معرفی بهترین سالن های کنسرت

در گذشته بیشتر کنسرت های سبک موسیقی راک در کافه های تاریک و کلوپ های شبانه با صدایی بلند و جسورانه برگزار می شده است. و علت برگزاری این سبک موسیقی در شب و در این مکان ها به علت جلوگیری از پرخاش طرفداران و شکستن گیتار ها توسط موزیسین ها در مکان های عمومی بود. ولی این امر غیر ممکن بود زیرا همان گونه که گروه های راک پرطرفدار تر می شدند، اجرا های کوچک آن ها نیز، از کلوپ ها به مکان های بزرگ تری مانند: فضا های باز، آمفی تئاتر های معتبر، استادیوم های معروف و چشم انداز های معماری شگفت انگیز توسعه پیدا کرد. ممکن است برگزاری موسیقی و حضور در مکان های بزرگ مانند: آمفی تئاتر صخره سرخ کلورا، رویال آلبرت هال در لندن، کارنگی هال و میدان مدیسون تنها یک بار در زندگی هر شخصی اتفاق بیفتد و هر فردی تنها همین یک فرصت را داشته باشد که به طور هم زمان قدرت موسیقی و معماری را درک کند. به دلیل همین فرصت های کمیاب، گروهی فوق العاده و بی نظیر توانستند به بالا ترین سطح ممکن دست یابند و در مکان های تاریخی منحصر به فردی کنسرت خود را برگزار کنند. معمارآپ در این مطلب 8 نمونه از بهترین سالن های کنسرت را به شما عزیزان معرفی می کند.

 

1- کولوسئوم، رم، ایتالیا

سرپرست جدید کولوسئوم برای برگزاری کنسرت در فعال ترین سایت تاریخی ایتالیا اظهار تمایل کرد. و این در حالی است که هنوز در سایت های تاریخی مقیاس سالن برای برگزاری کنسرت ها بررسی نشده است. قسمت جنوبی این ورزشگاه باستانی محل مناسبی برای برگزاری موسیقی، حتی سبک راک می باشد. از هنرمندانی که در این سالن اجرا داشته اند می توان از ا”ستیون تایلر” خواننده گروه اروسمیث، “آندره بوچلی” و “التون جان” نام برد. هم چنین در سال 2003 هنرمندی به نام “پاول مک کارتنی” در این سالن با 400 صندلی کنسرت اجرا کرده است که یکی از بهترین کنسرت های اجرا شده در این مکان به شمار می رود.

بهترین سالن های کنسرت

2- برج ایفل، پاریس، فرانسه

یکی دیگر از بهترین سالن های کنسرت ، برج ایفل در شهر پاریس، فرانسه می باشد. از کنسرت های مهمی که در این مکان با معماری بی نظیر برگزار شده است می توان به اجرای هنرمندی به نام “ژان میشل ژار” اشاره کرد که یک نوازنده سبک جدید فرانسوی می باشد. این کنسرت در سال 1995 برگزار شد که 1.2 میلیون نفر تماشاچی داشته است. به تازگی در برج ایفل کنسرت هایی از خوانندگان پاپ جدید از جمله: دیوید گتا، گروه موسیقی میوز (گروه راک انگلیسی)، جاستین بیبر و آلانیس موریست، برگزار شده است.

3-  اودئون هرودس آتیکوس، آکروپلیس، آتن، یونان

آمفی تئاتر باستانی “اودئون هرودس آتیکوس” واقع در لبه جنوبی آکروپلیس می باشد که در سال 161 میلادی ساخته شده است. این بنای باستانی بی نظیر در اوایل قرن بیستم میلادی در حال تخریب بود و سپس به طور کامل در سال 1950 میلادی بازسازی شد. مدت زمان زیادی از بازسازی این بنای قدیمی نگذشته بود که در سال 1962 کنسرت “فرانک سیناترا” در این مکان برگزار شد. از این کنسرت استقبال زیادی شد و موجب شد تا خوانندگان و گروه های موسیقی معروفی مانند: فو فایترز (Foo Fighters)، دیانا رز، یانی، جترو تال، التون جان و آندره بوچلی در این مکان اجرا داشته باشند. هم چنین در این مکان دو اجرای موسیقی اپرا نیز توسط هنرمندانی به نام “لوچانو پاواروتی” برگزار شده است.

سالن کنسرت


حتما ببینید : طراحی 30 نمونه اتاق نشیمن سفید که آرامش و لطافت را به ارمغان می آورند


4- میدان سرخ مسکو، روسیه

یکی دیگر از بهترین سالن های کنسرت ، کاخ بزرگ کرملین و مقبره سابق رهبر شوروی سابق، ولادیمیر لنین واقع در میدان سرخ شهر مسکو، روسیه می باشد که در کنار گنبد های پیازی شکل کلیسای سنت بازیل یکی از منحصر به فرد ترین مکان های دنیا محسوب می شود. در این مکان تاریخی کنسرت گروه های موسیقی بزرگی هم چون: پاول مک کارتنی، پلاسیدو دومینگو، راجر واترز از گروه پینک فلوید، دی جی تی تییستو و رد هات چیلی پپرز اجرا شده است.

5- چیچن ایتزا، شبه‌ جزیره یوکاتان، مکزیک

بنای تاریخی چیچن ایتزا در شبه‌ جزیره یوکاتان، مکزیک واقع شده که 600 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است و یکی از معدود ساختارهای روی زمین در آمریکای شمالی به شمار می رود. یکی از بهترین چشم انداز ها و سازه های مهم دوران باستان، سازه “مایان ها” می باشد. که به علت دارا بودن حس رمز آلودگی موجب افزایش تعداد دفعات برگزاری کنسرت شده است. در این مکان تاریخی شگفت انگیز در سال 2008 کنسرت ستاره اپرا “پلاسیدو دومینگو” برگزار شده و سپس بعد از این اجرا، کنسرت هنرمندی به نام ” التون جان” برگزار شده است.

6- سیرکوس ماکسیموس، رم، ایتالیا

یکی دیگر از بهترین سالن های کنسرت ، بنای تاریخی سیرکوس ماکسیموس می باشد که در شهر رم، ایتالیا واقع شده است. این بنای تاریخی منحصر به فرد در قرن ششم پیش از میلاد ساخته شده است که علت معروفیت آن برگزاری مسابقات ارابه رانی در دوران باستان می باشد. در  این مکان تاریخی با معماری بی نظیر 10 کنسرت مهم برگزار شده است. به این صورت که در سال 2005 کنسرت گروه موسیقی لایو 8 و در سال 2014 کنسرت گروه انگلیسی جنسیس به همراه درامر مشهور فیل کالینز و رولینگ استون برگزار شده است. این کنسرت بیش از 500 هزار نفر بیننده داشته است.

بهترین سالن های کنسرت

7- میدان سن مارکو، ونیز، ایتالیا

میدان سن مارکو یکی دیگر از بهترین سالن های کنسرت به شمار می رود که در شهر ونیز، ایتالیا واقع شده است. کنسرت گروه موزیک راک به نام “پینک فلوید” در سال 1989 در این مکان تاریخی برگزار شده است که تماشاگران بسیری داشته و باعث بروز مشکلاتی در این سایت تاریخی شده است. به این علت که به منظور نزدیکی تماشاچیان به سن اجرا و تسلط کافی به مشاهده اجرای هنرمندان، مجبور شدند سکو های شناوری را در میدان تعبیه کنند تا جمعیت به سن شناور نزدیک باشند. و به علت نبود امکانات کافی، اقدامات کنترل جمعیت و استقبال 200 هزار نفری، خسارت قابل توجه ایی به حومه این منطقه رنسانس وارد شد. فاجعه ترین معضل آن دوران، مصرف مواد مخدر به ویژه ال اس دی بود که تماشاچیان را به کار های افتضاحی مانند: ادرار کردن و استفراغ بر روی درب و دیوار کلیسا یا آسیب به بنای مجسمه سن مارکو وادار کرد.

8- هرم گیزا، مجموعه اهرام مصر باستان، قاهره

هرم گیزا، که واقع در مجموعه اهرام مصر باستان، می باشد یکی از بهترین مکان های دنیا برای برگزاری کنسرت می باشد. نخستین موزیسین هایی که افتخار این را داشتند که نخستین افرادی باشند که در این مکان تاریخی منحصر به فرد اجرا داشته باشند. گروه موسیقی راک “گریت‌فول دد” یا “Grateful Dead” بود. بعد از برگزاری کنسرت این گروه موسیقی، هنرمندی به نام “فیل لِش” در اهرام ثلاثه مصر کنسرت برگزار کرده است. این هنرمند اظهار داشته که در این مکان تاریخی منحصر به فرد یک تجربه فوق العاده را کسب کرده و در طول اجرای وی یک ماه گرفتگی کامل رخ داده است. هم چنین در این مکان در سال 2001 هنرمندی به نام “استینگ” و در سال 2015 نیز “یانی” کنسرت برگزار کرده اند.

مکان های تاریخی برای برگزاری کنسرت

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه معمارآپ