35 طراحی نمای غیر متعارف و خاص

نخستین قسمت از یک ساختمان که اطلاعات مفید و کاربردی را در رابطه با ساختار، سبک معماری، طراحی و متریال کاربردی به مخاطب می دهد نمای ساختمان است. نمای خاص و متفاوت یک ساختمان خلاقیت، دید معمار آن پروژه و تحت تاثیر قرار دادن با طراحی خاص و منحصر به فرد را نشان می دهد. با وجود عوامل مختلفی که در روند کار تاثیر گذار هستند اما می توان شگفتی های غیر منتظره در طراحی نما را خلق نمود. اگر قصد دارید نمای یک ساختمان را طراحی نمایید، مشاوره با یک شرکت متخصص در طراحی نما به شما در رسیدن به هدف و دستیابی به یک نمای عالی کمک بسیاری می کند و هم چنین طرحی اقتصادی و مقرون به صرفه ایی خواهید داشت. در این مطلب به منظور آشنایی بیشتر شما برای طراحی نما به معرفی 35 نمونه طراحی نمای غیر متعارف پرداخته شده که می تواند الهام بخش ایده ایی نو در طراحی های بعدی شما باشد.

1- خانه 77 واقع در پرتغال توسط گروه معماری dIONISO LAB با نمای غیر متعارف طراحی و به اجرا رسیده است. این خانه باریک و بلند مابین 2 ساختمان قرار گرفته است. نمای این ساختمان با متریال ورق های آلومینیوم پوشانده شده است.

طراحی نمای غیر متعارف

طراحی نمای غیر متعارف

2- نمای این ساختمان با کرکره های سفید طراحی شده که با زاویه ثابت قرار گرفته اند. این طراحی باعث شده تا اتاق های طبقه بالا در عین حفظ حریم شخصی نسبت به مناظر طبیعی پیرامون دید مناسبی داشته باشند.

طراحی نمای غیر متعارف

3- نمای غیر متعارف این ساختمان توسط گروه معماری x Architekten طراحی و اجرا شده است. طراحی نمای این ساختمان با توجه به مفهوم کاربری آن که سالن زیبایی و آرایش است طراحی شده است. این نمای پویا توجه هر بیننده ایی را به خود جلب می کند.

طراحی نمای غیر متعارف

طراحی نمای غیر متعارف

4- نمای یک ساختمان در شاخص شدن طرح در بستر خود نقش مهمی را ایفا می کند. این پروژه توسط گروه معماری آرش طراحی و به اجرا رسیده است. تیم معماران در طراحی این نمای غیر متعارف به مواردی مانند، ساخت بیشترین حد مجاز پوشش ساختمان و تبدیل آن به یک فضای مسکونی، ایجاد تضاد میان طرح و بستر پیرامون آن توجه نموده اند و موجب شاخص شدن طرح شده اند. معماران در این پروژه با ارائه طرحی معرف تکنیک های ساخت و استفاده از مصالح مقرون به صرفه نمای ساختمان را طراحی نموده اند.

طراحی نمای غیر متعارف

5- آپارتمان دانیال واقع در منطقه نوبنیاد تهران توسط معمارانی به نام رضا صیادیان و سارا کلانتری طراحی و به اجرا رسیده است. نمای این ساختمان متشکل از 20 پنل درخت مانند است. نمای هر طبقه از 4 پنل که به صورت 2 به 2 مکمل هم هستند تشکیل شده که قابلیت حرکت افقی روی ریل بر روی آن ها تعبیه شده است. تیم معماران بر اساس حرکت ارسی های قدیمی در دوران صفوی این ویژگی را اعمال نموده اند که از کانسپت های نگرش به گذشته این دو معمار می باشد. تعبیه گسترده نورگیر پشت نمای اصلی موجب انتقال نور به داخل ساختمان به شکلی خالص و مثبت شده است. پوسته بیرونی ساختمان به عنوان کانسپت درخت سبز در حال رشد، وظیفه حفظ حریم داخلی بنا را بر عهده دارد.

طراحی نمای غیر متعارف

6- نمای غیر متعارف این هتل لوکس واقع در لندن توسط گروه معماری Rare طراحی و اجرا شده است. این نما بدون هیچ پنجره ایی و تماما از ورق آلومینویم ساخته شده است. این ورق های آلومینیومی با پودر لیزر براق پوشانده شده اند.

طراحی نمای غیر متعارف

7- بلوک A نخستین بلوک از سه بلوک جدید واقع در آمسترادم هلند توسط  معمار آلمانی به نام  Dick van طراحی و به اجرا رسیده است. در طراحی این نمای غیر متعارف معمار اقدام به شکستن الگوی تکراری و نماد های سنتی نموده و برای ساخت نما از پانل های پیش ساخته بتنی ساخته شده از آجر استفاده نموده است.

طراحی نمای غیر متعارف

8- این خانه شهری واقع در نیویورک توسط گروه معماری GLUCK+ طراحی و ساخته شده است. این خانه واقع در یک زمبن باریک است و از یک نمای آلومینیومی برش خورده با ابعاد کوچک برخوردار است. علت طراحی این نما ایجاد الگو مشابه با ساختمان های مجاور بوده است.

طراحی نمای غیر متعارف

طراحی نمای خاص و متفاوت

9- این مدرسه ابتدایی واقع در کوهشتاین، اتریش متعلق به سال 1907 بوده که به تازگی بازسازی شده و تحت تاثیر یک نوآوری بسیار چشمگیر قرار گرفت. نمای جنوبی شرقی این ساختمان به شکل یک دیوار مچاله طراحی شده است. یک ساختار بتنی 3 بعدی مشابه یک کاغذ مچاله شده که از سقف آویزان شده است.

طراحی نمای خاص و متفاوت

10- Latvia یک خانه بسیار جالب از مجموعه ساختمان هایی است که برای تعطیلات و استراحت طراحی و ساخته شده است. این مجموعه شامل 8 ساختمان سیاه با نمای چوبی است که به همین علت 8 بلوک نامیده شده است. این ساختمان یک رویکرد مدرن در طراحی سنتی می باشد.

طراحی نمای خاص و متفاوت

11- این خانه بسیار جالب واقع در شهر مورلیا، مکزیک توسط Parque Humano طراحی و به اجرا رسیده است. این ساختمان دارای نمایی باز و پانوروما است. این خانه به عنوان یک دیوار سنگی همگن طراحی شده و از ویژگی های دیوار گابیون بهره مند است.

طراحی نمای خاص و متفاوت

طراحی نمای خاص و متفاوت

12- این ساختمان باریک و شیک واقع در شهر لندن طراحی شده است. این خانه کاملا مابین دو ساختمان قرار گرفته است. نمای سیاه رنگ آن را به عنوان ساختاری پایدار و منحصر به فرد برجسته ساخته است.

طراحی نمای خاص و متفاوت

13- نمای غیر متعارف این فروشگاه واقع در سائو پائولو، برزیل توسط استودیو معماری SuperLimao طراحی و به اجرا رسیده است. در ساخت این نما با الگوی لانه زنبوری هیچ گونه فلزی به کار نرفته است. برخی از شش ضلعی ها دارای پوشش مات و برخی دیگر نیمه شفاف هستند. که منجر به خلق یک اثر بصری بسیار جالب شده است.

طراحی نمای خاص و متفاوت

طراحی نمای خاص و متفاوت

14- این مهد کودک واقع در شهر ناوارا، اسپانیا با نمای رنگی طراحی و ساخته شده است. این نما با مجموعه ایی از اسلب نازک و باریک که رنگ های مختلف و پر انرژی دارند پوشانده شده است.

طراحی نمای خاص و متفاوت

15- این ساختمان اداری با متریال آجر طراحی شده که انبساط و پایداری ساختمان را نشان می دهد. در این طراحی اجازه نفوذ نور به داخل فضا داده شده است.

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف

16- این دو خانه مجزا واقع در شهر ریچموند، استرلیا موجب ایجاد یک نمای واحد شده اند. این دو ساختمان 2 ساختار جداگانه در معماری هستند. نمای این دو ساختمان به وضوح این ویژگی را نشان می دهد.

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف

17- این ساختمان 5 طبقه واقع در شهر ریچموند، استرالیا توسط گروه معماری Jackson Clements Burrows به شکل بسیار جالبی طراحی و ساخته شده است. این نمای غیر متعارف با استفاده از منافذ باز با سایز، اندازه مختلف و در ارتفاع های متفاوت طراحی شده است.

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف


حتما ببینید : طراحی استودیو عکاسی با مفاهیم سبک متابولیسم


18- ساختمان اداری Monolit واقع در شهر بوخارست، رومانی توسط معماری Igloo طراحی و به اجرا رسیده است. نمای این ساختمان با خطوط تمیز، پنجره های بزرگ و واید طراحی شده که هر یک دارای شکلی خاص و منحصر به فرد هستند.

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف

19- این ساختمان واقع در هنگ کنگ توسط گروه معماران Aedas طراحی و اجرا شده است. این ساختمان شامل فضا هایی مانند: چند واحد مسکونی، دفاتر کار، فضای جزئی و کاربردی مانند رخت شورخانه، … و پارکینگ می باشد. از گیاهان معلق به منظور پاکیزگی هوا در طراحی نمای غیر متعارف این ساختمان استفاده شده است. این گیاهان هم چنین تاثیرات مثبتی بر محله و محیط اطراف دارند.

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف

20- این ساختمان در استرالیا واقع شده که نمای آن همچون یک مجسمه و تندیس طراحی شده است. تراس های این ساختمان در هر طبقه دارای یک زاویه تیز هستند. که منجر به ایجاد یک الگوی هندسی شده اند. نرده های پوبی این تراس ها تاکیدی بر خاص بودن طرح هستند.

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف

21- این مهد کودک توسط گروه معماری Lacaja طراحی و به اجرا رسیده است. نمای غیر متعارف این ساختمان با استفاده از متریال چوب ساخته شده که درون آن گیاهان زیبایی قرار داده شده است. این نما همچون یک باغ عمودی است و بخشی از ساختمان محسوب می شود.

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف

22- خانه خصوصی Mayfair واقع در لندن توسط گروه معماران Squire and Partners با نمایی خاص و مدرن طراحی و به اجرا رسیده است. مالک این خانه از معماران خواستار حفظ نمای اصلی پروژه بود و این که مابین 2 فریم فلزی طراحی صورت گیرد. در قسمت غربی نما فریم یک پنجره تعبیه شده است.

طراحی نما با رویکرد غیر متعارف

طراحی نمای غیر متعارف و خاص

23- این کازینو در شهر مونترال، کانادا واقع شده است. در بازسازی و طراحی مجدد این پروژه، با ساده تر شدن قسمت هایی از ساختمان، نمایی نمایشی و چشمگیر ایجاد شد. در این نمای غیر متعارف شکل، الگو در طرح بسیار تاثیر گذار بوده است. لایه های اطراف تراس نیز منجر به ایجاد شکل خاص و منحصر به فردی شده است.

طراحی نمای غیر متعارف و خاص

24- نمای غیر متعارف و زیبا نیز می تواند به سادگی اثر گذار باشد. مانند نمای این ساختمان زیبا و دوست داشتنی که دارای دیوار های سنگی و شیشه های شفاف است. قرار گیری غیر متعارف متریال ها در کنار هم موجب شاخص شدن نمای این ساختمان گردیده است.

طراحی نمای غیر متعارف و خاص

25- در نمای این برج 2 قلو فلزی از متریال نامتعارف استفاده شده است. نمای این برچ با یک الگو خاص زیگزاگ طراحی و به اجرا رسیده است. که این الگو در ترکیب با یک پس زمینه نیمه شفاف منجر به خلق نمایی خاص و منحصر به فرد شده است.

طراحی نمای غیر متعارف و خاص

26- این رستوران کوچک واقع در شهر مادرید، اسپانیا طراحی و ساخته شده است. معماران در طراحی این رستوران با طراحی نمای غیر متعارف و جسورانه موفق به جذب مشتری شده اند. این نما از یک لایه رنگ زرد و یک چراغ بالای در ورودی تشکیل شده است که رنگ زرد روی ساختمان به تقلید از نور منتشر شده چراغ ورودی استفاده شده است.

طراحی نمای غیر متعارف و خاص

27- این مجتمع تجاری واقع در توکیو بازسازی و مجددا طراحی شده است. نمای غیر متعارف این ساختمان تجاری متشکل از نوار های باریک فولادی است که مانند روبان در اطراف ساختمان پیچیده شده است.

طراحی نمای غیر متعارف و خاص

طراحی نمای غیر متعارف و خاص

28- این ساختمان یکی از 24 ساختمان موجود در یک جنگل می باشد که توسط گروه معماری AZL طراحی و به اجرا رسیده است. دیوار های این خانه باز به نظر می رسند. دیوار هایی با لایه بتنی که فرم آن به کتبیه هاس سنتی چین شباهت دارد.

طراحی نمای غیر متعارف و خاص

29- این ساختمان با نمای چوبی واقع در جنوب هلند توسط گروه معماری Rotterdam 24H طراحی و اجرا شده است. نمای این ساختمان به سبک مدرن طراحی شده که ترکیب چوب و گیاه در دیوار ها و پله ها به خوبی مدرنیته بودن را به تصویر می کشد.

طراحی نمای غیر متعارف و خاص

30- نمای غیر متعارف این ساختمان با استفاده از صفحه های فلزی ساخته شده است. شاخه ها و درختان در نمای این ساختمان تداعی کننده جنگل ویکتوریا بخارست می باشد.

31- نمای خانه Blackburn با استفاده از پانل های فلزی سفارشی طراحی و ساخته شده است. به علاوه در طراحی نمای این ساختمان متریال های دیگری مانند آجر،چوب و شیشه نیز به کار رفته است.

32- این خانه معاصر واقع در مونترال، کانادا با نمایی مدرن طراحی و به اجرا رسیده است. نمای این ساختمان متشکل از سنگ های محلی و پانل های شیشه ایی بزرگ است که دید مناسبی به محیط بیرون را فراهم نموده است.

طراحی نمای منحصر به فرد

33- این خانه مدرن با صفحه نمایش لیزری طراحی و به اجرا رسیده که به جذابیت ساختمان افزوده است. با رون شدن چراغ ها در طول شب تصویر جالبی به وجود می آید.

طراحی نمای منحصر به فرد

34- خانه FR توسط گروه معماری Demerly طراحی و به اجرا رسیده است. نمای این خانه متشکل از پانل های افقی فلزی است که در ضخامت های ضخیم و نازک طراحی شده اند.

طراحی نمای منحصر به فرد

منبع : homedit

ترجمه : از تحریریه معمارآپ