبلی، به این نتیجه رسیدند که استفاده از چوب بامبو مناسب ترین انتخاب است. چوب بامبو 3 مزیت اصلی دارد که به شرح زیر می باشد:

 1. دسترسی آسان و راحت
 2. کاهش بودجه مالی
 3. کاهش زمان ساخت

علت اصلی استفاده از چوب بامبو در این پروژه وزن سبک آن بوده است. و این ویژگی موجب می شود تا امکان جابه جایی راحت آن به وسله چند کارگر میسر شود. و با استفاده از جرثقیل به طبقات بالا انتقال داده شود. هم چنین نصب چوب بامبو به شکلی است که بدون نیاز به ساختار پشتیبانی اضافی قابل اجرا می باشد.

در طبقه آخر این ساختمان 7 طبقه، ساختار بتنی با چوب بامبو پوشیده شده است و آن را به یک عنصر با ویژگی های خاص تبدیل کرده است. حتی برای عابرانی که در خیابان حضور دارند این فضا قابل مشاهده می باشد.

طراحی داخلی کافی شاپ

تیم طراحان VTN Architects برای این فضا از 14 ستون استفاده کرده اند. به این صورت که 10 ستون برای پنهان سازی و 4 ستون اضافی که این ستون ها کافی شاپ را به فضا های مختلف تقسیم کرده است. هر فضا و محیط چشم انداز خاصی از شهر را به مشتریان ارائه می دهد. هم چنین از هر نقطه ایی از شهر ساختار گنبدی سقف این مجموعه قابل مشاهده می باشد و گنبد و حجم مستطیلی آن بر روی سقف با شکل L مانند آن بسیار متناسب شده است.


حتما ببینید : 39 عادت عجیب که بیشتر معماران به آن ها مبتلا هستند


سایر تصاویر پروژه طراحی کافی شاپ با گنبد های بامبو

طراحی کافی شاپ

کافی شاپ با گنبد های بامبو

طراحی داخلی کافی شاپ

کافی شاپ با گنبد های بامبو

طراحی کافی شاپ

پلان کافی شاپ

پلان کافی شاپ

پلان کافی شاپ

پلان کافی شاپ

پلان کافی شاپ

منبع : .archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ