طراحی داخلی داروخانه با سیستم قفسه های متحرک

داروخانه Albayda واقع در یک محله مسکونی در حال توسعه در حومه گرانادا ، اسپانیا توسط گروه معماری avila طراحی و به اجرا رسیده است. طراحی این داروخانه با تمرکز بر ارتباط بصری در زمینی به مساحت 96 متر مربع صورت گرفته است. این داروخانه توسط ساختمان های جدیدی احاطه شده و رو به یک خیابان بزرگ قرار گرفته است. تمامی مشاغل و فروشگاه های موجود در اطراف این داروخانه تازه تاسیس بوده و هویتی جدید دارند. هم جنین در این منطقه عبور عابر پیاده کم بوده و بیشتر وسایل نقلیه از این خیابان عبور می کنند. بنابراین نکته بسیار مهم در طراحی این پروژه این بوده است که داروخانه به راحتی برای وسایل نقلیه عبوری در طول روز و شب قابل رویت و توقف باشد.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری avila
  • مکان پروژه : گرانادا ، اسپانیا
  • معمار مسئول : Luis Miguel Avila Carrillo
  • مساحت پروژه : 96 متر مربع
  • سال ساخت : 2016

طراحی این داروخانه به علت هویت بخشیدن به فضا به سبک کلاسیک صورت گرفته است. طراحی این پروژه بر دو جنبه اصلی متمرکز شده است:

  1. ارتباط بصری بین قسمت های مختلف در داروخانه و برای ارتباط با کاربران و با بیرون
  2. استفاده از متریال ها و نزدیکی به سبک داروخانه های کلاسیک و آنچه در ذهن کاربران نقش بسته است.

طراحی داروخانه

طراحی این داروخانه با توجه به نیاز برای گسترش در آینده صورت گرفته است. تیم معماران سه حوزه اصلی در فضای داخلی این داروخانه را بر طبق برنامه نیازهای اصلی در داروخانه را تعبیه کرده اند:

  1.  فروش
  2. پشتیبانی
  3. یک دفتر شخصی

طراحی داروخانه

فضای داخلی این داروخانه به صورت سیستم قفسه های متحرک طراحی شده است که باعث سازماندهی فضا های مورد نیاز می شود. این قفسه ها دارای یک ساختار فولادی لاکچری اما ساده می باشد که از متریال هایی مانند تخته سه لا و پانل های پلی کربنات ساخته شده است. قرار گیری محصولات بسته به نوع آن در طبقات مختلف صورت گرفته است. و می توانند به شیوه های مختلفی برای تعریف فضا های متنوع اجرا شوند. این قفسه ها سبک و به راحتی قابل تنظیم هستند.

طراحی داروخانه

قفسه های متحرک این داروخانه از متریال استیل سفید ساخته شده اند. دیوار ها نیز با کاشی های سفید مربع ساده پوشانده شده اند. هم چنین کانتر موجود در فضا نیز ساخته شده از سنگ مرمر سفید می باشد که استفاده از رنگ سفید در تمام بخش های فضا به منظور ایجاد فضایی کلاسیک و مرتب و صورت گرفته است. بیشتر داروخانه های کشور اسپانیا مجهز به سیستم های قفسه بندی استاندارد هستند. این سیستم ها گران هستند اما مزیت این سیستم ها ایجاد یک تصویر متمایز از داروخانه و مرز بندی کردن فضا ها مانند یک دیوار است. البته هزینه تولید این سیستم قفسه بندی به علت برابر و مساوی بودن تمامی واحد و استفاده از متریال های ارزان قیمت (فولاد و تخته سه لا) بسیار کم هزینه می باشد. هم چنین استفاده از پانل های پلی کربنات یاعث ایجاد ارتباط بصری بین مناطق مختلف می شود.

طراحی داروخانه

همان گونه که در ابتدای مطلب عنوان نمودیم طراحی این داروخانه به علت قرارگیری در مسیر عبور وسایل نقلیه به گونه ایی صورت گرفته است که به راحتی از هر خودرویی که در فاصله متوسط در روز و شب در گردش است ، قابل رویت باشد. به همین علت تیم معماران نمای این داروخانه را با پنجره های بزرگ و روکش فلزی با لاک سفید طراحی و اجرا نموده اند. در طول روز فولاد سفید به عنوان یک بوم برای بنر سبز رنگ عمل می کند. و در شب نیز بنر روشن شده و از طریق پنجره های بزرگ فضای داخلی روشن نمایش داده می شود.


حتما ببینید : طراحی کافی شاپ برای آزاد سازی فکر و تخیل


سایر تصاویر پروژه طراحی داروخانه با تمرکز بر ارتباط بصری

طراحی داروخانه

دیزاین و چیدمان داروخانه

دیزاین و چیدمان داروخانه

طراحی داروخانه

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ