معرفی 4 نمونه آپارتمان با مساحت کم

خانه هایی با متراژ کم اغلب دارای فضا های جمع و جور می باشند. این 4 آپارتمان زیر 50 متر مربع مساحت دارند. اما شامل تمام فضا های لازم برای یک زندگی معمولی هستند. طراحی این 4 نمونه آپارتمان با مساحت کم نشان می دهد که چگونه محدودیت در فضا می تواند منجر به خلاقیت در طراحی شود. در حقیقت بسیاری از افراد که حتی توانایی مالی خرید خانه های بزرگ تر را نیز دارند این آپارتمان های کوچک و راحت را با شیوه زندگی ساده تر انتخاب می کنند. این فراتر از عمل است – جنبش خانه کوچک جزئی از مینیمالیسم است، بخشی از محیط زیست و بخشی از کنجکاوی واقعی است.

معمارآپ در این مطلب این 4 نمونه آپارتمان با مساحت کم را به شما معماران و علاقمندان به دکوراسیون داخلی معرفی می کند تا الهام بخش ایده ایی نو برای طراحی شما عزیزان باشد.

 

1- نخستین آپارتمان با مساحت کم ، توسط معماران خلاق و خوش ذوقی به نام Piotr Matuszek و Gosia Czarny طراحی شده است. مالکان این خانه یک زوج جوان هستند که این خانه را از مادر بزرگشان به ارث برده اند. معماران این پروژه تنها در 20 متر مربع یک تغییر کلی را در ساختار این خانه اعمال کرده اند. تا این فضا برای دو نفر به اندازه کافی بزرگ باشد.

آپارتمان با مساحت کم

استفاده از رنگ های روشن و خطوط ساده همیشه باعث می شود تا فضا از اندازه واقعی خود بزرگ تر به نظر برسد.  بنابراین تیم معماران از الگو های کوچک در رنگ های تک رنگ استفاده کرده اند تا یک هویت پر جنب و جوش بدون ایجاد هر گونه اختلال بصری غیر ضروری در فضا به وجود بیاید. یک طرف اتاق با استفاده از کاغذ دیواری پوشانده شده و قسمت های دیگر از پانل های سفید براق استفاده شده است. در این فضا در سرتاسر دیوار ها کمد های دیواری سرتاسری تعبیه شده است.

با طرحی هوشمندانه تخت کم جا طراحی شده است. که در صورت لزوم در دیوار جا می گیرد. نور مخفی برای یک حس سرگرم کننده و مهیج تعبیه شده است که کنتراست قابل توجهی با دکوراسیون فضا دارد. قطعه مهم نوستالژی و شاید یکی از ویژگی های کمی که بعد از نوسازی باقی مانده است صندلی های زیبایی است که در فضا قرار داده شده است. در اصل این صندلی ها متعلق به مادر بزرگ این زوج جوان بوده است که توسط یک طراح خوش ذوق به نام  Chierowski مرمت شده است.

حمام این خانه کاملا متفاوت با فضا های دیگر می باشد. استفاده از چنین الگو های بزرگی در یک فضای کوچک، می تواند بسیار ریسک پذیر باشد. اما این طراحی کاملا جلوه دار می باشد. رنگ های منسجم و خطوط واضح بیانیه ایی را بدون بیرون آمدن از احساسات بیان می کنند.

آپارتمان با مساحت کم

آپارتمان با مساحت کم

2- دومین آپارتمان با مساحت کم ، توسط استودیو معماری Solo به درخواست یک زوج جوان که خواستار خانه ایی با فضایی آشکار بوده اند طراحی شده است. هر فضایی از لحاظ زیبایی شناختی و عملکردی متمایز است، و با ویژگی های هماهنگ هوشمندانه ایی ترکیب می شود تا فضای کلی را خلق کند.

آپارتمان با مساحت کم

فضای خواب این آپارتمان به شکل کامل “اتاق در یک اتاق” یا “room within a room” طراحی شده است. در مقابل تخت خواب پرده ایی ضخیم قرار دارد که از سقف آویزان شده است. وجود این پرده باعث می شود تا در هنگام شب این فضای خواب یک مکان مناسب برای خوابیدن باشد و نور به داخل این فضا نفوذ نکند.

رنگ های پر جنب و جوش کمک می کنند تا اتاق نشیمن از دیگر فضا های خانه جدا شود. قفسه مدولار در بالای تلویزیون بر روی دیوار سفید تاکید می کند. و طرح هندسی فرش با فضا هماهنگ می باشد. مساحت این آپارتمان تنها  40 متر مربع است، بنابراین این رنگ ها باعث شده اند تا فضا بزرگ تر به نظر برسد.

در فضا های خواب و نشیمن از رنگ های روشن و در فضا های ناهار خوری و آشپزخانه از رنگ های تیره استفاده شده است. کابینت های چوبی استفاده از متریال طبیعی در خانه را تکمیل کرده است.

طراحی آپارتمان زیر 50 متر مربع

طراحی آپارتمان زیر 50 متر مربع

طراحی آپارتمان زیر 50 متر مربع


حتما ببینید : طراحی خلاقانه پله معلق فلزی


3- سومین آپارتمان با مساحت کم ، توسط معمار اوکراینی به نام Nastya Antonyuk طراحی شده است که تنها دارای 43 متر مربع مساحت می باشد. این خانه با فضایی سفید و سیاه مات طراحی شده و حمام با طرحی هوشمندانه مخفی طراحی شده است. یک پنجره در این فضا اطمینان می دهد که نور طبیعی می تواند حتی در قلب خصوصی خانه نیز نفوذ کند.

دکوراسیون عجیب و غریب هویت مالک این خانه را نشان می دهد. مبلمان عتیقه، پارچه های متنوع، لوستر صنعتی و صندلی زیبای آبی رنگ برای یک زیبایی شناسی جذاب و سرگرم کننده گرد هم آمده اند.

طراحی آپارتمان زیر 50 متر مربع

نگاهی سریع به آشپزخانه نشان می دهد که لوزام آشپزخانه از محصولات زرق و برق دار شرکت Smeg هستند. هم چنین لامپ های صنعتی نیز قدیمی می باشند. کابل های سیم لامپ ها بلافاصله جلب توجه می کنند. در حالی که لامپ های ادیسون نور تابشی را ارائه می دهند که حواس را پرت نمی کنند. در این خانه به دلیل کمبود جا کمد های دیواری سفید رنگ بسیاری ساخته شده است.

طراحی خانه کوچک

طراحی خانه کوچک

4- چهارمین و آخرین آپارتمان با مساحت کم ، توسط معماری به نام Michael Temnikov طراحی شده است. این خانه کوچک 43 متر مربع مساحت دارد و معمار در طراحی آن از اشکال هندسی ساده و بافت های غنی استفاده کرده است. متریال مورد استفاده در این خانه شامل بتن، مفتول و چوب است. معمار با استفاده از این مواد ارزان قیمت به گونه ایی این خانه را طراحی کرده است که مدرن و پیشرفته به نظر می رسد.

طراحی خانه کوچک

برگ درخت مو بر روی دیوار به فضا حس طراوت و شادابی بخشیده است. دیوار پشت میز تلویزیون به استفاده از متریال صنعتی تاکید می کند. باید به این نکته توجه داشت که هرگز در یک فضای مینیمال نباید از فضای سبز بیش از حد استفاده شود.

فضای منفی در همه نقاط نقش مهمی ایفا می کند. بسیاری از مبلمان های مات نور را بیش از حد مسدود کرده و ممکن است تم مونو کروماتیک را تحمیل کرده باشند. به خصوص در زمینه رنگ آمیزی و حفاظت از نور خورشید، لوازم سفید به تقویت و حفظ نور خورشید کمک می کنند.

عناصر بتنی مانند لوستر های آویزان و حتی گلدان گل در مکان های شگفت انگیز قرار گرفته اند. که توسط Decha Archjananun طراحی و ساخته شده اند. و نقش مهمی را در یکپارچه سازی فضای سبز، سیم های مفتولی و عناصر بتنی در سراسر خانه ایفا می کنند.

طراحی خانه کوچک

پلان خانه کوچک

منبع : home designing

ترجمه : از تحریریه معمارآپ